Πώς να δώσω αποξηραμένα βότανα;

Συζήτηση με θέμα Πώς να δώσω αποξηραμένα βότανα;, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Απρ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να δώσω στο καναρίνι δυόσμο και τσουκνίδα αποξηραμένη?Αυγοτροφή του δίνω συσκευασμένη και μια φορά την εβδομάδα δεν φτιάχνω σπιτική για να του τα έβαζα μέσα.Επίσης επειδή διάβαζα για τους βλαστωμένους.Την διαδικασία σε άρθρο του Σταύρου την διάβασα.Τα φασόλια μαυρομάτικα με τον ίδιο τρόπο μπορώ να τα δώσω?Κάνουνε σίγουρα καλό?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γιατί δεν μπορείς να τα προσθέτεις στην συσκευασμένη;

3. TheBigL

TheBigL PB Member

Γενικώς από το λίγο που του την έχω βάλει μάλλον δεν του πολύ αρέσει.Ίσως αν την άφηνα παραπάνω να την έτρωγε.Οπότε προτείνεις στην αυγοτροφή?Ή στο μείγμα με τα σπόρια?Η αυγοτροφή της cede είναι δεν ξέρω αν είναι καλή.

4. Canary A

Canary A PB New Member

Καλησπέρα φίλε Λάμπρο, η cede (νωπή) είναι από τις καλύτερες αυγοτροφές για εμένα. Μπορείς σιγά σιγά να τους προσθέτεις μέσα δοκιμαστικά για να δείς αντίδραση.

5. maria p

Ούτε κι εγώ :)
    Εγώ χρησιμοποιώ την Orlux Versele Laga.
    Επειδή έχω παπαγάλους που τρώνε και διάφορα άλλα, εγώ τα ξηρά τα δίνω έτσι Ξηρά μυρωδικά και μπαχαρικά για τους παπαγάλους μας , δηλαδή σε ξεχωριστό μπωλάκι μια και όλα διατηρούνται για αρκετές μέρες και πάντως εντός πέντε ημερών έχουν καταναλωθεί.

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Έγινε θα δοκιμάσω αύριο και θα σας πω.

Μια σε συσκευασία 150 γρ. είναι.Δεν νομίζω ότι είναι νωπή αυτή.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

+ 1 ! :thumbsup:

8. Canary A

Canary A PB New Member

Δοκίμασε την νωπή, την τρώνε καλύτερα τα καναρίνια.

9. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Το θέμα δεν είναι αν είναι ''καλή'' η αυγοτροφή (αυτό όταν μιλάμε για επώνυμη 1ου μεγέθους είναι δεδομένο). αλλά αν την τρώνε....
    Τη δική μου ούτε της cede, ούτε της orlux, ούτε τις αντίστοιχες με τα έντομα πλησίαζαν ...
    Μέχρι που βρήκα την υγειά μου στην Ιndios .

10. dread05

dread05 PB New Member

Έχω μια σχετική απορία πάνω στο θέμα. Η οικογένεια μου χρόνια τώρα παράγει ερασιτεχνικά αποξηραμένα βότανα (ρίγανη, θυμάρι βασιλικό δυόσμο) που είτε τα καλλιεργεί είτε τα μαζεύει από την φύση (κυρίως τη ρίγανη). Η ερώτηση μου είναι, από τη στιγμή που αποξηρανθούν τα βότανα, τι άλλη διαδικασία πρέπει να κάνω για να την δώσω στα πουλιά (καναρίνια καρδερίνες) ώστε να μην είναι δυνητικά φορείς μικροβίων. Επίσης να προτιμήσω τα δικά μας προϊόντα ή του εμπορίου? Μιλάω βασικά από θέμα ασφάλειας όχι ποιότητας.

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Εννοείς μικρόβια που επέζησαν πάνω στα αποξηραμένα φυτά - βότανα?

12. maria p

Κατ' αρχήν τα αποξηραμένα τα δίνεις όπως είναι.
    Είναι ερώτηση αυτή που κάνεις; Φυσικά τα δικά σας. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το μαζικό εμπόριο χρησιμοποιεί καλύτερα προϊόντα;

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εαν εχουν αποξηρανθει σε μερος που δεν εχει υγρασια και ειναι σκοτεινο (χωρις εκθεση στον ηλιο) δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Αν ειναι δικα σας, πριν τα μαζεψετε για να τα ξερανετε ριξε ενα νερακι καλο απο πανω να ξεπλυθουν και αφου στεγνωσει το φυτο, μετα κοψτα και ξερανε τα. Το να ειναι 'πεντακαθαρα' νομιζω δεν γινεται,και ας μην γινομαστε υπερβολικοι με αυτο, και εγω για να φαω τη ριγανη απο τη γλαστρα μου ενα δυο νερακια την κανω, δε νομιζω τα πουλακια να εχουν θεμα :)

**εννοειται καλυτερα η δικη σου, του εμποριου πιθανον να εχουν αλλη επεξεργασια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...