Ρούπσεν στα Gloster

Συζήτηση με θέμα Ρούπσεν στα Gloster, που ξεκίνησε από aslihan, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Νοε 2007.

1. aslihan

aslihan PB New Member

γεια σας !
    θέλω να ρωτήσω αν τα πουλιά τύπου(gloster)πρέπει να τρώνε rupsen η όχι ?
    ναι η όχι το γιατί?

γιάννης

2. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

ρωτησα εναν φιλο που ασχολειται με γκλοστερ κι ανηκει στον ιδιο συλλογο μ εσενα και μου ειπε οτι . επιβαλεται

3. mixalis pappas

Οταν το ρωτησα γιατι επιβαλετε

Ελαβα το παρακατω μειλ

Μίχο δεν ξερω τι σ επιασε με τα γκλόστερ και το ρούπσεν. Το ρούπσεν το δίνουμε στα γκλόστερ όχι μόνο για την θρεπτική του αξία αλλά γιατί περιέχει μεγάλα ποσοστά λουτείνης. Η λουτείνη βοηθά στην «ανάδειξη» του κίτρινου χρώματος και κατ επεκταση στο πράσινο.
    Είναι ένας φυσικός τρόπος βαφης, αφου απαγορευεται η χρηση χρωστικων ουσιων στα γκλοστερ. Σωστοτερα «τονισμα» θα το χαρακτηρισμα παρα βαψιμο.
    Μιας και δουλευουμε το διπλο και τριπλό buffing σ αυτην την ρατσα πρεπει να βρισκουμε τροπους ώστε να μην εχουμε την αναποφεκτη θαμπαδα στο χρωμα, ή τουλάχιστον να την περιοριζουμε.
    Η επομενη λυση που συνηθως την χρησιμοποιουμε παραλληλα,είναι η χορηγηση σπιρουλινας. Αυτή ετσι κι αλλιως εχει κι άλλες ευργετικες ιδιοτητες, αναμεσα τους είναι και το «τονισμα» των χρωματων που θελουμε. Η σπιρουλινα
    εχει όμως και μειονεκτηματα και θελει «φειδώ» στην χρηση.
    Μαυρο ή κοκκινο δεν εχει σημασια, η διαφορα τους είναι στην γευση. Δοκιμασε κι από τους δυο και θα δεις ότι το κοκκινο είναι πιο γλυκο, γι αυτό πρωτα εκεινο θα τσακισουν.
    Παππουλη πολύ προχωρημενο ερωτημα για καποιον που δεν ασχολειται με γκλοστερ, μου κρυβεις κατι? Αν αποφασισες ν ασχοληθεις εχει πολλα κεφαλαια πριν από το ρουπσεν … προτρεχεις κι αυτό είναι συμπτωμα των νεων κι οχι της δικης σου ηλικιας.

4. aslihan

aslihan PB New Member

Σ ευχαριστω πολυ!
    μπορω να μαθω αυτον το τυπο ειναι απο θεσ/νικη?
    εχεις καποιο τηλ του?

5. mixalis pappas

Απο Θεσσαλονικη ειναι, θα τον ρωτησω και θα σου στειλω π.μην.

6. fersis

fersis PB New Member

Σε ποιες ράτσες δεν πρέπει να δίνουμε ρουπσεν?

7. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Δε δινουμε σιγουρα στα κοκκινα λιποχρωμικα και νομιζω ουτε στα μωσαικα

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν έχεις δίκιο Θοδωρή .
    Κύταξε εδώ το νο 77 που είναι για χρώματος.
    Beduco NV : Select Your Language

Για τα μωσαικά θα μας πεί ο ΣΑΚΗΣ ο Πρωταθλητής

9. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Ποιες είναι οι ιδιότητες του ρουπσεν και λέμε αν πρέπει να δίνεται ή όχι?

10. ΓΙΑΝΝΗΣ Β.

