Πώς πρέπει να χορηγούμε τις πιπεριές στα πουλιά;

Συζήτηση με θέμα Πώς πρέπει να χορηγούμε τις πιπεριές στα πουλιά;, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 9 Ιουν 2015.

1. evans

evans PB Member

Καλησπερα θα ήθελα να ρωτησω πως πρέπει να χορηγούμε τις πιπεριές στα πουλιά (κομμένες σε μικρα κομματι ;, καθαρισμενες απο τους σπόρους που έχουν μέσα? )Επίσης ποιες πιπεριές επιτρέπεται να χορηγούνται μιας και οπου να'ναι θα υπάρχουν σε αφθονία

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Όλες οι πιπεριές όπως σε βολεύει αρκεί να είναι πλυμένες. Απλά αν βάλεις καμιά τεράστια ίσως την φοβηθούν.
    Στους παπαγάλους δίνουμε και καυτερές πιπεριές στα καναρίνια δεν ξέρω.

3. evans

evans PB Member

Πρέπει τα σπόρια να ειναι καθαρισμένα?

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ τα αφήνω τα σπόρια δεν τα βγάζω.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όχι σε κομμάτια...
    Αν είναι οι λεπτές πιπεριές (κέρατο) ... κομμένες στη μέση.
    Αν είναι οι μεγάλες ή οι κόκκινες Φλωρίνης (καλύτερες) σε "φέτες" με αντιστοιχία στον αριθμό των πουλιών.
    Για τις καυτερές δεν έχω δει πρόβλημα όταν δοκίμασα ... αλλά δεν βλέπω και το λόγο που θα πρέπει για να τις δώσουμε..
    Για τις πολύ καυτερές τις λεγόμενες τσίλι ή τέλος πάντων... τις μικρές..... δεν γνωρίζω ....και δε βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να μάθω...
    Για τα σποράκια.. εγώ τα βγάζω χωρίς όμως να γνωρίζω το γιατί... αν κάποιος ξέρει ... θα ήθελα να μάθω.

6. sdc

sdc PB Member

Στα πουλιά δεν προκαλεί ένα καυστικό ερεθισμό

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μιχάλη σε τι αναφέρεσαι?

8. sdc

sdc PB Member

Στην καψαϊκίνη

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τα πουλιά είναι τόσο περίεργα πλάσματα (με την έννοια της εξερεύνησης) που ακόμη και σε ένα μπουκάλι να κλείσεις μια πιπεριά, κάποια στιγμή θα βρουν τον τρόπο να τη φάνε. Τα σπόρια δεν τους βλάπτουν. Επίσης, τα πουλιά μπορούν να φάνε και καυτερές πιπεριές. Δεν διαθέτουν τους γευστικούς κάλυκες που αναγνωρίζουν το κάψιμο της πιπεριάς, οπότε μπορούν να τις φάνε χωρίς πρόβλημα.

10. M.G

M.G PB New Member

Γιάννη, η περιεκτικότητα της πιπεριάς σε βιταμίνη C, αυξάνεται σε σχέση με το χρώμα (πράσινη<κίτρινη<κόκκινη). Στις δε καυτερές αντίστοιχου χρώματος η περιεκτικότητα σχεδόν διπλασιάζεται (δεν θυμάμαι ακριβώς τα mg/100gr).
    Στις πιπεριές τσίλι η συγκέντρωση είναι ακόμα μεγαλύτερη (σε σχέση με αυτές που έχουν κανονικό μέγεθος), επίσης επειδή δεν παγώνουν το χειμώνα, μπορείς να τις καλλιεργείς σε γλάστρα ή ζαρντινιέρα (το χειμώνα σε προφυλαγμένο χώρο) και να τις δίνεις νωπές στα πουλάκια σου.
    Για τα σπόρια δε βλέπω το λόγο (εκτός από το αν έχουμε δυσανεξία ή γενικά πρόβλημα στο στομάχι) να απουσιάζουν και από τα δικά μας φαγητά ή σαλάτες. Τζάμπα φύρα;).

11. gregog7

gregog7 PB New Member

Στο στομάχι τους όμως; Για τα καυτερα ρωτάω

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν έχω διαβάσει κάποια σχετική αναφορά. Το μόνο που ξέρω είναι ότι δίνονται κόκκινες πιπεριές (καυτερές) ως συμπλήρωμα της διατροφής σε βιταμίνη Α.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...