Ρεντ Σίσκιν - Red Siskin

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Ρεντ Σίσκιν - Red Siskin.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Ρεντ Σίσκιν - Red Siskin

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

--Mια πρώτη επαφή με εικόνες...
    Είναι φανερός ο διμορφισμός στην πρώτη φωτό.

Συνημμένα Αρχεία:

3. armagedwn

armagedwn PB New Member

Σήμερα μόλις το ζευγάρι των Siskins μου έβγαλε τα 2 πρώτα μικρά! Είναι απίθανα πουλιά!

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Περιμένουμε να απολάυσουμε τα μωρά με την πρώτη ευκαιρία στις Παρουσιάσεις πουλιών για να σου ευχηθούμε όλοι από εκεί

5. armagedwn

armagedwn PB New Member

Εννοείται Georgina! Περιμένω μήπως βγει και το τρίτο αυγό (αν και πολύ αμφιβάλω) οπότε να σας στείλω όλη τη νέα γενιά! :)

6. armagedwn

armagedwn PB New Member

Όπως λοιπόν υποσχέθηκα, στις Παρουσιάσεις Πουλιών ανέβασα φωτογραφικό υλικό του ζευγαριού και των 2 νεοσσών! Από τις μέχρι τώρα παρατηρήσεις μου και χωρίς να είμαι ιδιαίτερα ειδικός, θα μεταφέρω εδώ την εμπειρία μου από τους μαυροκέφαλους σπίνους Βενεζουέλας ούτως ώστε αν κάποιος θέλει να έχει κάποιες περαιτέρω εμπειρικές πληροφορίες. Κατ'αρχάς όταν απόκτησα (αρκετά ακριβό το ζευγάρι) το είχαν σε ένα πολύ μικρό κλουβάκι και έμοιαζαν να ασφυκτιούν (καθόσον εξαιρετικά ζωηρά και αεικίνητα πουλιά). Τα ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά! Έχουν πανέμορφα χρώματα και ταπεραμέντο και διαφωνώ με όσους λένε ότι το θηλυκό red siskin είναι λιγότερο εντυπωσιακό γιατί ο συνδιασμός των (πιο θαμπών) χρωμάτων του είναι μοναδικός. Ευτυχώς το υπέροχο αυτό ζευγάρι μου έγινε δώρο! :). Τα έβαλα σε μεγαλύτερο κλουβί όπου και αμέσως ζευγάρωσαν και έφτιαξαν φωλιά αλλά δυστυχώς δεν βγήκε κανένα μικρό (τα αυγά ήταν άσπορα??). Βέβαια παρατηρούσα ότι ήταν ακόμα εξαιρετικά νευρικά και στην αρχή όταν πλησίαζα πάθαιναν πανικό! Δεδομένου ότι ζουν μέσα στο σπίτι είχα τεράστιο πρόβλημα και με το γεγονός ότι τρόμαζαν και κυρίως με το χώρο. Αποφάσισα όμως να τα βάλω σε ένα πολύ μεγάλο κλουβί ώστε να έχουν χώρο κι ας μίκρυνε ουσιαστικά ο δικός μου χώρος...Ε, από τότε αν και για 2-3 μέρες τα έβλεπα "μαγκομένα", σιγά σιγά άρχισαν να είναι παραδόξως πιό ήρεμα, ξανάφτιαξαν φωλιά ( το θηλυκό αποκλειστικά) και δεν τρόμαζαν με την παρουσία μου ( το κλουβί είναι αρκετά ψηλό αφού γενικά αισθάνονται πιο ασφαλή σε ψηλά σημεία). Η δεύτερη γέννα (πάλι 4 αυγά) ήταν και αυτή που μας έδωσε τα 2 μικρά. Το ένα αυγό άσπορο ενώ το άλλο είχε ένα έμβρυο που είχε πεθάνει μάλλον τις πρώτες μέρες.
