Πόσο ασφαλές είναι να φροντίζει τα ζώα/πουλιά μια έγκυος

Συζήτηση με θέμα Πόσο ασφαλές είναι να φροντίζει τα ζώα/πουλιά μια έγκυος, που ξεκίνησε από abscanary, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 4 Δεκ 2008.

1. abscanary

abscanary PB New Member

"Υπάρχουν συγκεκριμένοι μικροοργανισμοί (ή μικρόβια) που μπορεί να κολλήσετε από τα ζώα, οι οποίες μπορεί να βλάψουν το αγέννητο μωρό σας, για αυτό είναι σημαντικό να πάρετε επιπλέον προφυλάξεις όταν ήσαστε έγκυες.

Μπορεί να κολλήσετε το μικρόβιο της τοξοπλάσμωσης, όπου το μικρόβιο διαπερνά τον πλακούντα και προσβάλει το έμβρυο με συνέπεια μεταξύ των άλλων και την εμφάνιση προβλημάτων στα μάτια και ανωμαλίες στον εγκέφαλο. Η νόσος μεταδίδεται από μολυσμένο ωμό κρέας, ή με την επαφή με μολυσμένα κόπρανα γάτας.

Αν και οι μολύνσεις από σαλμονέλα και κολοβακτηρίδιο δεν θα βλάψουν άμεσα το μωρό σας ενώ είστε έγκυες, μπορεί να προκαλέσουν σε εσάς τις ίδιες σοβαρή ασθένεια. Ορισμένα τρόφιμα όπως τα ωμά αυγά και τα ελαφρώς ψημένα κρέατα, είναι οι κύριες πηγές αυτών των μολύνσεων αλλά μπορείτε επίσης να κολλήσετε από σαύρες, φίδια, χελώνες και πουλιά όπως οι παπαγάλοι, καναρίνια, και περιστέρια καθώς και τα σκυλιά και τις γάτες."

αποσπάσματα από http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMRCode=11NSENQTC όπου μπορείτε να ανατρέξετε για περισσότερες πληρόφορίες. [γιατί για να αποφύγουμε τις δυσάρεστες εκπλήξεις οφείλουμε να γνωρίζουμε]

2. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Kata tin gnomi mou, an to blepeis etsi ta pragmata, prepei na lene i erefnes, iparxoune ligotera pedia sto xorio kai pio poli stis poles. Giati ekai sto xorio "kribi" se kathe gonia mia arostia. Kai an einai pragmatika etsi, apo pou kseroume oles i trofes pou mas poulane sta supermarket, den einai giamato me kindines bakteries kai ious. Os einai giamato olo to peribalon mas me tetoio "kolobakteries" kai ious.

Omos sigura einai, iparxoune erefnes pou lene simera pou prosexoune para poli ta mora na min exoune epafi me kapio bakteries kai exoune panta olo poli kathara kai apolismeno, exei anebenei para poli to pososto apo pedia pou exoune allergies.

Tipota einai kala na parakaneis oute i fromia ala oute i katharotita.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

4. BISBA

BISBA PB New Member

Πέρυσι η γυναίκα μου ήταν έγκυος στο πρώτο μας παιδί και επειδή της αρέσουν τα πουλιά ήθελε να τα δαχτυλειδώνει η ίδια.
    Πάντα την άφηνα και οπως καταλαβένετε ερχόταν σε επαφή.
    Ο μικρός είναι υγιέστατος το ίδιο και η μητέρα του.
    Επίσης συζητώντας με τη παιδίατρο μας για τον αν μπορώ να πέρνω το μικρό μαζί μου στα πουλιά, μου απάντησε ότι επιτρέπετε αλλά να υπάρχει η σχετική καθαριότητα και απλά μέχρι να ολοκληρώσει το πρώτο κύκλο εμβολίων να ΄ΜΗΝ έρθει σε επαφή με πληγωμένο ζώο.

