Πώς να φτιάξετε αυτόματη ποτίστρα για πουλιά

Συζήτηση με θέμα Πώς να φτιάξετε αυτόματη ποτίστρα για πουλιά, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 4 Σεπ 2015.

1. George98

George98 PB Active Member

Με αφορμή το θέμα του Βασίλη (billdere) μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω ένα βίντεο που θα σας δείξω έναν εύκολο τρόπο να φτιάξετε από απλά υλικά που όλοι έχουμε στο σπίτι μας μια αυτόματη ποτίστρα για πουλιά.

*Συγγνώμη για τα Αγγλικά αλλά επειδή η γλώσσα του ίντερνετ είναι τα Αγγλικά έτσι και εγώ πήγα με τα νερά του :D

αργότερα ίσος το ανεβάσω στο κανάλι μου και στα ελληνικά (αν το κάνω θα σας το ανεβάσω και εδώ)

2. billdere

billdere PB Member

Πολυ ωραια και ευκολη κατασκευηη!!!!!
    Μαλλον εγω για τα καναρινια μου θα χρησιμοποιησω μπουκαλακι της λουξ!!!! :p

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έξυπνο σαν ιδέα και πολλά μπράβο στο George98 ...
    Αλλά για τους επίδοξους κατασκευαστές της πατέντας θα πω.... πως χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί πιθανό λάθος ή αστοχία υλικών θα έχει φοβερά δυσάρεστη "μετάφραση" ...

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Έξυπνη κατασκευή, ωραίο το βίντεο σου Γιώργο!!:thumbsup:
    Την δοκίμασες, πίνουν από κει τα πουλιά; Λογικά θα πρέπει να δένεται κάπου για να μην υπάρξουν ατυχήματα έτσι;

5. George98

προφανώς γιατί λόγο σχήματος δεν είναι και πολύ σταθερή

ακριβός μερικά μπουκάλια είναι πολύ μαλακά και μπορεί να γίνει καταστροφή ! νομίζω πως το καλύτερο μπουκάλι είναι απο σπράιτ γιατί έχει και καλό σχήμα αλλά είναι και σκληρό

δοκίμασα αν ξαναγεμίζει και μετά την έβαλα στα περιστέρια
    δεν κάθισα όμως να δω αν πίνουν (γιατί είχα και άλλη μια ποτίστρα για να πιουν νερό) θα δω σήμερα και θα βγάλω και βίντεο :)

6. George98

σήμερα έβαλα να πιουν μονο απο την αυτόματη και δούλευε μια χαρά ! αλλά ξέχασα το κινητό μου σπίτι και δεν μπορούσα να βγάλω βίντεο :faceplm αύριο πάλι :p

7. George98

Λοιπόν επειδή τα 1,5 λίτρα ήταν ελάχιστα σε σχέση με τον αριθμό των περιστεριών μου και τα μπουκάλια κάπως εύκαμπτα η κατασκευή όπως ήταν δεν προχώρησε στην δική μου περίπτωση.

Έτσι έχω την χαρά να εμπλουτίσω το θέμα με μια πραγματικά χρήσιμη ποτίστρα κατασκευασμένη ακριβώς στο ίδιο στιλ με την προηγούμενη πιο αλλά συμπαγή και με χωρητικότητα 20 λίτρων ! (από δύο φιάλες για ψύκτη)

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πως διασφαλίζεται η αυτόματη αναπλήρωση σ' αυτό; Έχει κάποιο σημείο κάτω από το οποίο τρέχει το νερό; Γιατί στο μηχάνημα που μπαίνουν αυτές οι μπουκάλες, έχει ειδικό μηχανισμό stop της μπίλιας. Εδώ τι γίνεται; Δεν τρέχει συνέχεια; Δεν αντιλαμβάνομαι το λειτουργικό δηλαδή. :)

9. George98

Μαρία όλα βασίζονται στην υδροστατική και την ατμοσφαιρική πίεση.

Γυρίζοντας το ανάποδα αρχίζει τα τρέχει το νερό απο την φιάλη στο μπολ, αλλά μόλις το νερό στο μπόλ ακουμπήσει στο στόμιο της φιάλης σταματάει να τρέχει, αλλά μόλις χαθεί λίγο νερό απο το μπολ συμπληρώνετε απο την φιάλη γιατί έχει δημιουργηθεί κενό.

Αν όμως π.χ. ανοίξω μια τρύπα στο πάνω μέρος της κατασκευής λόγο της πίεσης και πάλι, το νερό θα ξεπεράσει το ύψος του στομίου και θα χυθεί όλο. :thumbsup:

*Δες ξανά απο το 1:14 του πρώτου βίντεο και θα καταλάβεις τι γίνεται
    pothstra.jpg

10. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Λογο της υδροστατικης πιεσης το νερο που απελευθερωνεται στο μπολ προσπαθει να ερθει στο ιδιο υψος με το νερο στο μπουκαλι ετσι οταν το νερω ειναι κατω απο την σταθμη που θελει να βρισκεται αναπληρωνεται...ευτυχως το 17 στην Φυσικη χρησιμευσε!:p:p:p

11. George98

σωστά, για όλα φταίει η πίεση και torricelli που τα ανακάλυψε:p

12. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Χαχαχαχαχα το πηραμα με το βαρελι γεμισμενο με υδραργυρο και τα συγκηνονουντα δοχεια!

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Βρε σταματήστε πια δεν είχα δει ότι το στόμιο ακουμπάει στο νερό χα χα :D

14. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Χαχαχαχαχα προσεχουμε στην Φυσικη προσεχουμε!!!! Να που το συνανταμε!!!! Χαχαχαχαχα παντα φιλικα!:D

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολύ έξυπνο! Γεια στα χέρια σου Γιώργο. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...