Πότε θα γεννήσει αυγό η θηλυκιά;

Συζήτηση με θέμα Πότε θα γεννήσει αυγό η θηλυκιά;, που ξεκίνησε από spirit, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Φεβ 2015.

1. spirit

spirit PB New Member

Καλησπέρα,
    μου χάρισαν πριν 3 εβδομάδες ένα ζευγάρι καναρίνια και τα έχω βάλει σε ζευγαρώστρα μαζί. Η θηλυκιά τελείωσε τη φωλιά πριν δύο μέρες. Πότε θα γεννήσει αυγό λογικά? Να σημειώσω οτι ο αρσενικός είναι φουλ πυρωμένος. Να κάνω κάτι? Να ανησυχήσω για δυστοκία?

Ευχαριστώ!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η θερμοκρασία του χώρου που ζουν τα καναρίνια επηρεάζει αρκετά το χρόνο της ωοτοκίας του πρώτου αυγού. Όσο πιο κρύος είναι τόσο αυτό το χρονικό διάστημα θα εντείνεται. Αν υπάρχει ζέστη τότε γίνεται μικρότερο και η αναμονή σου συντομότερη.
    Επειδή όμως όπως έχω πει πολλές φορές με ζωντανά πλάσματα δεν υπάρχουν κανόνες.... θα σου πρότεινα να οπλιστείς με υπομονή.
    Σύντομα (απροσδιόριστα το πότε) θα εμφανιστεί το πρώτο αυγό ... πιστεύω πως θα γίνει μέχρι το τέλος της εβδομάδας... εκτός αν η κανάρα αποφασίσει και με διαψεύσει.
    Μέχρι τότε.. πολύ καλή και πλούσια διατροφή και κυρίως ησυχία στο ζευγάρι.
    Δεν γνωρίζω την εμπειρία σου αλλά στο διάστημα της αναμονής μπορείς να διαβάσεις ένα άρθρο που μας μεταφέρει όλα όσα θα πρέπει να ξέρουμε Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών | PetBirds. Είναι πολύ καλή συλλογή πληροφοριών για όλους μας.
    Αν υπάρχουν απορίες... εδώ είμαστε... μη διστάσεις

Για τη δυστοκία... από το πρώτο αυγό της πρώτης γέννας.. είναι εξαιρετικά δύσκολο... και μόνο από φοβερά λάθη εφικτό.

3. spirit

spirit PB New Member

Σε ευχαριστώ πολύ, με καθησύχασες, καλό απόγευμα!

4. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Συμπληρωματικά θα σου πρότεινα να βάλεις σουπιοκοκκαλο στη ζευγαρωστρα αν δεν έχεις ήδη και λίγο σουσάμι σε μια αυγοθήκη για ασβέστιο. Για κάθε ενδεχόμενο.

5. spirit

spirit PB New Member

Έχω βάλει κόκκαλο σουπιάς... θα βάλω και σουσάμι αφού το λες... Παρεμπιπτόντως σήμερα το πρωί γέννησε το πρώτο. Εν τω μεταξύ πήγα σε δύο pet shop και ζήτησα ασβέστιο για το νερό και δεν γνώριζαν αν υπάρχει τέτοιο σκεύασμα...

6. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Το σουσάμι μέχρι και το τελευταίο αβγό(4-6), μετά μπορείς να το αφαιρέσεις.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

8. spirit

spirit PB New Member

Παιδιά σήμερα δεν γέννησε αυγό, θα ήταν το τρίτο.... συμβαίνει κάτι?

9. misalouris

Σπύρο μας μπερδεύεις... εδώ γράφεις πως γέννησε το πρώτο... Πρώτο ή τρίτο είναι...? Ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι?

10. spirit

spirit PB New Member

Την Τρίτη γέννησε το πρώτο αυγό, χθές το δεύτερο και σήμερα δεν γέννησε... :))

11. misalouris

Μπορεί να συνεχίσει αύριο.. συμβαίνει κάπως συχνά αν τα πτηνά δεν είναι έτοιμα... Θα στρώσει όμως.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Η κανάρα είναι πρωτάρα?

13. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Kαι αυτό ...[​IMG]

Αλλά είσαι επαρχία ..δύσκολα αυτά τα ''καλούδια'' να τα βρεις σε περιφερειακά μαγαζιά.
    Θα σου πρότεινα να ''μαζεύεις'' ικανοποιητική παραγγελία και να παραγγέλνεις ιντερνετικά . Και πιο φθηνά θα σου βγει και παίρνεις ότι χρειάζεσαι.

14. spirit

spirit PB New Member

Ναι πρώτη φορά γεννάει. alicedros

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Αρα είναι λογικό να μην γεννάει καθημερινά. Είναι η πρώτη της φορά! Θα στρώσει! :) έκανε και το τρίτο??

16. spirit

spirit PB New Member

Ναι σήμερα γέννησε το τρίτο αυγό. :)

17. misalouris

Λογικά άλλο ένα να τα κάνει τέσσερα.... αύριο τα νεότερα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...