Πώς αναγνωρίζονται τα καρδερινοκάναρα;

Συζήτηση με θέμα Πώς αναγνωρίζονται τα καρδερινοκάναρα;, που ξεκίνησε από natasha, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Φεβ 2008.

1. natasha

natasha Banned

Σας παρακαλώ πάρα πάρα πάρα πολύ πειτε μου πως αναγνωρίζουνε τα καρδερινοκάναρα? Είναι μεγάλη ανάγκη!

2. Νατάσα τις καρδερίνες τις ξέρεις;
    Εαν ναι, θα δεις οτι τα καρδερινοκάναρα τους μοιάζουν αλλα οχι απόλυτα.Παραδειγμα η μάσκα στο καρδερινοκάναρο μπορεί να είναι κίτρινο αντι για κόκκινο ή πορτοκαλί που έχουν οι καρδερίνες. Και λέω κίτρινο γιατί πέρνουν χρώμα απο την κανάρα.

3. natasha

natasha Banned

Ναι τις ξέρω τις καρδερίνες! Έχουν σκούρο χρώμα κυρίως... Εγώ έχω ένα κάτι που δεν ξέρω ακριβώς τι είναι γι αυτό άλλωστε το λέω και κάτι... Έχει μέγεθος καναρινιού και είναι κίτρινο αλλά σε κάποια σημεία έχει λίγο καφέ-μαύρο. Πάντως το κίτρινο κυριαρχεί! Στο κεφάλι δε μοιάζει καθόλυ με καρδερίνα και το βλέμα του είναι καθαρά καναρινίσιο! Τι μπορεί να είναι???

4. Απο ότι φαίνεται είναι καρδερινοκάναρο.Τα καρδερινοκάναρα κελαηδούν ασταμάτητα.Τα θυληκα γίνοντε πολύ καλές παραμάνες.Ελπίζω να σου πέρασε το άγχος.

5. Smokie

Smokie PB Member

Νατάσσα βάλε μια φωτογραφία για να σε βοηθήσουμε !

6. redcanary

redcanary PB New Member

καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο δύσκολο να μπορέσει κανείς να καταλαβει αυτό που περιγράφεις...
    Θα ήταν χρησιμο να βάλεις μια φωτογραφία...

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

ναι βαλε μια φωτο για να καταλαβουμε και να σου πουμε σιγουρα.

8. natasha

natasha Banned

Καθόλου δεν μου πέρασε το άγχος! Ίσα ίσα! Αυτό που νόμιζα ότι ήταν καναρίνι το έχω βάλει για αναπαραγωγή και απ ότι ξέρω αυτά είναι στείρα! Τσάμπα πήγε όλη αυή η προετοιμασία, όλο αυτό το άγχος! Δεν το πιστευω! έχω στενοχωρηθεί πάρα πάρα πολύ!

9. Βρε Νατάσα το αγόρασες το πουλι ή στο χάρισαν;Εντέλει δεν σου είπε κανείς τι σου δίνει ή τι αγόρασες γιατί μας έχεις μπερδέψει.Εκει που νόμιζα οτι είναι καρδερινοκάναρο τώρα μου λές καναρίνι.Καλύτερα βάλε φωτογραφία για να σε βουθήσουμε πραγματικά.

10. redcanary

redcanary PB New Member

Το χόμπυ μας βασιζεται στην υπομονή και τη στωικότητα απέναντι στις δυσκολίες που προκύπτουν.

Το φόρουμ είναι εδώ ώστε να προσφέρει γνώση (από τα ήδη δημοσιευμένα άρθρα και μηνύματα) και τα μέλη είναι εδω για να απαντήσουν στις ερωτήσεις που θα προκύψουν.

Καλό διάβασμα λοιπόν και να είσαι σίγουρη ότι με τη μελέτη θα αποφύγεις τα λάθη του παρελθόντος!

11. lizard

μπορει να μην ειναι και καρδερινοκαναρο βαλε μια φωτο για να το δουμε να σου πουμε σιγουρα αμα ειναι για να μην στενοχωριεσε τσαμπα.

12. natasha

natasha Banned

Μακάρι να μπορούσα αλλά δεν ξέρω πως να τις ανεβάσω στην απάντηση

13. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

_https://petbirds.gr/threads/Πώς-βάζουμε-ένα-βίντεο-στα-post.2189/

Αντικατέστησε μόνο τη λέξη βίντεο με τη λέξη φωτογραφία. Το κομμάτι που σε ενδιαφέρει είναι αυτό που αναφέρεται στα συνημμένα αρχεία :)

15. lizard

βαλτες πρωτα στον υπολογιστη σου μετα πηγαινε και βαλτες στο PB album και καντες ανεβασμα μεσα στο μηνυμα σου η βαλτες στον υπολογιστη πατα εκει που γραφεις μηνυμα και κατω κατω αριστερα λεει γρηγορο ανεβασμα θα πατησεις εκει θα βρεις την εικονα θα την βαλεις και μετα θα πατησεις ανεβασμα και ετοιμο.

16. natasha

natasha Banned

Δυστυχώς δεν είναι πολύ καλές οι φωτο γιατί(όπως έχω πει και σε άλλο ποστ) ο αρσενικός είναι κάπως επιθετικός(μόνο αυτή την περίοδο που του έβαλα τη θηλυκιά) και μόλις βλέπει άνθρωπο φουσκώνει και επιτίθεται.Αν παρατηρήσετε στις φωτο είναι ψιλοφουσκωμένος αλλά δεν πειράζει...

Συνημμένα Αρχεία:

17. Νατάσα σταμάτα να αγχώνεσε είναι καναρίνι και μάλιστα πολύ όμορφο.Καλυ επιτυχία στο ζευγάρωμα.

18. natasha

natasha Banned

Αλήθεια??? Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Η κίτρινη είναι η θηλυκιά!

19. Και τα δύο είναι πανέμορφα.Περιμένουμε φωτο και απο τα μικρά αργότερα.

20. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν ξέρετε πόσο είχα απογοητευτεί! Ευχαριστώ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...