Σαs παρουσιαζω το εκτροφειο μου

Συζήτηση με θέμα Σαs παρουσιαζω το εκτροφειο μου, που ξεκίνησε από sakis_40, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 6 Ιαν 2008.

1. sakis_40

sakis_40 PB New Member

καλησπερα χρονια πολλα καλη χρονια σε ολουs να σαs παρουσιασω και εγω το εκτροφειο μου.

Συνημμένα Αρχεία:

2. lancashire

lancashire PB New Member

Καλη χρονια φιλε

Πολυ καλη δουλεια μπραβο σου ομορφα και οργανωμενα πραγματα
    με σημασια στη λεπτομερεια - βλεπε αυγα -

οπως μπραβο και στην δουλεια των προλαλησαντων σε αυτο το θεμα
    Μερικα εκτροφεια ειναι μεγαλυτερα απο το δωματιο μου χεχεχεχε

ΜΦΧ
    Πανος

3. sakis_40

sakis_40 PB New Member

ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια αυτη ειναι η τρελα μου και προσπαθω να τα εχω οσο γινετε πιο καλα

4. lancashire

lancashire PB New Member

να σου κανω και μια ερωτηση αν μπορω
    βλεπω στις εξωτερικες φωλιες καλυπτεις και την πισω πλευρα οχι μονο τα πλαινα
    υπαρχει καποιος ειδικος λογος?

ΜΦΧ
    Πανος

5. sakis_40

sakis_40 PB New Member

φιλε μου την πισω πλευρα την καληπτω για να μην ανησηχω τιs θηληκεs που καθονται ποιο παλια ορισμενεs θηληκεs με το που εβαζα τα δαχτηλιδια επερναν τα μικρα και τα πετουσαν κατω μολιs αρχισα να τιs καλιπτω δεν εχω κανενα απολυτοs προβλημα.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μπράβο και στους δυό σας! Εχετε κάνει πολύ καλή δουλειά!

Αν μου επιτρέπεις Σάκη μόνο μια επισήμανση: Να προσέχεις να μην αφήνεις γκαζάκια στον χώρο. Ισως δημιουργηθεί κάποιο ατύχημα από πιθανή διαρροή υγραερίου με απρόβλεπτες συνέπειες.( γιατί το κακό δεν αργεί να γίνει)

7. sakis_40

sakis_40 PB New Member

Georgina σε ευχαριστω παρα πολυ που το προσεξεs και μου το ειπεs το γκαζακι το εχω για να ζεστενω νερο για την αυγοτροφη που κανω και μετα το βγαζω εξω . φιλικα σακιs_40

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά Σάκη, μπράβο. :)

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μπραβο σακη πολυ καλο να το χαιρεσαι και αυτο και τα πουλια σου

10. sakis_40

sakis_40 PB New Member

ευχαριστω πολυ παιδια μακαρι να ησασταν κοντα να τα πουμε και απο κοντα φιλικα σακιs_40 :)

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μακαρι αλλα...

12. boot

boot PB New Member

Πολύ καλή δουλειά.

13. Pigaki

Pigaki PB New Member

Πολυ ωραιο! Εγω θα ζουσα εκει ολη μερα!:D
    Tα αυγα γιατι ειναι σε κουτακια?:confused:(η ασχετη...)

14. Stavros

Τα αβγά τα παίρνουμε από τη φωλιά και τα αντικαθιστούμε με ψεύτικα (πλαστικά), τα οποία αποσύρουμε επίσης μετά τη γέννηση του 3ου ή 4ου αβγού (ανάλογα με την πρακτική που εφαρμόζει ο καθένας) και τοποθετούμε πάλι τα κανονικά στη φωλιά προκειμένου να εκκολαφθούν όλα την ίδια ημέρα.

Όταν μαζεύουμε λοιπόν τα αληθινά αβγά από τις φωλιές, θα πρέπει να κρατούμε ένα είδος αρχείου προκειμένου να τα επιστρέψουμε από εκεί που τα πήραμε.

Παλιότερα υπήρχαν πολλοί που αντικαθιστούσαν τα αβγά με κουφέτα :)

15. Pigaki

Pigaki PB New Member

Επομενως δεν ειναι αληθεια οτι δεν πρεπει να πιανει κανεις τα αυγα, οτι τα παρατανε μετα, οτι δεν εκκολαπτονται κοκ...

16. Stavros

Δεν είναι ούτε απόλυτα σωστό ούτε απόλυτα λάθος. Υπάρχουν περιπτώσεις που όχι μόνο πιάνονται τα αβγά με τα χέρια αλλά τοποθετούνται και σε περίεργα μέρη χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα.

Η σωστή πρακτική κατά την άποψή μου είναι ότι τα αυγά θα πρέπει να τα πιάνουμε με την ειδική λαβίδα που υπάρχει για το σκοπό αυτό, προκειμένου να μην έρχονται σε επαφή με τα χέρια μας αποκλείοντας έτσι την περίπτωση μετάδοσης μικρόβιων που μπορεί να σκοτώσουν το έμβρυο πριν από την εκκόλαψη.

17. andrews69

andrews69 PB New Member

Ωραια δουλεια και πολυ καθαριοτητα μπραβο

18. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Σάκη μπράβο,

με τέτοιο εκτροφείο απολαμβάνεις τα καναρίνια.:)

Για τον Pigaki: Τα αυγά τα αλλάζω, το κάνω από την πρώτη φορά που ασχολήθηκα συστηματικά με ράτσες. Δεν είχα κανένα πρόβλημα (να παρατάνε φωλιες κλπ από αυτόν τον λόγο). Απλά επειδή τα χέρια μας κουβαλάν πολλά μικρόβια που μπορεί να τα μεταφέρουμε στα αυγά, καλό είναι να χρησιμοποιούμε την ειδική λαβίδα.

19. Σάκη,καλημέρα.
    Χα, χθές ήμουν Θεσσαλονίκη για να...«κατασκοπεύσω» το εκτροφείο ενός συναδέλφου σου, εκτροφέα.κανερινιών χρώματος.Είχε καμιά 600 καναρίνια!Δε τα μέτρησα πάντως!Και συ πίσω δε πας! Ρε συ Σάκη μήπως εκεί πάνω δε παίζεστε; Αν είχα δει νωρίτερα το μήνυμά σου,θα είχαμε επικοινωνήσει.Εξαιρετική δουλειά,καλές γέννες να έχεις.

20. sakis_40

sakis_40 PB New Member

ευχαριστω ολουs τουs φιλουs για τα καλα τουs λογια και προσκαλω οποιοs φιλοs-η θελει να ερθει να τα πουμε απο κοντα φιλικα σακιs_40 :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...