Πόσες μέρες μετά το acaricine της tafarm μπορώ να δώσω vetermec;

Συζήτηση με θέμα Πόσες μέρες μετά το acaricine της tafarm μπορώ να δώσω vetermec;, που ξεκίνησε από nikosel1, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 12 Σεπ 2015.

1. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Αν του έχω δώσει το acaricine της tafarm την Πέμπτη 10/9 μετά απο πόσες μέρες μπορω να τους βάλω το vetermec στο νερό.

acarine_odigies.jpg

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δυστυχώς το συγκεκριμένο φάρμακο δεν δίνει πληροφορίες για τον χρόνο παραμονής στον οργανισμό οπότε δεν μπορείς να ξέρεις έτσι απλά πότε πρέπει να ακολουθήσει νέα θεραπεία με άλλο φάρμακο. Είναι σημαντικό να γνωρίζεις αυτήν την πληροφορία, διαφορετικά η υπερβολική δόση της Ιβερμεκτίνης που θα προκύψει από συσσώρευση, μπορεί να σκοτώσει το πουλί.

3. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Σκέφτομαι να ολοκληρώσω την θεραπεία και μετΑ απο μια εβδομάδα αντί για επανάληψη να δώσω το vetermec

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Νίκο, έχω βάλει στο μήνυμά #1, τη φωτογραφία που ποστάρισες αργότερα.

Μετά από αυτή τη φωτογραφία, θα μπορούσα να πω χονδρικά, ότι μία εβδομάδα μετά το τέλος της θεραπείας, θα μπορούσε ίσως να γίνει θεραπεία με άλλο φάρμακο εφόσον υπάρχει λόγος.

5. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Θα είμαι στην παρακολούθηση των πουλιών και αν ξαναχρειαστεί θα εφαρμόζω το πόσιμο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...