Πώς να να καταλάβω την ηλικία του κοκατιλ και να το εκπαιδευσω;

Συζήτηση με θέμα Πώς να να καταλάβω την ηλικία του κοκατιλ και να το εκπαιδευσω;, που ξεκίνησε από Millerovia, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Ιουν 2009.

1. Millerovia

Millerovia PB New Member

Γεια σε όλους!Οδηγήθηκα εδώ από μία αναζήτηση για πληροφορίες για παπαγάλους κοκατίλ...Εγώ έχω ένα εδώ και ένα χρόνο περίπου,μου το είχε δώσει ένας φίλος που το βρήκε...Είναι θηλυκό και έχει ένα βραχιολάκι στο πόδι.Αναγράφονται κάτι αριθμοί επάνω,αλλά δεν ξέρω πώς ερμηνεύονται!Το κοκατίλ είναι αρκετά άγριο,όποτε πάω να την πλησιάσω ανοίγει το στόμα έτοιμη να με δαγκώσει...Την έχω δίπλα σε παραδείσια και μιμείται την φωνή τους..Πώς μπορώ να την εξημερώσω και να καταλάβω την ηλικία της;Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Millerovia. Μπορείς να μας πεις τι γράφει το βραχιόλι του κοκατιλ σου και να σου πούμε την ηλικία του.

Για να εξημερωθεί ένα πουλί χρειάζεται υπομονή κι επιμονή. Να του μιλάς γλυκά και ήρεμα και να του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου. Στην αρχή το χέρι σου να είναι εκτός κλουβιού και μόλις δεις ότι έρχεται κανονικά, χωρίς κανέναν ενδοιασμό, να πάρει την λιχουδιά απ' το χέρι σου μπορείς να βάζεις το χέρι σου κι εντός κλουβιού. Μην πηγαίνεις κατευθείαν το χέρι σου πάνω του, αλλά βάλτο σε κάποιο άλλο σημείο του κλουβιού, ώστε να του δώσεις το έναυσμα να σε πλησιάσει.

Επίσης, μπορείς να βάλεις το κλουβί στον χώρο, όπου περνάτε τον περισσότερο χρόνο σας για να σας συνηθίσει.

Εννοείται ότι πρέπει να μην κάνετε βιαστικές κι απότομες κινήσεις, να μην μιλάτε δυνατά κλπ γιατί τρομάζει και η εξημέρωση έρχεται πίσω.

3. Millerovia

Millerovia PB New Member

Το βραχιόλι γράφει BC 02 187...

4. Billy

Billy PB New Member

ειναι πολυ μεγαλο ηγια εξημερωση...το 2002 γεννηθηκε...τ ν σ πω...οσο για το κελαηδημα αν λες οτι κελαηδα ομορφα και σφυριει μαλλον ειναι αρσενικο γτ τ θυληκα δεν πολυ σφυριζουν...

5. Millerovia

Millerovia PB New Member

Ναι το ξέρω ότι είναι μεγάλο για εξημέρωση...Δεν κελαηδά πολύ,απλά μιμείται κάποιους ήχους των παραδείσιων...Πάντως τα χρώματά του ταιριάζουν με αυτά που διάβασα πως έχουν τα θηλυκά και όταν το είχα πάει σε ένα pet shop μου είπαν ότι είναι θηλυκό..Αnyway,thanks για τις πληροφορίες...

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

βάλε και καμιά φωτογραφία να το δούμε...

7. Millerovia

Millerovia PB New Member

Δείτε το avatar μου...Έχω και στο προφίλ μου

8. Billy

Billy PB New Member

ναι ατο ειναι θηλυκο...εχεις δικιο

9. Millerovia

Millerovia PB New Member

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη...Τα κοκατίλ χρειάζονται εμβόλια;

10. Billy

Billy PB New Member

οχι...μονο καμια επισκεψη στο γιατρο που και που...τιποτα παραπανω ομως

11. Wind-sa

Wind-sa PB Member

...αμα είναι γεννημένη 2002 τότε είναι γύρο στα 8 χρόνια (στα ανθρώπινα μέτρα 32 χρονών :))
    ...δεν θέλεις να πάρεις στη κυρία κανένα άντρα? )))) Όμως λίγο πολύ ίδιας ηλικίας...

12. Millerovia

Millerovia PB New Member

Ναι,το σκέφτηκα,αλλά σκέφτηκα ότι ίσως αγριέψει περισσότερο και η εκπαίδευση είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι είναι τώρα!

13. Billy

Billy PB New Member

να σου πω την αληεθεια μην ελπιζεις και πολυ στην εκπαιδευση σε αυτη την ηλικια...δυσκολα θ αοετυχεις και αν να ανεβει στο δαχτυλο σ..θα σ προτεινα να παρεις ενα παληκαρι

14. Millerovia

Millerovia PB New Member

Ναι,δεν ελπίζω και πολύ...Θα το σκεφτώ για το παλικάρι!

15. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω παλι πιστευω πως για τα κοκατιλ ποτε δεν ειναι αργα να εξημερωθουν...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...