Πόσο κάνει ένας παπαγάλος yellow crowned amazon;

Συζήτηση με θέμα Πόσο κάνει ένας παπαγάλος yellow crowned amazon;, που ξεκίνησε από Γιαννης 111, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Ιουν 2014.

1. Γιαννης 111

Γιαννης 111 PB New Member

γεια σας , ειμαι καινουριος στην ιστοσελιδα :) ... εχω 2 Budgies και 2 cockatiels και εχει γεννησει 2 παπαγαλακια που ειναι 1 εβδομαδας . τελοσ παντων ηθελα να σας ρωτησω ποσο κανει ενας παπαγαλος yellow crowned amazon γιατι σκεφτομαι να αποκτησω εναν ... :))

περιμενω τις απαντησεις σας , ευχαριστω :) ...!

2. JohnP

JohnP PB New Member

Καλησπέρα και καλώς όρισες φίλε. Να υπολογίζει γύρο στα 500-600 απο ιδιώτη και στο petshop απο 1000 μέχρι 1200-1300 ανάλογα. Δεν γνωρίζω να σου πω απο εκτροφέα, ίσως τα υπόλοιπα μέλη να μπορούν να σε βοηθήσουν.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλως ηρθες Γιαννη και καλη διαμονη στο φορουμ! :)

Εαν μιλας για μικρο σε ηλικια πουλακι να υπολογιζεις στα ποσα που σου ειπε ο Γιαννης πιο πανω, εγω θα ελεγα 600-800, αναλογα με την ποιοτητα εκτροφης του καθενος.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου Γιάννη, καλώς ήρθες και με το καλό να αποκτήσεις το πουλάκι που επιθυμείς!

5. Γιαννης 111

ευχαριστω και τους 2 ! φοιβο εσυ απο που τα πηρες και ποσο τα πηρες ?? !ευχαριστω μαρια !

εννοω αν τους πηρες ημερους μικρης ηλικιας και απο εκτροφειο ? η απο petshop ?!...

6. Φοίβος

7. Γιαννης 111

πολυ ωραια ιστορια και πολυ ωραια παπαγαλακια ... θα μπορουσες να μου πεις τι διαστασεις χρειαζεται μονο ενας yellow crowned amazon και ποσο μηνων να το παρω ... ?!
    ευχαριστωω ... !

8. Φοίβος

Ο κανονας (για τα κλουβια μην παρεξηγηθω :D) λεει οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα. ;) Σιγουρα οχι κατω απο 60 χ 60 χ 80 εκατοστα (μηκος, πλατος, υψος). Το ιδανικοτερο θα ηταν να παρεις ενα μωρο πανω απο 2 μηνων που εχει ταιστει και καποιο διαστημα απο τους γονεις του για τους λογους που εξηγω εδω Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  9. Γιαννης 111

εγω θα τον παρω απο εκτροφειο που θα παρει και ο αδερφος μου ζακο και εχει πολλα ειδη παπαγαλων ! ... καταρχας ευχαριστω για το αρθρο ! ... αν τον παρω 2 μηνων ημερο ταισμενο στο χερι θα μου στοιχισε 800 ευρω περιπου ...? και ως 3 μηνων πρεπει να το ταιζω με κρεμα ?

και αν ναι ... υπαρχει περιπτωση μηπως παθει κατι οταν το ταίζωω ΄?

τι μ προτεινετε να παρω yellow crowned η blue fronted amazon πιος εχει το πιο χαμηλο κοστοσ κ εχει πλ πιο πλ καλεσ αποδοσεις γενικα ?

10. maria p

σε τι έχει καλύτερες αποδόσεις;

11. JohnP

JohnP PB New Member

Σημασία έχει να έχεις διάθεση να αφιερώσεις χρόνο μαζί του, ότι και να ειναι αυτο, παπαγάλος, σκύλος, γάτα...ακόμη και ένα σκαθάκι μπορεί να σου προσφέρει αυτο που ψάχνεις αρκεί να ξέρεις τι θέλεις. Δεν θέλω να φανώ κακός, ούτε το λέω κακοπροαίρετα αλλα καλύτερα να δεις τι πραγματικά θέλεις και μετα να δεις τις αποδόσεις, εξάλλου κατοικίδιου παίρνεις οχι αυτοκίνητο...

12. Γιαννης 111

το ξερω και θα αφιερωνω πλ χρονο κ εχω διαβασει πλ για αυτον τν παπαγαλο κ επησησ εχω εμπειρια απο παπαγαλους κ εγω θελω να βρω τν καταλληλο
    αν μπορειτε απαντηστε μ στα παραπανω ερωτηματα που σας εκανα:)

13. maria p

Γιάννη ρώτησες ποιος έχει καλύτερες "αποδόσεις". Ζήτησα διευκρίνιση τι εννοείς. Πως θα σου απαντήσει κάποιος ; Αυτή είναι μια γενική λέξη που επιπλέον δεν χρησιμοποιείται για ζωντανά. Σε ποιον τομέα αναφέρεσαι;

14. Γιαννης 111

αναφερομαι περισσοτερο στην ομιλια κυριως και στο ποσο ευκολο ειναι να εκπεδευτει το καθε ειδος :) ... !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...