Πόσο λιπαροί είναι οι σπόροι υγείας που ταΐζω τα Καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Πόσο λιπαροί είναι οι σπόροι υγείας που ταΐζω τα Καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από zaxos345, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Οκτ 2014.

1. zaxos345

zaxos345 PB New Member

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την λιπαρότητα κάποιων σπόρων υγείας που ταϊζω στα καναρίνια μου και συγκεκριμένα, κία, καμελίνα, φίνιο πάντυ. Είναι πολύ λιπαροί? μπορώ να τους βάζω κάθε μέρα (μιλάω για ένα μίγμα από όλους και ποσότητα 1/4 του κουταλιού του γλυκού από τον καθένα)?
    Ευχαριστώ, Γιάννης

2. pap

pap PB New Member

3. zaxos345

zaxos345 PB New Member

Ευχαριστώ για το λινκ, αυτό που ουσταστικά θέλω να μάθω μπορω να τους δίνω καθημερινά? κερδίζω κάτι ή μήπως τα παχύνω? ή με 2-3 φορές την βδομάδα τα πουλάκια είναι καλλυμένα?
    Ελπίζω να μην ζαλίζω!

Γιάννης

edit: Τώρα το είδα ότι γράφει και την συχνοτητα, ευχαριστώ

4. pap

pap PB New Member

δε ζαλιζεις κανεναν!ψαξε κ το αλλο που σου ειπα

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ξεκίνησε να βάζεις μια μικρή ποσότητα μείγματος σε ξεχωριστό δοχείο μια φορά την εβδομάδα για να δεις στο τέλος εάν περισσεύει κάποια ποσότητα και ποιους σπόρους προτιμάει. Αν βάζεις συνεχώς, θα τρώει μόνο τους πιο λιπαρούς κάθε φορά, αφού θα τους έχει συνέχεια διαθέσιμους.

Εδώ θα βρεις μια σχεδόν πλήρη λίστα με τα διατροφικά στοιχεία των σπόρων. Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία

Μοιραστείτε

Φόρτωση...