Σενεγάλης δεν εχει ακομα κιτρινη ιριδα ματιου, γιατι;

Συζήτηση με θέμα Σενεγάλης δεν εχει ακομα κιτρινη ιριδα ματιου, γιατι;, που ξεκίνησε από panosg, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Μαρ 2009.

1. panosg

panosg PB New Member

Γεια σας και παλι.Θελω να σας πω πως ο γιος μου αποκτησε εναν Σενεγαλης.Τον πηραμε απο εκτροφειο και ειναι εξημερωμενος.Μας αφηνει να τον χα'ι'δευουμε και να του δινουμε τροφη.Ακομα ομως δεν εχει ανεβει φυσικα στο χερι μας.Ειναι 3,5 μηνων.

Βγαζει φωνες σαν καναρινι και δεν ειναι ενοχλητικες.Δεν φοβαται σχεδον καθολου αλλα του εχουν κοψει τα φτερα χωρις να μας ρωτησουν.:mad:Ειναι ομως αξιαγαπητος.Μας αφηνει και στο κεφαλι να τον χα'ι'δευουμε.Ειναι πολυ cool!:cool:Επισης εχει στους ωμους του λιγο κιτρινο(προς το χρυσο)και εχει πορτοκαλοκιτρινα μπουτια.Επισης δεν εχει ακομα κιτρινη ιριδα ματιου.Γιατι???

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Oι εκτροφεις συνηθως αυτο κανουν πριν δωσουν τα νεα πουλια για την ασφαλεια των πουλιων πρωτα διοτι μπορει να τραυματιστουν σε εναν καινουριο χωρο και κατα τις αποπειρες τους να πεταξουν και μεχρι να μαθουν το χωρο. Ειναι καλυτερα κατα τη γνωμη μου ετσι, μεχρι να τον συνηθισετε κι εσεις και να μαθετε τις αναγκες και τις απαιτησεις του οπως και τις δυνατοτητες του. Μπορειτε απλα να μην του τα ξανακοψετε, ελπιζω να μη χρειαστει, αν αυτο θελετε μετα την πτερορροια του που θα βγαλει τα καινουρια. ;)
    Τα ματια του εχουν αυτο το χρωμα επειδη ειναι ακομη μωρο. :)

3. panosg

panosg PB New Member

Φιλε Φοιβο

Δεν ξερω που ειναι αυτο το εκτροφειο.Παντως ειναι καπου εδω κοντα στο Μοσχατο σιγουρα.Δεν ξερω επειδη ειπα σε εναν που εχει ενα πετ σοπ να μου τον φερει να τον παρω.Σε ευχαριστω για την πληροφορια!

4. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

Και εμενα ο ζακο ειναι 3,5 μηνων και εχει γαλαζια ματια προς το παρον...

5. panosg

panosg PB New Member

Συμφωνω οτι ειναι μικρος για να χρωματιστει η ιριδα.Μολις που το διαβασα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...