Σας παρουσιαζω ενα σταντ για παπαγάλους που εφτιαξα

Συζήτηση με θέμα Σας παρουσιαζω ενα σταντ για παπαγάλους που εφτιαξα, που ξεκίνησε από nasosKE_30, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 17 Μαϊ 2008.

1. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

σας παρουσιαζω και γω ενα σταντ που εφτιαξα .δεν ειναι ακομα 100% τελειωμενο αλλα του αρεσει αρκετα γιατι αμεσως αρχισε να σκαρφαλώνει και να παιζει.
    το βαζω εδω στα παιχνιδια γιατι μπορουμε να το δουμε και σαν παιδικη χαρα.τα παιχνιδια μπορουμε να τα αλλαζουμε και σε ειδος και σε θεση γιαυτο εχω φτιαξει πολλα γατζακια!αμα λυσω το θεμα με το φαγητο και το νερο που τωρα εχω βαλει προσορινα 2 κουτακια καφε,τοτε θα μπορει να μενει ολη μερα εκει και να μπαινει στο κλουβι το βραδυ μονο.θα δουμε.

Image(234).jpg Image(235).jpg Image(238).jpg Image(232).jpg

2. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Μπράβο Νάσο! Πολύ ωραίο! Έτσι θα με κάνετε να πάρω κι εγώ μεγάλο παπαγάλο :D
    Πάντως φαίνεται να απολαμβάνει τη παιδική χαρά. Χαίρομαι που βρίσκεις τον χρόνο και την διάθεση και την δημιουργικότητα και φτιάχνεις πράγματα..Ζηλεύω.Χιχι.

3. Anemos84

Anemos84 Banned

Μπράβο Νάσο! Μακάρι να το απολαύσει ο Αρθούρος!

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

μπραβο Νασο. πολυ καλη δουλεια!

5. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Πολύ καλό.Μπράβο.

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ωραια κατασκευη Νασο! Τι βαση εχεις βαλει?

7. ΛΙΤΣΑ

ΛΙΤΣΑ PB New Member

Μπραβο Νασο! φοβερο. Αμα εχει φαντασια ο ανθρωπος τι μπορει να κανει...:)

8. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

ανεστη για να φτιαξω τη βαση παιδευτηκα αρκετα αλλα εγινε ωραια δουλεια.

Συνημμένα Αρχεία:

9. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Νασο μπορεις ν΄ αρχισεις παραγωγη των σταντς σου ! :))) Πρώτη παραγγελία για μενα :))

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Νάσο ωραία κατασκευή μπράβο σου. Μια ερώτηση με τις κουτσουλίες τι γίνεται?

11. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

γρηγορη αυτο δεν τοχω λυσει ακομα!ακουω ιδεες.
    προς το παρον εχω ενα ναιλον κατω και βαζω και καμια εφημεριδα αλλα ειναι προσορινο αυτο.εχω μια ιδεα να φτιαξω κατι σαν ταψι απο κοντρα πλακε για νανε ελαφρυ και να το στερεωσω πιο πανω απο το πατωμα και εκει μεσα να βαζω εφημεριδες αλλα δεν ξερω πως να το κανω,ακομα ψαχνομαι.
    ακουω ιδεες!

12. inca1099

Θα στο πω οσο μπορώ πιο απλά μιας και δεν είσαι της δουλειάς. Φαντάσου ενα τετράγωνο με διαστάσεις 60χ60 περιμετρικα θα εχει σήκωμα 8-10 ποντους, εκτός το μπροστινό κομμάτι που θα είναι -3 πόντους πιο κοντό αλλά απο την κάτω πλευρά (για να μπαίνει το συρτάρι που θα ειναι μια λαμαρινα). Η λαμαρινα θα ειναι 2 ποντους στο ύψος της αλλά θα της κάνεις κόψιμο στο πίσω μέρος σε σχήμα U για να περνάει απο τον κορμό. Σου παραθέτω και ένα σχεδιάγραμμα για να καταλάβεις. Το μόνο μειονέκτημα θα ειναι το κενό που θα αφήσει η λαμαρίνα στο κόψιμό της αλλά μπορείς να βάλεις λίγο χαρτί ή ένα κομάτι νάυλον.

Συνημμένα Αρχεία:

13. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

σαν βαση κλουβιου δηλ με συρταρι?δεν πρεπει να ειναι και η βαση ομως σε σχημα u οπως η λαμαρινα???και πως το στερεωνω?κατω στο πατωμα το αφηνω?

14. inca1099

Η βάση θα είναι τετράγωνη (όπως ενός κλουβιού) τον κορμό θα τον βιδώσεις απο κάτω με βίδες. Το μονο που θα έχει κόψιμο U θα ειναι η λαμαρινα για να μπαινοβγαίνει.

15. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

γρηγορη δεν τοπιασα.
    ετσι δηλ λες?κοκκινο η λαμαρινα και μπλε η βαση.δηλ η βαση του σταντ να ειναι αναμεσα απο κουτι και λαμαρινα?

Συνημμένα Αρχεία:

• hgj.JPG
      hgj.JPG
      File size:
      6,7 KB
      Προβολές:
      127
  16. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

https://petbirds.gr/threads/3975/ Η βάση που έκανα εγώ στο 23 post.

17. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

κωσταντινε το βαρος που εχει το δικο μου δεν θα το αντεξει μια βιδα μονο με ενα παξιμαδι.
    γρηγορη κοιτα πως ειναι η βαση,ειναι χοντρη.

Συνημμένα Αρχεία:

18. inca1099

Εσύ τώρα έχεις κάνει έναν σταυρό οκ? Τον αφαιρείς, και βιδώνεις τον κορμό στην βάση (πχ μια μελαμινη τετραγωνη) Περιμέτρικα τις μελαμίνης θα βάλεις φάσα 10 εκ. εκτός απο την μπροστινή πλευρά που θα ειναι κομένη η φάσα απο κατω 3-4 εκ για να περνάει η λαμαρινα. Απλα η λαμαρινα θα πρεπει να ειναι κομενη στο πισω μερος για να συρταρώνει.

19. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

α ετσι πες για να καταλαβω,αλλα ρε γρηγοτη θα αντεξει η μελαμινη τοσο βαρος?και να μην γερνει κιολας?περιεργο μου ακουγεται.

20. inca1099

Ελέφαντα κρατάει αρκεί να ξέρεις να βιδώνεις ;) Πόσο διάμετρο έχει ο κορμός (χονδρίκά)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...