Σεισμος και παπαγαλοι

Συζήτηση με θέμα Σεισμος και παπαγαλοι, που ξεκίνησε από Stefan, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 6 Σεπ 2008.

1. Stefan

Stefan PB New Member

Καλημερα παιδια!Σημερα το βραδυ γυρω στις 2-4 η ωρα εγινε σεισμος στην Θεσσαλονικη κοντα στο σπιτι μου νομιζω οτι επιασε τα 4,5 με 5,5 ρηκτερ.Οταν εγινε λοιπον ο σεισμος το κοκατιλ μου με ξυπνησε λιγο πριν γινει ο σεισμος και αρχησε να κανει σαν τρελο ακουγοτανε και ο ζακο απο τον πρωτο οροφο του σπιτιου μας στ σαλονι αλλα οχι τοσο πολυ τα Budgies της αδερφης μου δεν πειραν χαμπαρι αλλα ta Lovebirds ου αδερφου μου ξεσηκωθηκαν...Και μετα απο ολο αυτο σε λιγα λεπτα εγινε ο σεισμος.Εσεις τι πιστευετε οτι ειναι;Συμπτωση η προιδοποιηση;:confused:

2. jordaninio

jordaninio PB New Member

φιλε εγω εχω ακουσει οτι τα ζωα εχουν ενα ενστικτο και οταν νιωσουν οτι θα γινει σεισμος αρχιζουν να κανουν σαν τρελλα

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  4. zxvt

zxvt PB New Member

Δε νομίζω ότι είναι το ένστικτο που κάνει τα πουλιά ή γενικότερα τα ζώα να αντιλαμβάνονται κάτι πριν από εμάς. Τα πουλιά βλέπουν και ακούν διαφορετικά απ' ότι εμείς. Προφανώς άκουσαν κάτι.

5. anastasios

anastasios PB New Member

Το καλοκαιρι ειμουν Μυτηλινη και εκανε σεισμο μεσανυχτα και το ζεμπρακι μου αρχισε λιγα δτλ πριν το σεισμο να χτυπιεται στο κλουβι!{Με ειδοποιησε το μωρακι μου!}Οταν ειχα αγρια τοτε να δειτε πως κανανε...

6. Yasmin

Yasmin PB Member

Το ίδιο συνέβει και σε εμένα με το cockatiel και το σεναγαλεζάκι μου..Λίγο πιο πριν τον σεισμό έκαναν πανίκο..Ο σκύλος μου πάλι δεν πήρε χαμπάρι που γαυγίζει με το παραμικρό..Πάντως δεν είναι ένστικτο, απλά αντιλαμβάνονται με τις αισθήσεις τους-που είναι πιο καλά ανεπτυγμένες- νωρήτερα...

7. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Ο σεισμός ήταν 3,2. Τα παπαγαλάκια μου αλλά και το κοκατίλ δεν ξέρω αν αντέδρασαν γιατί μπήκα στο δωμάτιο τους μετά το σεισμό.

8. Antigoni

Antigoni PB New Member

Σίγουρα δεν είναι σύμπτωση!Είναι θέμα ακοής.Όπως και στα σκυλάκια,έτσι όλα τα ζώα αντιλαμβάνονται πολύ πιο γρήγορα κάποια πράγματα!Η σκυλίτσα μου καταλαβαίνει πότε θα βρέξει παράδειγμα γιατί απλά το μυρίζει
    Και είναι πολλές φορές που με έχει ξυπνίσει το βράδι πριν απο κάποιο σεισμό.Λογικά το ίδιο ισχύει και με όλα σχεδόν τα ζωάκια:)

9. ακριβως το ιδιο πραγμα εχω δει και εγω,τα παπαγαλακια μου πριν απο καθε σεισμο κανουν σαν τρελα,πραγματικα δεν περιμενα τετοιο ενστικτο αλλα αυτο το πραγμα με εχει σε σκεψης οτι τα ζωα εχουν και την 6 αισθηση.

