Πόσες ποτίστρες και πόσες ταίστρες βάζουμε σε ένα μεγάλο κλουβί;

Συζήτηση με θέμα Πόσες ποτίστρες και πόσες ταίστρες βάζουμε σε ένα μεγάλο κλουβί;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 20 Ιουν 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σε ενα μεγαλο κλουβι με 30 σχεδον καναρινια ποσες ποτιστρες και ποσες ταιστρες βαζουμε; Ταιστρες εσωτερικες μεγαλες με 8 χωρισματα (δεν ξερω πως λεγονται) . Αν γινεται να μου εξηγησετε λιγο την αναλογια.. Πχ μια ποτιστρα αντιστοιχει με 2 καναρινια..

Σας ευχαριστω

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Με αυτό τον αριθμό πουλιών 2-3 ποτίστρες ΜΕ ΜΠΙΛΙΑ των 250 ml είναι αρκετές . Αλλαγή νερού κάθε 24 ώρες. Οι ταίστρες δεν έχουν να κάνουν απλά με τον αριθμό των πουλιών αλλά και με το φύλλο τους. Αν πρόκειται για θηλυκά πουλιά 5-6 ταίστρες σαν αυτές που περιγράφεις, είναι αρκετές. Τα πράγματα αλλάζουν ριζικά αν στον χώρο υπάρχουν αρσενικά και μάλιστα πολλά. Τότε η διεκδίκηση του χώρου δημιουργεί περίεργες καταστάσεις. Μπορεί να δείς ένα αρσενικό να έχει "καταλάβει" μια ταίστρα για ώρες και να μην επιτρέπει σε κανένα άλλο να πλησιάσει. Σ' αυτή την περίπτωση είναι πολύ καλύτερα να χρησιμοποιούμε ΠΟΛΛΕΣ ταίστρες, μικρού πλάτους.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Αριάδνη θα μπορούσες να μας πεις τις διαστάσεις του κλουβιού?? Όλα αρσενικά, όλα θηλυκά ή ανάμεικτα??

Εγώ πάλι στην κλούβα μου όταν είχα μέσα 7 καναρινάκια είχα βάλει και 7 ταίστρες (2 μεγάλες και 5 μικρές) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και 5 μεγάλες ποτίστρες σε πολλά σημεία του κλουβιού. Επίσης, όταν ήθελα να βάλω αυγοτροφή ή λαχανικό/φρούτο είχα μέσα 7 μικρές εσωτερικές αυγοθήκες το καθένα έπαιρνε από μία έπεφτε με τα μούτρα και δεν είχα τσακωμούς!

Φιλική συμβουλή: θα είναι πολύ δύσκολος ο έλεγχος και η διαχείριση 30 πουλιών. Πρέπει να παρακολουθείς ότι τρώνε όλα και πίνουν, γιατί πολλές φορές με τον ανταγωνισμό μπορεί κάποιο να μην τρέφεται σωστά ή κάποιο άλλο να μην το αφήνει. Επίσης πρέπει να τα παρακολουθείς στενά για υποψία κάποιας ασθένειας ή κάποιου συμπτώματος.

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Το κλουβι εχει 2m μηκος, 1m υψος και πλατος 90 cm .. Μεσα τωρα υπαρχουν 12 καναρινια. Τα 3 ειναι ενος ετους (2 θηλυκα και 1 αρσενικο).. Τα αλλα ειναι φετινα, δεν γνωριζω ακομη το φυλο τους. Ολα εκαναν τελειο φτερωμα και γι αυτο θελω να τα βαλω ολα εκει.. Τα βλεπω ευτυχισμενα.. Τα κοκκινα θα μπουν σε αλλο κλουβι. Ολα οσα θα μπουν ειναι σχεδον 30..

Μεγαλωσα οσο μπορουσα το κλουβι, εβαλα αρκετα κλαδια για να εχουν πολλες επιλογες.. Δεν υπαρχουν καβγαδες ακομη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...