Πόσο κοστίζουν οι scarlet,οι υάκινθοι και οι μπλε-κίτρινοι μακάο;

Συζήτηση με θέμα Πόσο κοστίζουν οι scarlet,οι υάκινθοι και οι μπλε-κίτρινοι μακάο;, που ξεκίνησε από δάγκας, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 17 Σεπ 2009.

1. δάγκας

δάγκας PB New Member

Από περιέργεια πόσο κοστίζει ένας scarlet ένας Υακίνθος και ένας μπλε-κίτρινος μακάο;

2. BanOr

BanOr PB New Member

Καπου εχω διαβασει οτι δεν υπαρχει πλεον Υακινθος :(
    Εχει εξαφανιστει το είδος :(

3. Marilenaki

Marilenaki PB Member

εξαρταται η τιμη τους απο πολλα πραγματα! απο που θα το παρεις αν ειναι μωρο ή αν ειναι μεγαλο και αγριο και αλλα. οι τιμες παντως πανω κατω για scarlet ειναι 3.000-3.500 μπλε-κίτρινος μακάο 2000 -2500 και ο υακινθος ειναι παρα πολυ ακριβως και σπανιος

οι τιμες που εβαλα ειναι ενδικτικες πανω κατω και παιζουν πολλα πριν παρεις ενα τετοιο ειδος τον δικο μου τον ειχα παρει μωρακι 2.500 ευρω πριν 4 χρονια

4. προχτες ειχα παει σε ενα πετ στο περιστερι κ ειχε ενα σκαρλετ που τον ειχαν πουλησει αλλα δεν τον ειχε παρει ακομα ο αγωραστης του,ηταν μωρο πολυ ομωρφο κ ρωτησα απο περιεργια κ μου ειπε οτι το εδωσε 1700 ευρω ηταν πραγματικα παρα πολυ καλη τιμη

5. Marilenaki

Marilenaki PB Member

πραγματικα παρα πολυ καλη τιμη!

6. ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ PB New Member

Υακινθος υπαρχει και κανει 20000 ταισμενο στο χερι και 18000 στη Βουλγαρια. Το εχω ψαξει...

7. δάγκας

δάγκας PB New Member

ευχαριστώ πολύ.

8. melagio80

melagio80 PB Member

20.000-18.000 η μηπως 2.000-1.800?:rolleyes:

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οχι ειναι ακριβα πουλια οσο λεει ο Γιαννης θα ειναι σιγουρα οχι 2.000 αλλα πολυ πιο πανω ειναι προστατευομενο ειδος

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ξερω πως ο Γιαννης το ειχε ψαξει καλα το θεμα, οι τιμες που βρηκε ηταν 18.000 με 20.000 χιλ ευρω οπως ηδη εγραψε.

11. ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ PB New Member

Δυστηχως...

12. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Κάνεις λάθος φίλε, παραπληροφορείς τα μέλη. :)

13. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Εντάξει μην τον λιθοβολήσουμε κιόλας ;)
    Για την ιστορία ο υάκινθος υπάρχει στην φύση (περίπου 10000 άτομα) φυσικά είναι χαρακτηρισμένο είδος προς εξαφάνιση και συγκαταλέγεται στην πρωτή λίστα της συνθήκης CITES.

14. BanOr

BanOr PB New Member

Ειμαι χαρουμενος που εκανα λαθος :)

15. Sydney

Sydney PB New Member

Γενικλα οι scarlet macaw (ara macao) και οι Hyacinth Macaw (anodorhyncous Hyacinthinous) είναι πουλιά που υποτίθεται πως απαγορεύτεαι να είναι πετς στην Ελλάδα αλλά..μερικοί έχουν κ τα πουλάνε κανονικά.Πολύ δύσκολα είδη κ τα 2 για διαφορετικούς λόγους βέβαια.Νομίζω ακριβά είναι 18000 κ 20000 για Υάκινθους.

16. Ladonna

Ladonna PB New Member

Είναι αλήθεια ότι οι Υάκινθοί κάνουν γύρω στις 20.000 και δεν υπάρχει λάθος στα μηδενικά!
    Βρίσκεται στη βαθμίδα 'Endangered'.
    Τις βαθμίδες θα τις βρείτε εδώ:
    Conservation status - Wikipedia, the free encyclopedia

17. Sydney

Sydney PB New Member

βέβαια κάνουν..και 30 000 μπορεί..εξαρτάται από πού θα το πάρεις...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...