10. Λοιπόν αυτό ήταν και αναρωτιόμουν! Χθες το βράδυ είχε πάει 11 η ώρα και τα πουλιά γαρίδα το μάτι τους.

11. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

λεγεται οτι το ζωο που προαισθανεται τον σεισμο ειναι ο ελεφαντας. σε καποια χωρα της ασιας με συχνους σεισμους ειχαν παρατηρησει οτι ειδικοτερα ο ελεφαντας ηταν ιδιαιτερα ανησυχος αρκετα πριν την εκδηλωση του σεισμου

12. billy_kouts

billy_kouts PB New Member

και εγώ το ίδιο έπαθα! εκεί που κοιμόμουν το cockatiel μου άρχισε να χτυπιέται ασταμάτητα και ξύπνησα και τότε έγινε ο σεισμός... δεν ξέρω παιδιά πάντως ένιωσα πολύ περήφανος που το cockatiel μου με προειδοποίησε κατά κάποιον τρόπο... :D

13. skytiger

skytiger PB New Member

Τα ζωα εχουνε καλυτερο ενστικτο φυσικα απο εμας τους ανθρωπους.ο σεισμος ητανε 3,2 και ειμουνα στο μπαλκονι,παρατηρησα πως τα πουλακια μου ητανε ξυπνια και καπως ανησυχα.Απεναντι (λογω γλεντιου) ειχανε ενα κριαρι (εθιμο ειπανε) και σχεδον 2 δευτερολεπτα πριν γινει ο σεισμος...βελαξε...με το που σταματησε ο σεισμος...ξανα βελαξε...το συμερασμα...εχουνε την 6 αισθηση τελικα

14. Stefan

Stefan PB New Member

Δεν ξερω αλλα εγω αν ημουν μονος στο σπιτι βραδυ λιγο πριν το σεισμο φωναζαν τα πουλια θα ανατριχιαζα δεν ξερω αλλα ειναι λιγο ανατριχιαστηκο...

15. billy_kouts

billy_kouts PB New Member

ρε σου λέω καρδιακό πήγα να πάθω έτσι όπως φτεροκοπούσε ο Κοπερτής και έχω και πρόβλημα με ταχυπαλμίες και άστα...

16. Tania

Tania PB New Member

Παιδια εμενα τα ringneck μου να δειτε πως εκαναν.Μενω στις 40 Εκκλησιες και εγιναν 2 σισμοι.Οι παπαγλοι μου και στους 2 εμειναν επι μιση ωρα στην ιδια σταση.

17. Dinita

Dinita PB New Member

Είναι αλήθεια, τα ζώα γενικά έχουν πιο αναπτυγμένα αισθητήρια και έτσι καταλαβαίνουν πότε πρόκειται να γίνει σεισμός.
    Ενας φίλος μου που ζει στα Μεσόγεια, μου έχει αναφέρει ότι πριν γίνει σεισμός, έχει παρατηρηθεί ότι τα ποντίκια βγαίνουν από τις φωλιές τους. Ανατριχιαστικό δεν λέτε τίποτα...

18. Tania

Tania PB New Member

Συμφωνω μακαρι να ειχαν και οι ανθρωποι αυτο το εστινκτο ειδικα σε περιοχες που ενας σεισμος μπορει να φερει γιγαντια καταστροφη...

19. Stefan

Stefan PB New Member

Δεν πειραζει και να μην εχουμε αυτην αισθηση ολο τον κοσμο δικο μας τον εχουμε ας εχουν κα τα ζωα κατι παραπανω...

20. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εμένα η δική μου ,πρίν γίνει ο τελευταίος σεισμός, χτυπιόταν τόσο πολύ που νόμιζα ότι κάτι έχει πάθει. Μόλις την ηρέμησα μετά απο μισή ώρα έγινε σεισμός...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...