Παρουσίαση Σας την παρουσιαζω τη Ροζελα μου

Συζήτηση με θέμα Σας την παρουσιαζω τη Ροζελα μου, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 27 Ιουν 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σημερα αγορασα απο εκτροφεα ροζελλα.. Σας την παρουσιαζω.. Θα ηθελα οσους γνωριζουν να μου πουν την ηλικια της. Μου είπε ο εκτροφεας αλλα θα ηθελα να ακουσω εμπειρα ατομα.

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpg
      image.jpg
      File size:
      63,8 KB
      Προβολές:
      143
    • image.jpg
      image.jpg
      File size:
      68,4 KB
      Προβολές:
      135
  2. φτου φτου αλαβοντα της κουκλα ειναι

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κούκλα πανέμορφη είναι Αριάδνη μου να την χαίρεσαι, τα έχουμε πει ήδη :)
    Νομίζω ότι είναι λίγο παραπάνω από τριών μηνών λόγω του φτερώματος που έχει ολοκληρωθεί αλλά δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Κουκλος παρακαλω :)

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το ξερω :)

6. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

ΤΕ-ΛΕΙ-ΟΣ!

7. α συγνωμη οτι και να ειναι ειναι κουκλακι

8. YannisK

YannisK PB Known Member

πολύ όμορφος!

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σε πειραζω ρε συ :) .. Ναι ειναι.. Σημερα ακουσα και το κελαηδιμα του.. Σαν σφυριγμα ειναι..

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Θα ακουσεις και άλλους ήχους ειδικά το πρωί. Οι ροζέλες μπορούν να μαθουν και ρυθμούς τραγουδιών. Βαλ' του να ακούει μουσική!

11. <3 :)

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Nα το χαιρεσαι το νεο μελος! :) Εγω παροτι ειχα ροζελα δεν εχω ιδεα αν μπορεις να ξεχωρισεις οπτικα το φυλο. Ουτε την ηλικια τους.

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μου ειπε πως ειναι θηλυκο και 3 μηνων. Νεαρη ομως φαινεται ετσι; Εντομεταξυ το κελαηδιμα του μοιαζει περισσοτερο με κουνια που θελει λαδιασμα χαχα

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Να τον χαίρεσαι Αριάδνη μου! Είναι εξημερωμένος ή θα πρέπει εσύ να το εκπαιδέυσεις και να ασχοληθείς???

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Οχι δεν ειναι..

Δεν ειδα πριν το σχολιο σου.. Πες μου κι αλλα σε παρακαλω

16. YannisK

YannisK PB Known Member

αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία να φαίνεται η πλάτη της

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σημερα εφαγε απο το χερι μου αγγουρακι και λιγο μαρουλι. Ηταν εκτος κλουβιου το χερι μου αλλα τα κρατουσα :) .. Τον φοβαμαι γιατι εχει μεγαλο ραμφος και αν με δαγκωσειιιιιι....

Φωτο θα περασω αυριο γιατι δεν μπηκα απο τον υπολογιστη και θα φυγω απο το σπιτι τωρα.

Μια απορια, φωτο και βιντεο που ειδα με τους συγκεκριμενους παπαγαλους το προσωπο τους εχει περισσοτερα φτερα... Γενικα τα χρωματα των φτερων ειναι πιο εντονα. Εμενα γιατι ειναι ετσι;;

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν θα σε δαγκώσει αν δεν την αρπάξεις και μην την χαιδέψεις ακόμα.
    Μαθε την να τρώει μπρόκολο, καρότο, μήλο. Ρώτα τον εκτροφέα τι την τάιζε;
    Επίσης βάλε της μπανιέρα. Οι ροζέλες λατρεύουν το νερό. Τα χρώματα που βλέπεις θα αλλάξουν και θα γίνουν ποιο έντονα.

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και θα ολοκληρωθεί το πτέρωμα αλλά και στα θηλυκά το χρώμα είναι λιγότερο έντονο από το αρσενικό.

20. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αρα εμενα που ειναι αρσενικο θα εχει εντονα χρωματα.. Σε ποια ηλικια θα αλλαξει το πτερωμα;; Του βαζω και ακουει αλλες ροζελες που τραγουδανε και γερνει το κεφαλι.. Εχει πλακα..

Για το μπανιο... Μεγαλο να μπαινει μεσα οπως τα καναρινια ή απλα να βρεχει το κεφαλι του;

Ακομη κατι, τον εβαλα κοντα στα αλλα παπαγαλακια και αυτα ειναι πολυ ανησυχα..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...