Πως χρησιμοποιούμε τη σκόνη pinex;

Συζήτηση με θέμα Πως χρησιμοποιούμε τη σκόνη pinex;, που ξεκίνησε από Q-Ariel, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 17 Φεβ 2014.

1. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

καλημερααα
    πηρα κι εριξα στο κλουβι και στο καναρινι σκονη πινεξ προληπτικα.
    τη σκορπαμε σε ολο το κλουβι?την αφηνουμε μεσα?στο καναρινι εριξα στα φτερα και στη βαση της ουρας οπως ελεγε το κουτι.
    δεν ειναι επικινδυνο για το καναρινι να μεινει αυτη η σκονη στο κλουβι?

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Όχι Γιώτα μου.. Το Pinex είναι ακίνδυνο.. Εγώ στα μωρά ημερών το ρίχνω και δεν παθαίνουν τίποτα... Εγώ ρίχνω πάνω στο κλουβί που μέσα είναι το καναρίνι και το κάνω άσπρο :p και στον πάτο... Αφού όμως έχω βγάλει φαγητά και νερό...

Τι εννοείς αν την αφήνουμε μέσα??

3. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

δεν τη σκουπιζουμε μετα?
    τα εβγαλα τα φαγητα ναι...απλα φαινεται εκει που χει πεσει σκονη και αναρωτιομουν αν εκανε κακο στο καναρινι...μηπως τη τσιμπολογαει κλπ

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Όχι όχι.. Ούτε την τσιμπολογάει ούτε πρέπει να την σκουπίσεις.. Αν την σκουπίσεις μετά δε θα έχει κανένα νόημα που την έβαλες...

5. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

ναι...μπερδευτηκα γιατι διαβαζα κατι οτι μπορει να πειραξει το αναπνευστικο τους!

6. Ian32

Ian32 PB New Member

Η σκονη αυτη ειναι κυριως για οταν εχουμε φωλιες με νεοσους που ειναι ευαίσθητοι οποτε ριχνουμε κατω απο την φωλια και τριγυρω, τωρα προληπτικα καλυτερα να παρεις ενα σπρει να του ριχνεις μια φορα τον μεσα ας πουμε και να πλενεις τα σκευη με καυτο νερο και ξυδι.

7. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

λεω να βαζω κατω απο χαρτι και στο πουλακι μια φορα τη βδομαδα για λιγο διαστημα γτ ειδα κατι σημαδια που με ανησυχησαν!
    ναι τα πλενω και με αντιμικροβιακο!

8. Ian32

Ian32 PB New Member

Οταν λες σημαδια? βαλε ενα λευκο πανι μεσα στο κλουβι του και ασε το ολο το βραδυ το πρωι θα μας πεις τι βλεπεις.Εχει μαυρα στιγματα( αυγα ψειρας) στα αντικειμενα του?

9. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

οχι...
    απλα κανει κατι ανησυχες κινησεις!ξυνεται καμια φορα,ισως του φευγουν κανα 2 φτερα...μια φορα χτυπαγε την ουρα του στο κλαδακι...
    απλα επισης εχει ακομα λιπος στην κοιλιτσα του που ξανακοιταξα σημερα και ισως ενα μελανο σημαδι κοντα στην αμαρα...συνδεονται ολα αυτα?

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Το να ξυνεται καμμια φορα ειναι φυσιολογικο.. Βλεπεις φτερα στον πατο του κλουβιου? τι εννοεις χτυπαγε την ουρα του στο κλαδακι? βγαλε μια καθαρη φωτο να σου πουμε αν εχει κατι...
    Βαλε ενα λευκο πανι οπως σου ειπε ο γιαννης στο κλουβι και το πρωι αν βρεις μαυρα στιγματα τοτε εχετε ψειρες... :(

11. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

Ναι μια φορα το εκανε αυτο με την ουρα του,απο οσο το χω παρατηρησει..σαν να τη χτυπαγε στο κλαδακι πανω κατω.
    Προσπαθω να το βγαλω μια καθαρη φωτογραφια,το ταλαιπωρω το καημενο. Παντως η κοιλια του ειναι διχρωμη,τη χωριζει μια γραμμη λιπους και εχει ενα μελανο σημαδι οπως ειπα παραπανω διπλα στην αμαρα...αχ...θα επανελθω με φωτογραφια.
    Με το πανι σκεπαζω ολο το κλουβι;

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι... Απλά με το που ξημερώσει να το ξεσκεπασεις το καημένο να ξυπνήσει και αν δεις μαύρα στίγματα έχει ψείρες. Αν και δεν νομίζω.
    Ελπίζω αφού βγάλεις μια καλή φώτο της κοιλιάς του και δεις ότι είναι μια χαρά να ηρεμήσεις και να μην παρακολουθεις την κάθε παραμικρή κίνηση που κάνει.. :p εγώ είμαι σίγουρη πως είναι ένα υγιέστατο καναρινακι με λίγο λίπος, που με σωστή διατροφή "θεραπεύεται"! ;)

13. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

Ευχαριστω πολυ που με ανεχεστε!χεχε!
    Με βοηθατε πολυ,πρακτικα και ψυχολογικα!:)

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Γι αυτό είμαστε εδώ Γιώτα μου! Περιμένουμε την φώτο του μικρού αύριο! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...