Πόσα χρόνια ζούν τα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Πόσα χρόνια ζούν τα καναρίνια;, που ξεκίνησε από kristhegreek, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 23 Δεκ 2007.

1. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους φίλους του φόρουμ είναι, πόσα χρόνια ζουν τα καναρίνια; Παρακαλώ να πείτε ότι ξέρετε από προσωπική σας πείρα (τα βιβλία λένε 12-14 χρόνια), καθώς έχω ακούσει ότι μπορούν να ξεπεράσουν και τα 20 χρόνια!

2. evaluieva

evaluieva PB Member

λοιπον, απο οσα ακουσα να λενε " γυρω στα 8". με ιδανικες συνθηκες ακομα κ 15 (το πολυ) για καναρινια. εγω ελπιζω παραπανω :).

προσωπικη πειρα δεν εχω μεγαλη. λιγα χρονια ειναι που εχω πουλια- το μεγαλυτερο μου ειναι γυρω στα 4 ισως κ λιγο παραπανω (δεν εχει δαχτυλιδι). αναλογα το πουλι πιστευω. κ οι ανθρωποι αλλωστε, δεν εχουν στανταρ.
    αλλος φευγει στα 30 κ αλλος ...

τωρα για καρδερινα ,εχω γνωστή που εχει μια, ειναι 21ος χρονος τωρα, κ η ιδια λεει γελωντας, "ξεχασε να πεθανει.."!:p

τι να πεις ?

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγω ειχα ενα καναρινι αρσενικο για 9 χρονια

4. ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΣΤΕΦΑΝΟΣ PB New Member

εγω παιδια ειχα ενα καναρινι 13 χρωνια! καπου τοσο ζουν!

5. boys

boys PB New Member

Μηπως εχει σημασια αν ειναι σε αναπαραγωγη η οχι?

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εχει παρατηρηθει καναρινι να ζει και 20 χρονια μονο που ειναι εξαιρεση σαν να λεμε ενας ανθρωπος εφτασε 110 χρονων ειναι πολυ λιγα τα πουλια που ζουν τοσο μεχρι 10-13 χρονια ειναι αρκετα για να ζησεει

7. ζουνε περιπου 13 χρονια σα μεσο ορο,υπο συνθηκεσ καλεσ.οσο για το αν σχετιζεται η μακροζωια με την αναπαραγωγη η απαντηση ειναι:ασφαλωσ!ειδικα στα θηλυκα οπου αν κανουν 2 με 3 γεννεσ το χρονο ειναι φυσιολογικο,παραπανω ειναι δολοφονικο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...