Πώς να τα ταιριάξω για ζευγάρωμα;

Συζήτηση με θέμα Πώς να τα ταιριάξω για ζευγάρωμα;, που ξεκίνησε από Πανος77, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 21 Ιαν 2016.

George98
Best Answer George98, 21 Ιαν 2016
Πάνο είναι καθαρά δικό σου θέμα το τι θα διαλέξεις αλλά να ξέρεις πως με τα κοινά καναρίνια ότι και να διαλέξεις σαν ζευγάρια το αποτέλεσμα ποτέ δεν... Ολόκληρο το Post
  1. Πανος77

Πανος77 PB New Member

Γεια σας!Εχω 6 κοινα καναρινακια(μαλλον,καθως δεν γνωριζω πολλα απο ρατσες)και ειναι 3 αρσενικα και 3 θυληκα.Αυτο που θελω ειναι να βαλω τα 2 ζευγαρια μονο, για ζευγαρωμα την ανοιξη αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω.Το ενα ζευγαρι θα μεινει εκτος.Απ τα αλλα 2 ζευγαρια θελω να μου κανουν 2 γεννες το καθενα,λογω περιορισμενου χωρου και νομιζω πως θα μπορεσω να τα διαχειριστω πιο ευκολα.Τα πουλια ειναι τα εξης
    rsz_dsc_0255.jpg Αρσενικος 3 χρονων
    rsz_dsc_0252.jpg Αρσενικος 4 χρονων σκουφατος
    rsz_dsc_0233.jpg Αρσενικος 1 χρονου
    rsz_dsc_0236.jpg Θυληκο 1 χρονου αδελφακι με το πανω
    rsz_dsc_0239.jpg Θυληκο 3 χρονων
    rsz_dsc_0234.jpg Θυληκο 3 χρονων
    Εκτος απ τα χρονιαρικα τα υπολοιπα εχουν ξαναζευγαρωσει
    και με επιτυχια.Το ζητουμενο επισης ειναι να βγαλω και διαφορτικα
    χρωματα η συνδυασμους.Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

2. Best Answer:
    Post #305160 by George98, 21 Ιαν 2016
  3. George98

George98 PB Active Member

Ψήφοι: 1
    Πάνο είναι καθαρά δικό σου θέμα το τι θα διαλέξεις αλλά να ξέρεις πως με τα κοινά καναρίνια ότι και να διαλέξεις σαν ζευγάρια το αποτέλεσμα ποτέ δεν είναι σίγουρο.

Εγω προσωπικά θα έβαζα το 3ο με το τελευταίο και το 2ο με το 4ο όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο αλλά γιατί προτιμάω να ανοιχτόχρωμα και μου αρέσουν και τα σκουφάτα:)

George98, 21 Ιαν 2016
    Best Answer
  4. Πανος77

Πανος77 PB New Member

Καπως ετσι το φανταζομαι κι εγω...Πιο ανοιχτοχρωμα και αν βγει κανενα σκουφατο εχει καλως!

5. George98

George98 PB Active Member

απο το ζευγάρι με τον σκουφάτο στο κάθε αυγό υπάρχει πιθανότητα 50% στο κάθε αυγό να βγει σκουφάτο

6. Πανος77 θα συμφωνήσω με τους φίλους μας παραπάνω η επιλογή είναι δική σου, απλά θα προτείνω αν θες να βάλεις το σκουφάτο με το 3ο θηλυκό επειδή το αρσενικό έχει λίγο στενό κεφάλι και το 3ο θηλυκό έχει πιο μεγάλο κεφάλι με πιο κοντό σβέρκο, οπότε αν βγεί σκουφάτο με πιο μεγάλο κεφάλι θα είναι πιο όμορφο. Επίσης, να αποκλείσεις τα αδερφια οπότε το 10 θηλυκό πάει μόνο με το αρσενικό 3 χρονών!!!(Αυτά όλα εμείς τα υπολογίζουμε "χωρίς τους ξενοδόχους" τα καναρίνια θα αποφασίσουν αν ταιριάζουνχαχαχαχα)

