Πoια είναι η δοσολογία του Baycox;

Συζήτηση με θέμα Πoια είναι η δοσολογία του Baycox;, που ξεκίνησε από fersis, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 13 Ιαν 2009.

1. fersis

fersis PB New Member

Ποια είναι η δοσολογία του Baycox για καναρίνια και καρδερίνες και μετά για πόσες μέρες να δίνω liviferm;

Ευχαριστώ.

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Baycox 2,5% oral sol.

ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ
    Χορηγείται με το πόσιμο νερό.
    Συνιστάται η θεραπεία σε δύο συνεχόμενες ημέρες σε δόση:
    α) 25 ppm τολτραζουρίλης (1 ml BAYCOX® 2.5 % oral sol. / L πόσιμου νερού) αν η θεραπεία είναι συνεχόμενη (24 ώρες το εικοσιτετράωρο), ή εναλλακτικά
    β) 75 ppm τολτραζουρίλης (3 ml BAYCOX® 2.5 % oral sol. / L πόσιμου νερού) αν η θεραπεία περιορίζεται στις 8 ώρες την ημέρα.
    Η συνολική δόση δεν θα πρέπει να είναι λιγότερη από 7 mg/ kg σ.β./ ημέρα.
    Περισσότερα για το Baycox.

Το συγκεκριμένο φάρμακο δεν είναι αντιβίωση και δεν χρειάζεται προβιότικά.

Για την χορήγηση πολυβιταμινών υπάρχει αναφορά του Αλέξανδρου που λέει...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  3. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Μάκη με αυτό δεν συμφωνώ. Αυτό είναι αυτό που γράφει η συσκευασία και αφορά σε κότες. Από το ινστιτούτο μου λεγανε άλλη δοσολογία
    Εγώ χωρίζω τη δοσολογία σε περιόδους υψηλής θερμοκρασιας (πάνω από 25 βαθμούς) και χαμηλής θερμοκρασίας (κάτω από 25 βαθμούς).

Όταν έχουμε υψηλή θερμοκρασία
    (πάνω από 25 βαθμούς) κάνω το διάλυμα Baycox-Νερό 2ml Baycox σε 1 λίτρο νερό. Από αυτό το διάλυμα φτιάχνω κάθε μέρα καινούργιο και το δίνω συνεχόμενα για 6 μέρες. Μετά δίνω 2 μέρες πολυβιταμίνες. Μετά, πάλι 2 μέρες Νερό με Baycox, και μετά πάλι 2 μέρες πολυβιταμίνες.

Όταν έχουμε χαμηλή θερμοκρασία (κάτω από 25 βαθμούς), κάνω το διάλυμα Baycox-Νερό 3ml Baycox σε 1 λίτρο νερό. Από αυτό το διάλυμα φτιάχνω κάθε μέρα καινούργιο και το δίνω συνεχόμενα για 6 μέρες. Μετά δίνω 2 μέρες πολυβιταμίνες. Μετά, πάλι 2 μέρες Νερό με Baycox, και μετά πάλι 2 μέρες πολυβιταμίνες.

Ο διαχωρισμός σε υψηλή και χαμηλή θερμοκρασία γίνεται γιατί όταν η θερμοκρασία είναι υψηλή τα πουλιά πίνουν πιο πολύ νερό.

Αυτή τη δοσολογία ακολουθώ 2 χρόνια τώρα και έχω σώσει πολλά πουλιά έτσι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...