Πότε οι νεοσσοι βγαίνουν από την φωλιά;

Συζήτηση με θέμα Πότε οι νεοσσοι βγαίνουν από την φωλιά;, που ξεκίνησε από Christos Karatsi, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 21 Ιουν 2014.

1. Christos Karatsi

Christos Karatsi PB New Member

Πότε?

2. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

Τα δικα μου 20 μερων βγηκαν περιπου!

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

περιπου 15 ημερων, εξαρταται κι απ το καναρινι βεβαια, αλλα βιαζονται ενω αλλα ειναι πιο τεμπελικα:p

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ με τα κορίτσια ο χαρακτήρας του κάθε μικρού παίζει το βασικότερο ρόλο αλλά και άλλοι παράγοντες όπως είναι ο αριθμός τον μικρών στη φωλιά, αν ταίζουν και οι δύο γονείς κτλ κτλ.
    Αλλά κατά μέσο όρο 15-20 ημερών βγαίνουν! :)

5. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Στην πλειονότητα 15. Το 20 είναι υπερβολικό.

6. Christos Karatsi

Εμένα 2 γέννησε ένα έζησε και είναι 16 ημερών

7. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

Εμενα μπορει να αργησαν να βγουν απο την φωλια αλλα 40μερων ξεπορτισαν κ απο το κλουβι!:p

8. Christos Karatsi

Kαι πότε βγαίνουν από το κλουβί?

9. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

Καλο ειναι να μην βγουν απο το κλουβι!:p

10. Κοιτάξτε τα μικρά ,τωρα που μου εφυγε το αγχος !
    την μαμα (κιτρινο-μαυρη, δεν ξερω τι ρατσα ειναι) και τον μπαμπα (harz-τουλάχιστον αυτο μου ειπαν στο pet.).
    Eιναι 3 τα μικρα, 17 ημερων το μεγαλυτερο και δεν εχουν βγει ακομα απο την φωλια τους. Η μαμά σταμάτησε να κοιματε μαζι τους απο χθες το βραδυ.
    να ρωτήσω , υπάρχει περιπτωση να αποκτήσω μια πιο στενη επαφή με τα μικρά ?? εννοώ να με πλησιαζουν , να τα ταϊζω κλπ. ??

:( δεν ξερω αλλα δεν μπορω να στειλω τις υπολοιπες αν και τις μετατρεπω σε 80 klb.... θα προσπαθησω αργοτερα...

Συνημμένα Αρχεία:

11. Christos Karatsi

Να ρωτήσω κάτι έχω μία απορία το ένα καναρινάκι μου είναι 19 ημερών και βγαίνει από την φωλιά κάθεται λίγο και ξαναμπαίνει μέσα στην φωλιά.Είναι καλό?

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ναι, φυσιολογικο ειναι.Εκανε το πρωτο βημα και βγηκε απ τη φωλια, απο κει και περα θα βγει και επειτα θα ξαναμπει πολλες φορες μεχρι να την αφησει τελειως

13. pavlos77

pavlos77 PB New Member

Παιδιά καλησπέρα, θέλω βοήθεια τα μικρά μου σήμερα κλείσανε 14 τα τρία απο τα πέντε έχουν βγει απο την φωλιά τα άλλα δύο μέσα. Τα τρία που βγήκαν είναι κάτω στο πάτωμα του κλουβιού να τους αφήσω έτσι η να τους βάλω στην φωλιά. Η μήπως είναι νωρίς, γιατί τους ακούω που τσιριζουν

14. YannisK

YannisK PB Known Member

να τα αφήσεις στην ησυχία τους!

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ λέω αν τα βλέπεις και δεν μπορούν να ανέβουν στα κλαδάκια και να μπουν ξανά στη φωλιά μα τα βάλεις εσύ. Αν και να μην τα βάλεις αν ταΐζουν οι γονείς δε θα έχεις θέμα! Μόνο να είναι καθαρά κάτω...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...