Πότε να ξαναβάλω τον αρσενικό στην ζευγαρώστρα;

Συζήτηση με θέμα Πότε να ξαναβάλω τον αρσενικό στην ζευγαρώστρα;, που ξεκίνησε από hrpapanik1, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Απρ 2009.

1. hrpapanik1

hrpapanik1 PB New Member

Καλημέρα φίλοι μου
    Σε ζευγάρι στο οποίο η κανάρα έχει στην φωλιά της 4 αυγά είχα ένα πρόβλημα.Είχα μαζί το ζευγάρι έως και την δέκατη μέρα εκόλαψης.Η κανάρα δεν σηκωνόταν σχεδόν καθόλου από την φωλιά της και ο αρσενικός την τάιζε κανονικά.
    Την ένατη περίπου μέρα άρχιζε και την ενοχλούσε.Της τραβούσε τις κλωστές από την φωλιά ενώ η κανάρα ήταν μέσα.
    Φοβήθηκα και τον έβγαλα από την ζευγαρώστρα.
    Η κανάρα αύριο,μεθάυριο θα βγάλει νεοσσούς.Τον αρσενικό να τον ξαναβάλω για να βοηθήσει στο τάισμα ή θα μου κάνει καμμιά ζημιά?
    Αν όχι πότε να τον ξαναβάλω?

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Άμα δημιουργεί πρόβλημα τότε καλύτερα να τον έχεις χωριστά. Μπορεί να τα βγάλει πέρα και μόνη της η κανάρα. :)

3. sainer

sainer PB New Member

εγω σε παρομοιες καταστασεις αφηνω μονη της τη καναρα να μεγαλωσει τα μικρα και οταν δω οτι η καναρα αρχιζει να κανει νεα φωλια,βαζω τον αρσενικο και στην αλλη πλευρα της ζευγαρωστρας τα μικρα.παει και τα ταιζει απο το χωρισμα.βεβαια τα μικρα να ειναι τουλαχιστον 18 ημερων για να χωριστουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...