Πώς να κόψω τα μαύρα νύχια του καναρινιού;

Συζήτηση με θέμα Πώς να κόψω τα μαύρα νύχια του καναρινιού;, που ξεκίνησε από psysonic, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 23 Δεκ 2014.

1. psysonic

psysonic PB New Member

Θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους πιο έμπειρους όσον αφορά το κόψιμο των νυχιών.Επειδή τα νυχάκια του είναι μαύρα δυσκολεύομαι να εντοπίσω το σημείο που μπορώ να κόψω.Να τα κόψω ελάχιστα στις μύτες; Και πάλι φοβάμαι,αν αιμορραγήσει τι θα κάνω; Ένα ειδικό γυαλόχαρτο που πουλάνε στα pet shop που μπαίνει στις πατήθρες κάνει δουλειά;

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Βγάλε καμιά ΚΟΝΤΙΝΗ φωτό στα πόδια του πουλιού ωστε να σου δείξουμε ακριβώς το σημείο που μπορεί να κόψεις με ασφάλεια.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα γι' αυτό το υλικό, κάνει ζημιά στις πατούσες των πουλιών.

4. psysonic

psysonic PB New Member

Δεν κατάφερα να βγάλω καλύτερη φωτογραφία Μάκη και επειδή είναι μεγάλη σε χωρητικότητα,την ανέβασα στο imageshack.Μαρία ούτε εγώ το έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν ήξερα ότι κάνει ζημιά.Ευχαριστώ!
    Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω καλύτερη φωτο.

G4DSD3_edited-001.jpg

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ισως αυτό σε βοηθήσει.

G4DSD31-001.jpg

6. psysonic

psysonic PB New Member

Μάκη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου! Να σαι καλά :) :) :)

7. maria p

Φιλική συμβουλή, με την πρώτη ευκαιρία, άλλαξε τις πατήθρες σου με ξύλινες στρογγυλές ή έστω με πλαστικές στρογγυλές, κατά προτίμηση δύο διαφορετικών διαμέτρων για την καλύτερη εκγύμναση και ανάπαυση των ποδιών του πουλιού.

8. psysonic

psysonic PB New Member

Οκ Μαρία,θα το κάνω αύριο κιόλας..σ'ευχαριστώ...η ξύλινη να φανταστώ είναι καλύτερη από την πλαστική;

9. maria p

Σαφώς :)

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο επόμενο video. Σίγουρα η γλώσσα δεν βοηθάει αλλά στην μπορεί καταλαβαίνουμε πολλα. Άλλωστε μια εικόνα χίλιες λέξεις. Με σχετική υπομονή ... όλα θα πάνε καλά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...