Πώς θα καταλάβω οτι πρέπει να βάλω φωλιά στα lovebirds μου;

Συζήτηση με θέμα Πώς θα καταλάβω οτι πρέπει να βάλω φωλιά στα lovebirds μου;, που ξεκίνησε από alexandr0ss, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Σεπ 2009.

1. alexandr0ss

alexandr0ss PB New Member

Καλημέρα σε όλους...πώς θα καταλάβω οτι έφτασε η ώρα να βάλω την ξύλινη φωλιά στα Lovebirds μου για να ζευγαρώσουν?

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Πρεπει να τους κάνεις διατροφικη προετοιμασια για να "ερθουν"σε φάση αναπαραγωγής!ειναι καλη περιοδο αν εχουν τελειωσει με την πτερορροια οπότε μπορεις να ξεκινησεις να τους δινεις αυγουλακι, φρουτα και λαχανικα..βαλτους μετα και μια φωλια και καλες γέννες..ΕΙνια στανταρ ζευγάρι?πως καταλαβες το φύλο τους?

3. alexandr0ss

Θέλω να πιστεύω οτι είναι ζευγάρι...τα έχω πάρει πριν απο 2 μήνες περίπου, ήταν κολλημένα το ένα στο άλλο, έχουν τα χαρακτηριστικά που τα κάνουν να ξεχωρίζουν (έστω και λίγο)...επίσης ταϊζουν το ένα το άλλο, οπότε υποθέτω οτι είναι αρσενικό & θηλυκό...
    Βέβαια με τα Lovebirds δέ μπορείς να είσαι 100% σίγουρος...:Big Grin:

4. anatoly

anatoly PB Member

Την ηλικια τους τη γνωριζεις;

5. alexandr0ss

Δυστυχώς όχι...ούτε εγώ, ούτε και στο pet-shop που ρώτησα δέν γνώριζε κανένας...η εποχή που ζευγαρώνουν είναι τώρα, ή και αργότερα?

6. anatoly

anatoly PB Member

Τωρα κ την ανοιξη
    εαν δεις κ ζευγαρωνουν κ εισαι ετοιμος να ανταπεξελθεις σε οτι προκυψει μπορεις να τους βαλεις φωλια...
    Εαν δεν εισαι σιγουρος ομως περιμενε μεχρι την ανοιξη κ εως τοτε φροντισε τα οσο καλυτερα μπορεις

7. alexandr0ss

Δυστυχώς όλη μέρα λείπω απο το σπίτι, εκτός απο το Σαββατοκύριακο φυσικά...οπότε είναι δύσκολο να τα παρακολουθώ πολύ στενά, αφού το βράδυ που γυρίζω ήδη έχουν πέσει για ύπνο...κάθε πρωϊ κάθομαι και παρατηρώ όλα τα πουλάκια που έχω στο σπίτι, αν είναι όλα οκ, αν λείπει κάτι απο τα κλουβάκια τους κτλ...αλλά δέν έχω την ευκαιρία να τα παρατηρώ για πολλές ώρες καθημερινά, ώστε να δώ να ζευγαρώνουν κτλ..λογικά αν γίνει αυτό, κάποια στιγμή η θηλυκιά θα ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά...μήπως πρέπει να βάλω στο κλουβί κάποιο σχετικό υλικό?

8. LADY_P

LADY_P PB New Member

για πείτε βρε παιδια γιατι ενδιαφερομαι και εγω.

9. jojo369

jojo369 PB New Member

ε παιδια για διατροφικη προετημασια τι αλλο τους δινετε εκτοσ απο αυγοτροφη? ε?

10. mariah

mariah PB Member

Φρουτα,λαχανικα!

11. jojo369

jojo369 PB New Member

ευχαριστω και για ποσο καιρο?

12. mariah

mariah PB Member

Μην ξεχασεις και σουπιοκοκαλο για ασβεστιο!

13. jojo369

jojo369 PB New Member

νε τους εχω σουπιοκοκαλο ομως για ποσο καιρο τουσ τα δινουμε? μεχρι να ζευγαροσου?

14. anatoly

anatoly PB Member

το σουπιοκοκκαλο πρεπει να υπαρχει μονιμα στο κλουβι, φρουτα λαχανικα μερα παρα μερα εναλλαξ ειναι καλα πιστευω, αυγο/ αυγοτροφη καθημερινα μεχρι να γεννηθουν τα αυγα κ μετα παλι καθημερινα οταν γεννηθουν μικρα, τον υπολοιπο καιρο μια στο τοσο

15. jojo369

jojo369 PB New Member

τι να προτιμισω διλαδη η και τα δυο το ιδιο ειναι?

16. anatoly

anatoly PB Member

το αυγο/ αυγοτροφη εννοεις;
    κατα τη γνωμη μου αν εχεις 2-3 παπαγαλακια καλυτερα βρασε ενα αυγουλακι, μην το αφησεις πολλες ωρες στο κλουβι, αυγοτροφη μπορεις να βρεις κ ετοιμη, επωνυμη συσκευασμενη

17. LADY_P

LADY_P PB New Member

παντα το φρεσκο πράγμα, ειναι το καλυτερο (αυγο βραστο), παρα τα ετοιμα τα συκευασμένα. Γνώμη μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...