ΓΙΑΝΝΗΣ Β. PB New Member

Υπάρχει κάποιο καταστημα στην Αθήνα που να στέλνει τροφές της Beduco στην επαρχία να έρθω σε επικοινωνία μαζί του γιατι εδώ δεν φέρνουν συγκεκριμένες και εξειδικευμένες τροφές παρα μόνο την κλασική κελαϊδίνη.
    Ευχαριστώ
    Φιλικα Γιαννης

11. mgerom

Οι τροφές είναι της Beyers. Το σακί γράφει Deli-nature
    Σου στέλνω το τηλέφωνο ενός μεγάλου εμπορικού 210-6613890 μήπως
    βρείς άκρη.Αν δεν μπορέσεις να εξυπηρετηθής στείλε μου ένα Π.Μ
    για το τί ακριβώς θέλεις, να βρω λίγο χρόνο να πάω
    να σου πάρω και να σου το στείλω εγώ.
    Δεν θα μείνης και με το παράπονο οτι δεν βρήσκεις αυτό που θέλεις κάτι θα γίνει.

12. THODORIS1982

Aπο το 77 της BAYERS καταλαβες οτι ειναι για καναρινια κοκκινα λιποχρωμικα γιατι εγω με τη λεξη colourmix καταλαβα τα χρωματιστα μπισκοτακια που εχει η κελαιδινη.Εκτος και αν δε το ειδα σωστα.Το ρουψεν ενισχυει το κιτρινο χρωμα στα πτηνα

13. THODORIS1982

Ενισχυει το κιτρινο χρωμα.Ειναι λιπαρος σπορος και δινεται σε καναρινια φωνης στα οποιο για να μην τραχυνει η φωνη τους δινουμε μικρη ποσοτητα καναβουριου και κοντα στο 60% ρουψεν

14. mgerom

Ειμαι με την εντύπωση οτι το 77 το δίνει η beyers ειδικά για χρώματος.Το τί είναι το COLORMIX δεν το ξέρω.Ισως είναι αυτό που λές ,
    ίσως εννοεί κάποιο μείγμα που δεν θέλει
    να αποκαλήψει. Θα ρωτήσω και θα μάθω πώς έχει το πράγμα.

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το πιο πιθανό είναι να εννοεί "κωδικοποιημένα", μείγμα σπόρων για "χρώματος". (color mix)

16. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Κοκκινο Ρούπσεν

Συνημμένα Αρχεία:

17. THODORIS1982

Το colormix το παρουσιαζει ως μερος του μειγματος 77 CANARYVIT COLORMIX
    CANARY SEED
    RAPE SEED
    BLACK RAPE
    LINSEED
    PEELED OATS
    NIGER SEED
    COLORMIX πραγμα που με κανει να πιστευω οτι ειναι τα γνωστα μπισκοτακια

18. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σωστά, δεν το πρόσεξα...

By the way... Στη φωτό εμφανίζεται το κόκκινο (γλυκό) ρούψεν. Το μαύρο (πικρό) δεν το πολυπροτιμούν τα μαλινουά.

19. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Συγνώμη τώρα το είδα το μύνημα. Το πρωταθλητής το δέχομαι μόνο σαν αστείο. :)
    Πράγματι στα μωσαικού τύπου ΔΕΝ δίνουμε ρούπσεν όχι γιατί θα τα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ή δεν μπορούν να το φάνε. Δεν τα δίνουμε γιατί το ρούπσεν περιέχει λουτείνη που μπορεί να "βάψει" το φτέρωμα κίτρινο. Επίσης αποφεύγουμε πρασινάδες κλπ που μπορεί να έχουν λουτείνη. Ολα αυτά ισχύουν για τα πουλιά που θέλουμε να διαγωνιστούν. Αν κάποιος δώσει δεν σημαίνει ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στο πουλί του λόγο ράτσας. Απλά επειδή είναι λιπαρός σπόρος θέλει προσοχή.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...