7. ianos

ianos Daily Active Member

Πάνος, γιατι δεν αργείς λίγο στην έναρξη της αναπαραγωγής ώστε να βάλεις τρία ζευγάρια για μια γέννα, να χωρίσεις τους αρσενικούς με τα παιδιά από την 10η περίπου ημέρα, ώστε αν γεννηθούν αλλα αυγά απο τα θηλυκά να ξέρεις οτι είναι άσπορα και να επιλέξεις απο τις παρατηρήσεις που θα κάνεις στη διάρκεια της πρώτης γέννας, ποιο ζευγάρι θελεις να αφήσεις και για δεύτερη;
    Έτσι όλα θα έχουν την ευκαιρία να ζευγαρώσουν και να αποκτήσουν απογόνους, ενώ εσυ θα έχεις μονο 4 γέννες, όπως θελεις.

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Το δεύτερο αρσενικό να το βάλεις σίγουρα με τη θηλυκιά την κιτρινοπράσινη την προτελευταία.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Μόνο ο σκουφάτος σου μπορεί να βγάλει σκουφάτα μικρά... Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία ελπίδα.. :)

Εγώ θα έβαζα 2 με 5, οπότε μετά αναγκαστικά επειδή έχεις αδέλφια 3 με 6 και 1 με 4. Το τι χρώματα θα σου βγουν θα τρελαθείς!!! :D

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Ναι το 2 με το 5 είναι το καλύτερο.Περιμένω να δω απογόνους :)

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Μην εντυπωσιαστείς αν βγει κανένα κίτρινο ή πορτοκαλί!! Κοινά είναι αυτά!!! Στο λέω εγώ που το έχω δει με τα μάτια μου! :D

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ πιστεύω παρδαλά χωρίς πορτοκαλί χεχε

13. pyroferus

pyroferus PB New Member

Αν βάλει το 2 με το 5 και βγάλει κίτρινο με μόνο το λοφίο σκούρο;

14. TheBigL

TheBigL PB Member

Και αυτό μπορεί :)

15. pyroferus

pyroferus PB New Member

Έτσι είναι με τα κοινά.
    Κρύβουν εκπλήξεις στους χρωματισμούς.
    Πάντως πιστεύω ότι κάποιο θα βγει ίδιο με έναν από τους δυο γονείς.

16. TheBigL

TheBigL PB Member

Μακάρι.Το σκουφάτο φαίνεται πανέμορφο.

17. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

2 με 5, 3 με 6, 1 με 4 !!! όσο για το αποτέλεσμα,φίλε Λάμπρο,όπως λέει και η Αλίκη.. kinder έκπληξη:faceplm!!
    θα περιμένουμε όλοι να δούμε,όμως,με πολύ αγωνία πιστεύω!!
    σωστή διατροφική προετοιμασία και ..βουρ!! καλή αναπαραγωγή σου εύχομαι,φίλε!:thumbsup:

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Μόλις αποφασίσεις τα ζευγάρια περιμένουμε ενημέρωση εεεε μη μας ξεχάσεις!!! :)

19. Πανος77

Πανος77 PB New Member

Αποφασισα!2-4 και 3-5.Απ το ζευγαρι που μενει ο αρσενικος μαλλον θα δωθει δανεικος σε ενα φιλο και η θυληκια μαλλον παει για παραμανα καθως και πιο εμπειρη.Πιστευω να βοηθησει.

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Απλά τα μικρά θα βγουν όλα παρδαλά και κυρίως πράσινα... σαν τα αδελφάκια που είναι κιτρινούλικα και ασπρούλικα μην περιμένεις μικρά.. ενημερωτικά στο λέω.. Γι αυτό και σου είπαμε να βάλεις τα πράσινα μαζί :)

21. Πανος77

Πανος77 PB New Member

Δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω ανοιχτοχρωμο σκουφατο?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...