Πώς να βοηθήσω κανάρα με προβλήματα υγείας;

Συζήτηση με θέμα Πώς να βοηθήσω κανάρα με προβλήματα υγείας;, που ξεκίνησε από Ρανια.κ, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 4 Μαϊ 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 5 Μαϊ 2016
Απαραίτητα θα αλλάξεις μία πατήθρα με άλλο σχέδιο προτιμώ τις ζιγκ ζαγκ. Αν εννοείς αυτές: [IMG] να μην τις προτιμάς και να μην τις προτείνεις. :p... Ολόκληρο το Post
  1. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.Θα ηθελα βοηθεια με την καναρα μου. Λοιπον την εχω εδω και δυο χρονια περιπου. Ζει μεσα στο σπιτι σε μια ζευγαρωστρα 60ρα μαζι με εναν αρσενικο. Η διατροφη της ειναι σποροι, μηλο σχεδον καθε μερα, μπροκολο και grit. Εχει διαφορα προβληματα κατα καιρους. Εξι μηνες αφου την πηρα ειχε δυστοκια και εκανε ενα αυγο με δυσκολια (χωρις να εχει ζευγαρωσει). Την πηγα σε γιατρο και χορηγησε αντιβιωση και antistress.Συνηλθε, ομως κανει διαρκως αυγα και ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον εχει πολυκυστικες ωοθηκες κ δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Τελευταια παρουσιασε λιπος στην κοιλια και προβλημα στα ποδια. Την ξαναπηγα στον κτηνιατρο και μου εδωσε αρχικα αγωγη με epithol για τα ποδια αλλα δεν βοηθησε και μετα εδωσε podagrine και οταν ουτε αυτο εκανε τιποτα dermine. Τα ποδια της ποτε δεν εγιναν εντελως καλα αλλα μου ειπε πως δεν τον ανησυχει. Τους τελευταιους δυο μηνες παρατηρησα λιπος στην κοιλια, γρηγορη αναπνοη και πολλα ουρα. Αφου διαβασα μονη μου διαφορα θεωρησα οτι εχει διαβητη και της εκανα διαιτα για δυο εβδομαδες(τη χωρισα απο τον αρσενικο)με σκετους σπορους μπροκολο και μηλοξυδο στο νερο. Το λιπος μειωθηκε και σταματησε να εχει πολλα ουρα. Να πω την αληθεια δεν την ξαναπηγα στον γιατρο γιατι της εδινε συνεχεια αντιβιωση aviomicine και antistress και δεν εβλεπα βελτιωση.Τελευταια ηταν πολυ καλυτερα. Αυγα βεβαια συνεχιζει να κανει περιπου 2-3 το μηνα και τα ποδια ειναι λιγο πρησμενα. Σημερα την πηρα απο τη μητερα μου που την αφησα το Πασχα και το μεσημερι παρατηρησα αιμα στο κλουβι και το ενα ποδι εξαιρετικα πρησμενο. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Εγω υποθετω πως μαλλον εχει διαβητη και απο εκει ξεκινουν ολα. Επισης ειναι πολυ λαιμαργο πουλι και προσπαθω να μην τρωει πολυ.Αναγκαζομαι να τη χωριζω με τον αρσενικο ομως εχουν δεθει πολυ και ταιζονται απ τα καγκελα και θελει παρεα. Αν ειναι μονη της φωναζει ολη μερα. Στο ποδι εβαλα dermine σημερα. Λιγη βοηθεια παρακαλω!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #323217 by alicedros, 5 Μαϊ 2016
  3. TheBigL

TheBigL PB Member

Λάθος μεγάλο που την έχεις σε ίδιο κλουβί όλο τον καιρό με αρσενικό.Γιαυτό γεννάει η κακομοίρα συνέχεια αυγά.Δεν κάνει να βλέποντε εκτός και αν πάνε για ζευγάρωμα.
    Από τη διατροφή μήλο κάθε μέρα δεν κάνει.Μια φορά την εβδομάδα είναι καλά.
    Από το μείγμα σπόρων που έχεις θα δίνεις περίπου ένα κουταλάκι σπόρια την ημέρα μέχρι να τα φάει όλα.Συχνά λαχανικά μέχρι 3 ώρες στο κλουβί.Αν μείνει μόνη της στην 60άρα ζευγαρώστρα θα χάσει λίπος.
    Για το πόδι δεν μπορώ να δω καλά γιατί είμαι από κινητό βλέπω ένα γρομπαλάκι σωστά?Μάλλον τσίμπημα σπό κουνούπι φαίνεται.Βάζε για λίγες μέρες betadine την κρέμα στο γρομπαλάκι.
    Δεν είναι σαν τα παπαγαλάκια να θέλουνε τόσο παρέα.Μαζί τα βάζουμε όταν πάνε για αναπαραγωγή.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εύχομαι περαστικά στο πουλάκι σου!
    Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος επί της ουσίας, θα ήθελα να σου πως πως εφόσον έχει επανειλημμένες ωοτοκίες, δεν πρέπει να της δίνεις μπρόκολο, μαϊντανό, σπανάκι. Για τον πλήρη κατάλογο των χορταρικών-λαχανικών με οξαλικά που δεν δίνουμε όταν κάνουν αυγά, διάβασε στο τέλος-τέλος αυτού του άρθρου. Προτίμησε το μήλο και χόρτα πικρά και πιο αραιά, δυο-τρεις φορές την εβδομάδα.
    Επίσης μετά την αντιβίωση χορηγούμε προβιοτικά - πρεβιοτικά, για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου, έδωσες καθόλου;
    Υ.Γ. Συγγνώμη Λάμπρο TheBigL , δεν είχα δει την απάντησή σου όταν έγραφα... γιατί εσύ απάντησες επί της ουσίας. Μην παρεξηγηθούμε :(

5. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Nαι έδινα ultra levure.Δεν είναι σίγουρα από κουνούπι. Είναι καιρό τα ποδαρακια πρησμένα άλλοτε πιο λίγο άλλοτε περισσότερο. Και πριν ένα χρόνο την είχα με την άλλη θηλυκιά κ πάλι έκανε αυγά. Όταν τη βάζω μόνη της φωνάζει όλη μέρα. Σίγουρα θέλει παρέα.

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Δεν το ήξερα ότι δεν κάνει το μπρόκολο.
    Γιατί συγνώμη βρε Μαρία?Φίλοι είμαστε και οι φίλοι δεν παρεξηγιούντε ;)

7. Pidgey

Pidgey PB New Member

Εμένα το πρόβλημα στο πόδι μου φαίνεται για ποδοδερματιτιδα, προχωριμενη.

Αντιβιωτικη κρέμα απο φαρμακείο όπως η fucidin και καλή απολύμανση σε πατηθρες κλπ.

Βέβαια αν μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποιο κτηνιατρο με εμπειρία στα πουλιά θα ήταν το καλύτερο.

Τα πολλά ουρα και η μεγάλη κουτσουλια ίσως ωφειλονται στο ότι κάνει αυγά.

8. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Την έχω πάει σε έναν κτηνίατρο που ξέρει από πουλιά ήδη τέσσερις φορές αλλά εκεί που πάει καλύτερα ξανά κι απ την αρχή. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω όνομα κτηνιατρου. Η dernine κάνει η να βάλω fucidin? Αν παρατηρήσετε κ το άλλο πόδι στη φωτό δεν είναι καλά. Έτσι είναι τα πόδια της εδώ κ ένα χρόνο κ αλλωτε χειροτερεύουν αλλωτε όχι. Να την πάω σε κανένα άλλο κτηνιατρο?

9. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

Αγαπητή Ράνια,επέτρεψέ μου να πω και γω τη γνώμη μου..
    ..λάθος η κίνησή σου αυτή.Ακόμη κι αν αυτοσκοπός μας είναι το ''όλα μαζί και νοικοκυρεμένα'',δυστυχώς στα πτηνά μας δεν ισχύει αυτό.Μπαίνουν μαζί την Ανοιξη,αν θέλουμε να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή και ΜΟΝΟ αφού έχει προηγηθεί τουλάχιστον 2 μήνες σωστής διατροφικής προετοιμασίας.
    ..εγώ στη θέση σου,θα έκανα μία καλή αποστείρωση του κλουβιού και των πατηθρών,θα την άφηνα να ηρεμήσει 2-3 μέρες και θα έκανα εκ νέου θεραπεία με dermine.
    O γιατρός γιατί να ανησυχεί; δικό του δεν είναι,βέβαια,αλλά εγώ στη θέση σου,ακούγοντας κάτι τέτοιο,θα έστριβα αμέσως και θα πήγαινα σε άλλον..που να ανησυχεί έστω και τυπικά για την υγεία του καναρινιού μου.
    ..από την στιγμή που έχει τα ''μικρά προβληματάκια'' της το κορίτσι,πρέπει να χωριστεί από τον αρσενικό..να ηρεμήσουν και τα δύο.Το τάισμα από το διαχωριστικό σημαίνει πως ''τα βρήκαν ως ζευγάρι'' αλλά αυτή τη στιγμή προέχει η υγεία τους,σωστά;
    Σωστή διατροφή και στα δύο,σε παρακαλώ πολύ,με ένα καλό μείγμα σπόρων,αυγοτροφή 2-3 φορές την εβδομάδα και για λίγο καιρό μη τους δίνεις φρούτα και λαχανικά..

10. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Οκ Δημητρη. Σε ευχαριστώ!

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Επιτρέπεται, μπορείς ν΄αναφέρεις το όνομα του γιατρού Ράνια (εμένα πχ μ΄ενδιαφέρει να μαθαίνω αλλά και να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου από τους γιατρούς).
    Όταν το καναρίνι μου είχε πρόβλημα στα πόδια, ο δικός μου γιατρός του τα έδεσε ώστε το φάρμακο να μπορέσει να παραμείνει πάνω τους και να δράσει (φυσικά ζούσε στον πάτο του κλουβιού, έχοντας κοντά του τροφή και νερό),του έκανα αλλαγή κάθε μέρα.

12. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Ο γιατρός λέγεται Ηλιοπουλος κ είναι στη λεωφόρο Κυμης. Παρόλο που έχω άλλο κτηνίατρο για τις γάτες μου πήγα σε αυτόν γιατί γνωρίζει από πουλιά. Όντως φαίνεται να ξέρει κ απ τον τρόπο που τα κρατάει κ πως συμπεριφέρεται (είναι πολύ προσεκτικός ) μάλιστα συνέχεια μου λέει να μην του τα πηγαίνω αν δεν υπάρχει ανάγκη για να μην στρεσαρονται. Αυτό δείχνει κ πως δεν το κάνει για τα χρήματα. Παρόλαυτα ομως οι αγωγές που μου δίνει δεν έχουν κ πολλά αποτελέσματα.:( Να σημειωθεί πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακολουθησω πίστα οποια αγωγή. Ξέρετε κάποιον άλλο στα βόρεια προάστια?

13. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Είναι μέσα σε αυτους. Είναι αυτός που αναφέρει η Ποπη Κυμης και Βοσπορου. Παλιά είχα πάει ένα καναρίνι στον Αγιο Στεφανο αλλά έχουν περάσει δέκα χρόνια κ δε θυμάμαι ποιος ήταν. Παιδιά μήπως πρέπει να δώσω κ αντιβιωση? Οι πατηθρες ήταν μες τα αίματα.

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγώ πάντα στις σοβαρές περιπτώσεις διασταυρώνω γνώμες...το ίδιο δεν κάνουμε άλλωστε και για τον εαυτό μας;

15. maria p

Θα έλεγα να του βάλεις δυο τρεις στρώσεις χαρτί κουζίνας στον πάτο, να κοιμηθεί εκεί στα μαλακά αφού κάνεις ελαφρά επάλειψη με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης. Το αίμα το χάνει από τις πληγές στα πόδια; Σε περίπτωση αιμορραγίας πάντως δίνουμε κονάκιον από ανθρώπινο φαρμακείο.

16. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Έχω βάλει χαρτί κουζίνας αλλα κάθεται κανονικά στις πατηθρες. Το αίμα ήταν από το πολύ πρησμένο πόδι. Τώρα δεν εχει. Καθαρησα όλο το κλουβί κ τις πατηθρες. Α και κάτι ακόμη. Ο γιατρός μου είχε πει τις πατηθρες να τις περναω με dettol. Κάνει αυτό?εγώ πάντως τις σαπουνιζω μετά το dettol κ τις σκουπιζω.

17. maria p

Τα πόδια με ποιο προϊόν τα περιποιείσαι; Μήπως τα ξεραίνει και γι αυτό κάνουν έλκη;

18. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Τελευταία δεν εβαζα τίποτα γιατί φαίνονταν καλύτερα. Όταν πρήζονται βάζω dernine.

19. maria p

20. panagiotispanagiotis

panagiotispanagiotis PB New Member

Ράνια το πουλάκι προς το παρόν δεν κινδυνεύει αν όμως συνεχίσεις να πειραματίζεσαι χωρίς λογικά συμπεράσματα θα το χασεις σίγουρα .
    Αν κατάλαβα καλά τα δύο πουλάκια έχουν ίδιες συνθήκες και μόνο το ένα είναι άρρωστο.
    Το άλλο πουλάκι εχει λίπος στην κοιλία? έχει διαφορετικές κουτσουλιές ?
    Και να τα πάρουμε ένα ένα για το ποδι δε θα βάλεις καμία κρέμα και θα βάζεις μία φορά κάθε δυο η και τρεις μέρες μπεταντιν υγρό διαλυμα με μια μπατονέτα καλά βρεγμενη για 7-10 μέρες. Εκεί θα δημιουργηθεί μία κρούστα που θα προστατεύει την πληγή που θα κλείνει από μέσα μόνη της και θα τραβήξει περίπου 1-2 μήνες (μη το σκαλίσεις ποτέ). Απαραίτητα θα αλλάξεις μία πατήθρα με άλλο σχέδιο προτιμώ τις ζιγκ ζαγκ.
    Θα αφήσεις τους σπόρους που χρησιμοποιείς και θα προσθέσεις στο νερό βιταμίνες ΜΟΝΟ (οδηγίες κατασκεαστή) και αυγοτροφή μια φορά κάθε τρεις μέρες λίγη ποσότητα (εμπορίου πατέ). μήλο και μαρούλι μία φορά τη βδομάδα αυτά μέχρι να φύγει το λίπος αν είναι λίπος? και μέχρι να καλυτερεύσει γενικότερα. ΟΧΙ μπανιο για 10 μέρες. Τα ξαναλέμε σε μια βδομάδα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...