Σεισμός χθες βράδυ και νυχτερινός πανικός

Συζήτηση με θέμα Σεισμός χθες βράδυ και νυχτερινός πανικός, που ξεκίνησε από Φοίβος, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 18 Νοε 2014.

1. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Χθες βραδυ κι ενω δεν ειχαμε πολυ ωρα που ξαπλωσαμε να κοιμηθουμε ακουσα φτεροκοπηματα στο δωματιο των πουλιων, περιπου 1 η ωρα ηταν οταν κοιταξα το ρολοι. Σηκωθηκα και η Μπεττυ ηταν εντρομη με την ουρα ανοιχτη σαν βενταλια και τις κορες διεσταλμενες, να με κοιταζει γατζωμενη στα καγκελα του κλουβιου. Κανονικα κοιμαται κολλητα διπλα στον Μπαρνι. Αναψα τα φωτα της μιλησα για την ηρεμησω, τη χαιδεψα λιγο και ξαναγυρισα στο κρεβατι. Δεν περασαν 5 λεπτα και ξανα τα ιδια. Αυτη τη φορα αργησε περισσοτερο να ηρεμησει κι απο την ταραχη της τρομαξε κι ο Μπαρνι. Τους εβγαλα και τους 2 απο το κλουβι και τους κρατησα λιγη ωρα και μιλουσαμε. Δεν καταλαβα οτι ειχε γινει σεισμος μιας και δεν ενιωσα το κουνημα. Προσπαθουσα να καταλαβω τι συνεβη αφου τα πουλια μου απο τη μερα που γεννηθηκαν δεν τρομαξαν ουτε ενα βραδυ και κοιμουνται σε σχεδον πληρες σκοταδι. Εχουν μονο ενα πολυ μικρο φωτακι που αναβει απο το σκουπακι σε μια γωνια του δωματιου τους. Θυμηθηκα τοτε πριν μερικα χρονια που ειχα ξυπνησει παλι απο τα φτεροκοπηματα της Φοιβης μεσα στο βραδυ λογω σεισμου. Αλλα τοτε τον ειχα νιωσει, χθες δεν καταλαβα τι συνεβη μεχρι που το διαβασα σημερα το πρωι στο ιντερνετ.

2. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Έχεις λοιπόν έτοιμο τον ανιχνευτή σεισμού... χαχαχα

3. JohnP

JohnP PB New Member

Στον σεισμός που είναι γίνει πριν λίγους μήνες στο Βόρειο Αιγαίο και ήταν αισθητός σχεδόν σε όλη την Ελλάδα, ο δικός μου ΧΑΛΑΡΟΣ! κουνιόντουσαν τα φωτιστικά και χαμπάρι....Τελικά, μόνο ο δικός μου κοιμάται όρθιος ρε...εμένα και το σπίτι να πέσει "γεια σου Larry και που σαι αγόρι μου" θα λέει...

4. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα με το θέμα, ο Φίφης με χτυπημένο πόδι και στηριζόμενος στο ένα ούτε πούπουλο δεν κούνησε.

33 νοματαίοι, μόνο εγώ κατάλαβα τι γινόταν. 1 παπαγαλάκι, 13 καναρίνια, 1 σκύλος και 18 ψάρια (αυτά τι νόμιζαν ότι κουνάγαν φραπέ) :p

5. JohnP

JohnP PB New Member

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα να σαι καλά με έκανες και γέλασα. Καλά ρε σι, ούτε ο σκύλος το λαγωνικό? Να το ψάξεις ;)

6. Φοίβος

Και τα δικα μου τα 2 σκυλια κοιμονταν του καλου καιρου, ξυπνησαν επειδη σηκωθηκα κι αναψα τα φωτα για να δω τα πουλια. :rolleyes:

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Εγώ αισθάνομαι ενοχές με το βλέμμα που μου έριξε η Λίζα μου. Της χαλάσαμε βλέπεις τον ύπνο!

8. pap

pap PB New Member

εδω χτες το βραδυ ξερω κατι ανθρωπους που καναν φτερουγισματα και κατεβηκαν 2-2 τα σκαλια απο το ρετιρε,το πουλι δε θα εκανε...
    χαχαχαχα.
    παιδια νυχτερινο φωτακι οπωσδηποτε για τετοια φαινομενα,ειδικα την περιοδο της αναπαραγωγης!

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Γελάω με την εικόνα που περιγράφεις χαχαχα ...έξυπνο!

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Αυτό το διάβασες ; https://petbirds.gr/threads/Η-αντιδραση-των-ζωων-πριν-απο-το-σεισμο.21077/#post-230212
    Τα ίδια έπαθα και εγώ εχτές με τα gouldians!

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πάντως Ανέστη διαπιστώνω οι γυναίκες τον πιάνουν τον σεισμό. Ευτυχώς δεν τον κατάλαβα εγώ.

12. JohnP

JohnP PB New Member

Αυτή είναι μια ευχάριστη διαπίστωση σχετικά με το σχόλιo που έκανε ο Ανέστης σε άλλο ποστ για τον larry σε larra :) ;)

13. Φοίβος

Υποθεση θα την χαρακτηριζα, οχι διαπιστωση. Εγραψα συγκεκριμενα για προαισθημα που σημαινει οτι πολυ πιθανον και να ειναι λαθος. ;) Και για την Μπεττυ μου απο οταν γεννηθηκε ηξερα μεσα μου οτι προκειται για κοριτσακι οπως πιστευα το αντιθετο για τον Μπαρνι. Αλλα αυτα τα πουλια τα ζουσα απο κοντα καθε μερα κι εκρινα αλλιως, οχι απλως απο μερικες φωτογραφιες. :)

14. JohnP

JohnP PB New Member

Έχεις κάνει DNA ? εάν ναι που απευθύνθηκες ?

15. Φοίβος

Ε ναι, δεν τα βαφτισα με βαση το προαισθημα μου. :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...