Πώς λέγεται ο παπαγάλος μου;

Συζήτηση με θέμα Πώς λέγεται ο παπαγάλος μου;, που ξεκίνησε από jordaninio, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 28 Αυγ 2008.

1. jordaninio

jordaninio PB New Member

Παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα σας.. Έχω αγορασει εναν παπαγαλο αλλα δεν ξερω τι ειδος ειναι... Μηπωσ μπορειτε να μου πειτες Θα σας ειμαι υποχρεος... :)

Συνημμένα Αρχεία:

2. evaluieva

evaluieva PB Member

Western(?) rosella μου μοιαζει
    αν κ δεν φαινεται τοσο καλα στην φωτο.

δες κ δω διαφορες φωτογραφιες, να δεις αν μοιαζει με καποια απο εκεινα ,
    Western Rosella - Google Αναζήτηση Εικόνων

οπως επισης εδω στο φορουμ ,τα αρθρα για ροζελα
    https://petbirds.gr/articles/crimson-rosella-platycercus-elegans.363/
    https://petbirds.gr/threads/Ανατολική-Ροζέλα-eastern-rosella.5177/

κ τα αποτελεσματα αναζητησης για ροζελα
    https://petbirds.gr/misc/contact

ισως σε βοηθησα :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 11 Νοε 2016
  3. jordaninio

jordaninio PB New Member

--

ευχαριστω...και στις φωτο μοιαζει...

4. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ροζέλλα είναι! Και μάλιστα πολύ όμορφη. Όπως όλες οι ροζελίτσες άλλωστε :D

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ειναι οντως πανεμορφη!απλα μην την αγχωνεις τωρα με μετακινησεις κλπ γιατι αν καταλαβα καλα απο τις φωτογραφιες βρισκεται στην φαση της πτερορροιας!

6. aggel

aggel PB New Member

καλως ορισες και να χεραισε την ροζελιτσα σου!

7. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πως το συμπέρανες αυτό?

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

γιατι αν προσεξεις την πρωτη φωτογραφια εξεχουν καποια πουπουλακια!κι εμενα οταν το κοκατιλ μου αλλαζε φτερα ηταν ετσι!;) μπορει να κανω και λαθος...

9. inca1099

Η ερώτηση μου δεν είχε κανένα ίχνος εμπάθειας και κατάκρισης για το μύνημα σου, μην το εκλαβεις έτσι. Τα φτεράκια μπορεί να προεξέχουν για πολλούς λόγους. Δεν ''κουμπωσαν'' σωστά στο σώμα, τινάχτηκε το πουλί κτλ. Καλό είναι να μην δίνουμε λάθος συμπεράσματα σε νέους φίλους και πελαγώνουν με το παραμικρό.
    Φιλικά

Και για του λόγο του αληθές μια φώτο πριν 2 λεπτά. Συγνώμη για το off topic

Συνημμένα Αρχεία:

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

οκ!δεν το πηρα ετσι!:D

11. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Αυτο το ειδος απο οτι ξερω δεν ειναι eastern αλλα crimson rozella...

Να τη χαιρεσαι...

12. evaluieva

evaluieva PB Member

Ίστερν Ροζέλα / Eastern rosella | ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ
    Eastern rosella

Western Rosella
    Western Rosella

[URL="https://en.wikipedia.org/wiki/Crimson_Rosella]Crimson Rosella - Wikipedia, the free encyclopedia[/URL]
    crimson rosella

οπως βλεπεις οι crimson εχουν μπλε κατω στον λαιμο...:)
    ο παπαγαλος του jordaninio οσο κ αν ειναι σκοτεινη η φωτο δεν εχει μπλε χρωμα σ εκεινο το σημειο.

εξ αλλου για Eastern δεν μιλησε κανεις!
    εγω στο ποστ μου, ειχα αναφερει με "(?)" Western γιατι λογω φωτισμου δεν ειναι τελειως ξεκαθαρο εαν ειναι κιτρινο η λευκο το χρωμα του λαιμου

13. jordaninio

jordaninio PB New Member

παιδια ευχαριστω πολυ!να στε καλα..να κανω αλλη μια ερωτηση...την εχω μια μερα..και με το που την πλησιαζω αρχιζει να χτυπιεται...σε ποσο καιρο θα με συνηθηζει?

