Πότε να βαλω μαζι την καρδερινα με την καναρα;

Συζήτηση με θέμα Πότε να βαλω μαζι την καρδερινα με την καναρα;, που ξεκίνησε από bliapaths, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 19 Σεπ 2008.

1. bliapaths

bliapaths PB New Member

για να ζευγαρωσω καρδερινα με καναρα πρεπει να τα βαλω στο ιδιο κλουβι απο τωρα(σεπτεμβριο) μεχρι τον ιανουαριο και μετα να τουσ βαλω χωρισμα στη μεση να βλεπονται ή να τα βαλω τον ιανουαριο κατευθειαν με χωρισμα στη μεσα μεχρι απριλιο?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. bliapaths

bliapaths PB New Member

οκ, ευχαριστω

4. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

καλη επιτυχια να εχεις

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

με το καλο να καταφερεις να βγαλεις καρδερινοκαναρα.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

γιατι ζευγαρωνουμε θηλυκο καναρινι με αρσενικη καρδερινα και οχι αρσενικο καναρινι με θηλυκια καρδερινα?αυτο το χω απορια...

7. bliapaths

bliapaths PB New Member

ευχαριστω αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη ακομα με αυτο το θεμα... κ αρχισε κι αλλο.το χειμωνα θα αντεξουν τα καναρινια μου εξω στο μπαλκονι?ξεκινησα να τα ταιζω απο σημερα καναβουρι αλλα τα μαλινουα ακουσα οτι δεν ειναι καλο να τρων καναβουρι γιατι χοντρενει η φωνη τους αλλα τι να κανω...

8. 11panos04

11panos04 Banned

Αγαπητε μου φιλε,τα καναρινια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα.Καμια φορα μονο αν εχει ηλιο,κ αν...

Τωρα,οσον αφορα στο αρχικο θεμα(ζευγαρωμα καρδερινας-καναρας),οπως θα δες σ αλλο θεμα,μ ενδιαφερει κ εμενα,γι αυτο ο τι κ αν μαθεις επι τουτου,σε παρακαλω πες το μου

Φιλικα

9. bliapaths

bliapaths PB New Member

οκ αν μαθω θα σου πω,αλλα μου εχουν πει αστα εξω και δεν θα παθουν τπτ

10. Smokie

Smokie PB Member

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Διότι είναι πολύ ευκολότερο να φτιάξει φωλιά η κανάρα,παρά η καρδερίνα.

--Τα καναρίνια που ζούν έξω ,σε κλουβιά ή κλούβες,δεν έχουν κανένα πρόβλημα ακόμα και σε θερμοκρασίες κάτω απο το 0.Εκείνο που πρέπει να προσέχουμε είναι να είναι σε υπήνεμο μέρος. Αν αυτό δεν είναι εύκολο, μια κάλληψη με νάυλον θα δημιουργείσει "φυλαγμένο"
    μέρος για ασφαλή και ήσυχη νύχτα.Εκείνο που σκοτώνει είναι το "μέσα-έξω" κάθε λίγο και λιγάκι .

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Συμφωνώ με το Μάκη και θέλω να συμπληρώσω ότι στις Καρδερίνες διαλέγει το θηλυκό σύντροφο οπότε είναι σχεδόν αδύνατο να ταιριάξει με αρσενικό άλλου είδους. Ο αρσενικός από την άλλη από τη στιγμή που είναι πυρωμένος ζευγαρώνει πολύ πιο εύκολα με θηλυκό άλλου είδους.

13. bliapaths

bliapaths PB New Member

ευχαριστω πολυ παιδια, με βοηθησατε αρκετα σε αυτο το θεμα.αν ξερετε για βλαστωμενουσ σπορουσ το σιταρι το συσκευασμενο σε μικρα σακουλακια απο το σουπερ μαρκετ κανει??

14. lee

lee PB New Member

υπαρχουν ειδικα μειγματα σπορον φυτρωματος που περιεχουν μεγαλη ποικιλια σπορων προς βλαστησει μπορεις να προμηθευτης καποιο απο αυτα και να το χορηγησης στα πτηνα σου
    Kiklos - Internet-Shop
    και ενα χρησιμο αρθρο για την ποετοιμασια της τροφης
    KIKLOS.info - O fterotos Kosmos

15. bliapaths

bliapaths PB New Member

οκ σε ευχαριστω πολυ!

16. bliapaths

bliapaths PB New Member

παιδια οι καρδερινες οι αχατις και οι λουτινο ποσο κοστιζουν??

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...