Πότε θα ετοιμάσει τη δεύτερη γέννα η καρδερίνα μου;

Συζήτηση με θέμα Πότε θα ετοιμάσει τη δεύτερη γέννα η καρδερίνα μου;, που ξεκίνησε από vaggelxen, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 9 Ιουλ 2015.

1. vaggelxen

vaggelxen PB New Member

καλημερα σε ολους!εχω ενα ζευγαρι καρδερινες που πηρα δυο μικρα καρδερινακια!εδω και περιπου 10 μερες δεν θα επρεπε να ειχε κανει παλι φωλια για την δευτερη γενα?ευυχαριστω!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θεωρώ πως βιάζεσαι...
    Στη θέση σου θα παρακαλούσα να εξελιχθούν όλα ομαλά και τα δύο μικρά να μεγαλώσουν χωρίς προβλήματα....
    Η δεύτερη γέννα έπεται ως προτεραιότητα και θα πρέπει να σε απασχολεί λιγότερο.
    Βάλε εσύ τη δεύτερη φωλιά και το απαραίτητο υλικό ... και μείνε "συντονισμένος" μέχρι να σου απαντήσουν οι ειδικοί....

3. vaggelxen

vaggelxen PB New Member

να πω οτι τα μικρα εινα 38 ημερων πλεον!τα εχω χωρισει και τρωνε κανονικα μονα τους!

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αυτό αλλάζει πολύ τα πράγματα..
    Αν ήταν καναρίνι θα σου έλεγα πως τέλος για φέτος... όμως θα περιμένω μαζί σου τις γνώμες και των υπολοίπων που γνωρίζουν σχετικά.

5. vaggelxen

vaggelxen PB New Member

ευχαριστω!θα περιμενω!

6. YannisK

YannisK PB Known Member

Οι άγριες καρδερίνες έχουν ακόμα φωλιές αλλά βαδίζουν προς το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου.
    Δώσε στα πουλιά ότι χρειάζονται και αν το θέλουν θα προχωρήσουν σε 2η γέννα. Ακόμα υπάρχει χρόνος.
    Ότι και να κάνουν 2 καρδερινάκια είναι καλά για φέτος.

7. vaggelxen

vaggelxen PB New Member

ευχαριστω πολυ!εχω βαλει παλι την φωλια εδω και 5 μερες και οτι πρεπει να εχουν για να κανουν αν θελουν!ισως το λαθος μου ηταν οτι χωρισα τον αρσενικο γιατι την πειραζε οταν ειχε αυγα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...