Πόση ώρα πρέπει να αφήνουμε το μαρουλι;

Συζήτηση με θέμα Πόση ώρα πρέπει να αφήνουμε το μαρουλι;, που ξεκίνησε από herodotos, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Ιουν 2009.

1. herodotos

herodotos PB New Member

καλημερα!ήθελα να ξέρω πόση ώρα πρέπει να το αφήνουμε το μαρούλι μέχρι να χάσει τις θρεπτικές του αξίες.(έχω να σας εισηγηθώ κάτι)

2. Papagalos19

Papagalos19 PB New Member

Δεν ξερω ποτε χανει τις θρεπτικες του αξιες και εχει μια συγκεκριμενη ωρα παντως λογικα το μαρουλι δεν παθαινει τιποτα για αρκετες ωρες εκτος αν εχει πολυ ζεστη

3. anatoly

anatoly PB Member

Δεν ξερω ποσες ωρες ειναι οι αρκετες παντως τα δικα μου το περιποιουνται σε... μερικα λεπτα!:D

4. Frania

Frania PB Member

Αν ειναι κομμενο... σε λιγα λεπτα προσφερει οτι και το αχυρο! Εκτος ισως απο τις ινες που παρασυρουν μερος απο τα διαφορα που συγκεντρωνονται στο εντερακι τους και την ενασχοληση τους σαν παιχνιδι!Περιμενουμε με ενδιαφερον ..την εισηγηση.:)

5. herodotos

herodotos PB New Member

εγώ όταν τους βάζω μαρούλι τους το βάζω μέσα σε ένα μπολάκι και μέσα σεαυτό το μπολάκι βάζω και φρέσκο νερό και έτσι μπορεί να πάει και μια ολόκληρη μέρα χωρίσ να αλλοιωθεί δοκιμάστε το

6. mariah

mariah PB Member

Καλο ειναι να αφηνουμε τα φρουτα και τα λαχανικα τωρα το καλοκαιρι 2 ωρες στο κλουβι και μετα να τα αφαιρουμε αν δεν τα εχουν φαει!Το χειμωνα 4 ωρες ειναι καλα.

7. crisstos

crisstos PB New Member

εγω παλυ λεω :βαλε εκει το φρουτο η το λαχανικο,αν το φαει καλος αν οχι πεταμα, σιγα το δυσκολο.

8. sarpijk

sarpijk PB New Member

εμενα το καρδερινοκαναρο παιρνει το μαρουλι και το βαζει μεσα στη μπανιερα που του εχω. Βεβαια αυτο δε το θεωρω καλο διοτι σκοπος ειναι τα λαχανικα να τα δινουμε στεγνα και γι' αυτο παντα τα σκουπιζω καλα πριν τα δωσω.

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

και εγω αυτο θεωρω καλο τα λαχανικα να ειναι στεγνα! και εγω οταν τα πλενω τα στεγνωνω μετα πριν τους τα σερβιρω.

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Γιατι πρεπει να ειναι στεγνα?Εγω οταν τους δινω μαρουλι το δινω βρεγμενο και νομιζω τους αρεσει πιο πολυ...

11. Papagalos19

Papagalos19 PB New Member

μια χαζη μου απορια.Οταν δινουμε φρουτα και λαχανικα τα κρεμαμε με μανταλακι η' υπαρχει καμια αλλη πατεντα?

12. herodotos

herodotos PB New Member

εγώ προσωπικά τους τα βάζω σε μπωλάκι

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

14. anatoly

anatoly PB Member

εγω χρησιμοποιω κατι τετοιο(η φωτο ειναι απο το kiklos)

ή μανταλακι ή απλως το βαζω αναμεσα στα καγκελα(μετα οπωσδηποτε καθαρισμα)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...