Πάντως παιδιά εδώ που τα λέμε όσο πιο πολύ προσέχουμε τότε την πατάμε.Στο χωριο μου τα πιτσιρίκια είναι όλη μέρα έξω μαζί με κότες,κατσίκια,πρόβατα,γαιδούρια και σκύλους και είναι όλα τους μια χαρά.
    Ούτε καν ίωση δεν περνάν...

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τα αντισωματα βλεπεις!

6. melagio80

melagio80 PB Member

Και εγω στο χωριο μεγαλωσα αναμεσα σε κοτες,σκυλους,προβατα και αλογα.
    Τιποτα δεν επαθα και ποτε δεν κολλησα τιποτα απο τα ζωα και ας περιφερομουν τις περισσοτερες φορες με ενα...βρακακι! :)

7. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Η γυναίκα του αδελφού μου, όταν ήταν έγκυος στην ανιψιά μου, στο σπίτι υπήρχαν 3 σκυλάκια, ένας παπαγάλος και μια μαινα. Η ανιψιά μου γεννήθηκε μια χαρά και μεγάλωσε απο μωρό μέσα στα ζωάκια. Σήμερα είναι 5 ετών και μια χαρά στην υγεία της.

8. abscanary

abscanary PB New Member

Παιδιά συμφωνώ με το σύνολο των απόψεων που εκφράστηκαν, άλλωστε και εγώ όσο με θυμάμαι με ένα καναρίνι παρέα είμαι και ο γιός μου πλέον (4 ετών) κάθε φορά που περιποιούμαι τα πουλιά αυτοανακηρύσσεται βοηθός μου και κάνει περισσότερα από εμένα. Όσο κακή είναι η έλλειψη καθαριότητας άλλο τόσο κακή είναι η εμμονή στην καθαριότητα και οι υπερβολές.
    Είμαι όμως της άποψης ότι όσο καλύτερη πληροφόρηση έχουμε για τις πιθανές παραμέτρους μιας κατάστασης τόσο μεγαλύτερες είναι και οι πιθανότητες να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση με τρόπο αποτελεσματικό. Όσα αναφέρονται στο πόστ #1 και στην σχετική διεύθυνση δεν είναι παρά μια πιθανή παράμετρος της φροντίδας των ζωων/πουλιών από μία έγγυο. Αυτή μπορεί να συζητηθεί, να ισοσκελιστεί από άλλες παραμέτρους κλπ

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Κακά τα ψέματα όταν είναι έγκυος η γυναίκα μας και όταν γεννιέται το μωρό μας προσπαθούμε το καλύτερο και για τους δύο. Πολλές φορές φτάνουμε σε υπερβολή. Όταν ήταν έγκυος η γυναίκα μου αλλά και μέχρι να γίνει 2 μηνών το παιδί μου είχαμε περίπου 30 πουλιά μέσα στο σπίτι. Η κρεβατοκάμαρα δεν είχε βέβαια καθόλου πουλιά. Ρωτήσαμε γυναικολόγο και κτηνίατρο και μας είπαν και οι δύο τα ίδια πράγματα. Δεν πειράζουν τα πουλιά αρκεί να μην τα καθαρίζει η έγκυος γυναίκα. Ένα πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα νεογέννητο είναι δύσπνοια λόγω σκόνης από τα πούπουλα κυρίως με τους μεγάλους παπαγάλους. Βέβαια υπάρχουν γιατροί που απαγορεύουν αυστηρά κάθε επαφή με ζωντανό, είναι η εύκολη λύση για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ακόμη και αν δεν ξέρουν ή δεν έχουν ψάξει αν υπάρχουν συνέπειες. Μου έχει τύχει και συζήτηση τύπου "έχω ένα καναρίνι στο σπίτι και η γυναίκα μου είναι έγκυος" και ο γιατρός να απαιτεί να φύγει το πουλί μέχρι να χρονίσει το παιδί χωρίς να εξηγεί τους λόγους. Αλλά αν σου τύχει τέτοιος γιατρός το διακινδυνεύεις όταν πρόκειται για το παιδί σου; Έχει πει επίσης γιατρός σε φίλο μου να μην έχει σκύλο στην αυλή του γιατί μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα στην εγκυμοσύνη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...