    Τα red siskin δεν αγκίζουν σχεδόν καθόλου την τροφή για καναρίνια (μόνο κάτι πολύ μικρούς μαύρους σπόρους), τρελαίνονται για niger αλλά και ηλιόσπορο που επειδή δε μπορούν να τον ανοίξουν ούτε μπορώ να βρω καθαρισμένο, σπάω (με μια ολόκληρη διαδικασία) τους σπόρους κι εκείνα τους ανοίγουν τελικά. Επίσης τρώνε το καναβούρι αν και δεν καταφέρνουν πάντα να το σπάσουν! Τρώνε πολύ και λαχανικά (μαρούλι, σπανάκι και κυρίως μπρόκολο). Δεν δοκιμάζουν το μήλο και από το αυγό τρώνε κυρίως το ασπράδι ειδικά τώρα που ταϊζουν τα μικρά. Πίνουν άφθονο νερό! Επίσης τους αρέσει εξαιρετικά το μπάνιο (ιδιαίτερα στο αρσενικό!) και ο ήλιος ο οποίος είναι απαραίτητος για τη διατήρηση του κόκκινου χρώματός τους! Διάβασα σε ένα site ότι αν δεν έχουν επαφή με τον ήλιο σιγά σιγά εξασθενεί το χρώμα τους! Ίσως να έχει το όλο να κάνει με την απορρόφηση της καροτίνης. Σαφώς δεν τα αφήνει καθόλου αδιάφορα το κόκκαλο σουπιάς. Στη συμπεριφορά τους γενικά δε θα έλεγα ότι μοιάζουν με τα καναρίνια. Σε καμία περίπτωση δε τα φαντάζομαι σε μικρό χώρο (ούτε βέβαια και τα καναρίνια!) και αυτό διαπιστώθηκε από το ότι ηρέμησαν στο μεγαλύτερο χώρο τους. Είναι πολύ φοβιτσιάρικα αλλά σιγά σιγά συνηθίζουν την ανθρώπινη παρουσία. Νομίζω ότι πιά με γνωρίζουν και δεν κάνουν χαμό ούτε όταν πλησιάζω τη φωλιά για να δω τα μικρά! Το θηλυκό είναι πολύ αφοσιωμένο στη φωλιά και τα μικρά. Έφτιαχνε και χάλαγε πολλές φορές τη φωλιά μέχρι να γεννήσει. Η φωλιά είναι πολύ προσεκτικά φτιαγμένη και νομίζω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται το γνωστό λευκό νήμα και θα σας πω τους λόγους. Την πρώτη φορά την έφτιαξαν με το νήμα το κλασικό το λευκό. Πρατήρησα όμως ότι επειδή είναι μικρή, και αυτά αεικίνητα, η φωλιά χάλαγε εύκολα μετά ακόμα και την τοποθέτηση των αυγών, με αποτέλεσμα πολλές φορές τα αυγά να μην μπορέι να τα σκεπάσει πλήρως. Για τη δεύτερη φωλιά, έκοψα κομματάκα σπάγγου σε διάφορα μήκη (με τα οποία έφτιαξε ένα σκληρό περίβλημα) και της έδωσα και κανάβη (το νήμα που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί!). Η φωλιά έγινε πολύ στέρεη και τα αυγά τα σκέπαζε πια πλήρως (ίσως γι'αυτό η πρώτη γέννα δεν είχε και επιτυχία). Επίσης παρατήρησα ότι η φωλιά είναι πολύ στενή στην υποδοχή της και κατάλαβα επίσης το γιατί. Τα μικρά (και τα δύο) όταν βγήκαν ήταν πάντα σχεδόν ανάποδα! το γεγονός της μικρής υποδοχής βόλευε στο να τα φέρει η μητέρα τους σε κανονική στάση αλλά και να μην μπορούν να αναποδογυρίσουν εύκολα! Αυτά μέχρι στιγμής από την εμπειρία μου από αυτά τα υπέροχα αλλά όχι και τόσο εύκολα πλάσματα...

7. armagedwn

armagedwn PB New Member

Σήμερα είχα και άλλη έκπληξη από τα siskins! Στο μπαλκόνι μου, εμφανίστηκε πάνω σε ένα φυτό ένα σμήνος από μικρά πράσινα ακριδάκια! Έχοντας διαβάσει ότι τα red siskin τρώνε ζωντανά έντομα (και ξέροντας ότι δεν έχω ψεκάσει τα φυτά!) έπιασα 5-6 και τα έβαλα στο κλουβί τους! Στην αρχή τα αντιμετώπισαν με δυσπιστία! Όμως το ένστικτο την ξεπέρασε και έγιναν ανάρπαστα! Σαφώς ούτε να ακούσουν για τροφή για εντομοφάγα!

8. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Παιδια τι συμβαινει με τα red siskins και την εκτροφη σε εξωτερικο χωρο? Αντεχουν τις χαμηλες θερμοκρασιες του Χειμωνα της Ελλαδας? Ζευγαρωνουν κανονικα την Ανοιξη? Ξερω οτι το προβλημα ειναι η θνησιμοτητα των νεοσσων τις πρωτες μερες γιατι η θυληκια δεν κοιμαται στην φωλια ενω τα μικρα ειναι εντελως γυμνα. Ισχυει? Και αν ναι, μπορει να "διορθωθει" αυτο με καθυστερηση της αναπαραγωγικης τους περιοδου??

9. armagedwn

armagedwn PB New Member

Και ύστερα από την αλλαγή οθόνης στο καταραμένο pc νά'μαι και πάλι! Σε ότι αφορά την εκτροφή των siskins σε εξωτερικό χώρο δεν έχω ιδέα γιατί τα δικά μου ζούνε στο σπίτι, αλλά από διάφορα ξένα sites λέγεται ότι δεν αντέχουν και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (αν και ο χειμώνας στην Ελλάδα είναι ήπιος νομίζω ότι καλό θα ήταν να είναι προστατευμένα). Σε ότι αφορά το ζευγάρωμα, τα δικά μου ζευγάρωσαν κανονικότατα και έβγαλαν και μικρά (τα οποία τώρα είναι πλέον μεγάλα (θα ανεβάσω το συντομότερο καινούργιες φωτογραφίες). Η μητέρα τους παρότι έκανε φοβερή ζέστη ήταν συνέχεια στη φωλιά την πρώτη εβδομάδα και όταν πια δεν έμπαινε και ήταν γυμνά, αυτό καθόλου δεν επηρέασε το μεγάλωμά τους!

10. LEFFF

LEFFF PB New Member

Καλημερα σας μια ερωτιση μηπως προσπαθισατε να διασταυρωσεται τον βενεζουελα με καναρα? γιατι προσφατα αποκτισα εναν βενετσιαζικο(πριν ενα μηνα περιπου και θελω να κανω την μυξη με καναρα,πια βηματα να ακολουθισω? τα εχω σε ζευγαρωστρα με χωρισμα το καθε ενα στο μερος του

11. fragos

fragos PB Member

δεν ξερω να σου απαντησω στο ερωτημα σου αλλα θα σου λεγα να μην τα ζευγαρωσεις τωρα γιατι κανει πολλη ζεστη και οπου να ειναι ξεκινα η πτερρορια.

12. armagedwn

armagedwn PB New Member

Δεν κατάλαβα τί είναι αυτό που απόκτησες :confused:. Όχι δεν έχω προσπαθήσει να τα ζευγαρώσω το siskin με κανάρα αν και όπως λέει η βιβλιογραφία είναι εφικτό το ζευγάρωμα

13. armagedwn

armagedwn PB New Member

Και μετά από μια απουσία 2 μηνών επανέρχομαι με τα siskin! Όπως καταλαβαίνετε τα μωρά siskin έχουν μεγαλώσει και σύντομα θα περάσω φωτογραφικό υλικό. Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω εδώ αφορά στη διατροφή τους. Παρατήρησα λοιπόν ότι με διαφορά από τους γονείς τους που τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με niger, σπασμένους ηλιόσπορους και κυρίως μαρούλι, τα μικρά προέκυψαν ευτυχώς παμφάγα! Τρώνε κλασικά και μετά μανίας σαφώς niger και σπασμένους ηλιόσπορους αλλά και σουσάμι, και προς μεγάλη μου τέρψη όλα σχεδόν τα λαχανικά! Μαρούλι κλασικά, μπρόκολο (το λατρεύουν όμως), ραδίκι, μήλο (το τσακίζουν, ενώ οι γονείς μη σας πω τρομάζουν στη θέα του!) κόκκινη πιπεριά. Ενώ οι γονείς όπως παρατήρησα μετά από τοσους μήνες τρώνε κάποια λαχανικά αλλά όχι με ιδιαίτερη προθυμία τα μικρά είναι εντελώς βουλιμικά! Είναι απόλυτα υγιή, πολύ ενεργητικά και ακόμα το φτέρωμά τους δεν έχει αλλάξει και είναι ασχημούτσικα! Είναι γκρι και μόνο στα φτερά τους υπάρχει ένα αμυδρό κοκκινοπό χρώμα! Σαφώς τα έχω βγάλει εδώ και κανά μήνα από το κλουβί με τους γονείς και έχουν στη διάθεσή τους ένα δικό τους μεγάλο. Αυτά τα νεώτερα και θα βάλω σύντομα φωτογραφίες!

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...