Πόσα ζεμπράκια να έχουμε σε μια ζευγαρώστρα για καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Πόσα ζεμπράκια να έχουμε σε μια ζευγαρώστρα για καναρίνια;, που ξεκίνησε από giann, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 11 Ιουλ 2009.

1. giann

giann PB New Member

Καλησπέρα!
    Σε μια κανονική ζευγαρώστρα για καναρίνια πόσα ζεμπράκια μπορούμε να έχουμε και να ζούνε άνετα?
    Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να βάλω σε μια ζευγαρώστρα τα 4 μικρά ζεμπράκια που έβγαλε το ζευγάρι μου..

2. τονυ

τονυ PB New Member

για οσο θα ειναι μικρα νομιζω οτι ειναι μια χαρα 4 αλλα μεγαλωνοντας θα ελεγα οτι 2 ειναι καλυτερα

3. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Θα εχεις τσακωμους...
    Εγω εχω 4 σε κλουβα πτησης και παλι γινονται καποιες αψιμαχιες..
    Δοκιμασε το και βλεπεις...

4. giann

giann PB New Member

Αν τα έχω με χώρισμα στη μέση δύο-δύο θα είναι καλά ή θα είναι μικρός ο χώρος της μισής ζευγαρώστρας για 2 ζεμπράκια?

5. fragos

fragos PB Member

καλυτερα δοκιμασε να τα βαλεις και τα 4 μαζι,στην αρχη θα εχεις λιγους τσακωμους αλλα θα συνηθησουν.

6. τονυ

τονυ PB New Member

και αυτο με το χωρισμα μια χαρα ιδεα ειναι αν δεν καθοντε και τα 4 μαζι κανε αυτο. απο χωρο ειναι μια χαρα

7. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Γιαννη μου ναι ειναι μικρος ο χωρος,γιατι τα ζεβρακια λατρευουν το πεταγμα και η μιση ζευγαρωστρα δεν θα τους επιτρεπει να το κανουν

8. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Για μικρό διάστημα βάλτα και τα τέσσερα χωρίς χώρισμα φυσικά. Με το χώρισμα ο χώρος στην κάθε μεριά δεν φτάνει ούτε για ένα ζεμπράκι όχι για δύο. Μεγαλώνοντας τα μικρά θα χρειαστείς σίγουρα και άλλη ζευγαρώστρα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να τους φτάνει ο χώρος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...