14. inca1099

Αυτό εξαρτάται απο εσένα, απο το πόσο ασχολείσαι μαζί της και πόσο χρόνο αφιερώνεις καθημερινά.

15. giannis 7

giannis 7 Banned

Έχεις πολύ καιρό φίλε μου.Πρώτα πρέπει να την αφήσεις λίγο ήσυχη για να συνηθήσει το καινούργιο περιβάλλον.Έπειτα πρέπει να κάνεις αργές κινήσεις και όχι απότομες για να μην την τρομάξεις και πολύ υπομονή.Δεν θα γίνει αυτό απο την μία μέρα στην άλλη!Να δεις ποιές λιχουδιές της αρέσουν και να προσπαθήσεις να της δώσεις με το χέρι σου.Εάν δεν έρχεται μην απογοητευτείς!Συνέχισε τις προσπάθειές σου!Και να ξέρεις ότι στο τέλος θα ανταμοιφθείς για τον κόπο σου!

Φιλικά
    Γιάννης

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι πολυ ομορφος αλλα εγω εχω μια μικρη αμφιβολια για το ειδος... :confused:

Ισως κανω λαθος αλλα η western επρεπε να εχει κιτρινωπα μαγουλα και πρασινωπη πλατη και οχι κοκκινη οπως φαινεται νομιζω (?) στη φωτο! Μια φωτεινη πιο καθαρη φωτογραφια θα βοηθουσε αρκετα. Εξαλλου οι ροζελες επηρεαζονται πολυ χρωματικα απο τα βιταμινουχα συμπληρωματα στο νερο. Η δικια μου και ενος φιλου απο το φορουμ (και οι δυο eastern) που θυμαμαι πριν λιγο καιρο μετα απο πολυμηνη χορηγηση πολυβιταμινων στο νερο βαφτηκαν σχεδον κατακοκκινες, και μετα την επομενη πτεροροια και χωρις τις βιταμινες επανηλθε στο φυσιολογικο για το ειδος χρωμα.

17. jordaninio

jordaninio PB New Member

αγορι ειναι?

18. inca1099

Αν τελικά είναι eastern
    ''Η διαφορά ανάμεσα στο αρσενικό και το θηλυκό είναι οι λευκές κηλίδες που φέρουν τα θηλυκά κάτω από τις φτερούγες τους. Όμως η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι η εξέταση DNA για να δούμε με σιγουριά το φύλο του πουλιού μας. Επίσης τα αρσενικά πτηνά έχουν πιο μουντά χρώματα από τα θηλυκά και είναι πιο μεγαλόσωμα.''
    απο το αρθρο https://petbirds.gr/articles/Ανατολική-Ροζέλα-eastern-rosella-platycercus-eximius.207/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 11 Νοε 2016
  19. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Σίγουρα το παπαγαλάκι για αρκετές μέρες θα χτυπιέται μόλις πλησιάζεις το κλουβί του. Είναι ακόμα φοβισμένο και στρεσαρισμένο. Αστο ήσυχο, να είσαι διακριτικός μέχρι να μάθει το καινούργιο του περιβάλλον. Μετά άρχισε να του μιλάς γλυκά και ήρεμα και να μην κάνεις απότομες κινήσεις. Το κλουβάκι της κρεμασέ το λίγο ψηλά για να αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια. Αρχισε να τις βάζεις λιχουδιές και φρούτα. Και βάλτης και κανένα παιχνιδάκι στο κλουβί της. Οσο πιο πολύ ασχολήσε μαζί της τόσο πιο γρήγορα θα σε αποδεχτεί. Δε σε γνωρίζει και δε το γνωρίζεις... Θα πάρει λίγο καιρό αυτό...

20. jamieo

jamieo PB Member

Ένα πολύ όμορφο rosella!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...