Πως φτιαχνουμε το μειγμα για νεοσσους;

Συζήτηση με θέμα Πως φτιαχνουμε το μειγμα για νεοσσους;, που ξεκίνησε από takis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Μαϊ 2009.

1. takis

takis PB New Member

καλησπερα να ρωτησω γιατι δε το βρισκω...οταν θελουμε να ταισουμε ενα νεοσσο για να το βοηθεισουμε να μεγαλωσει με τη συρηγγα εννοω πως φτιαχνουμε το μειγμα...ευχαριστω

2. vasileia

vasileia PB New Member

υπάρχει έτοιμο που μπορείς να αγοράσεις σε πετ σοπ,αλλά καλύτερα άσε μόνο τους γονείς για να μην τους ενοχλείς με τα μικρά τους...

3. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

An milas gia to Skoni pou poulane apo tis gnostes eteries, tha baleis 1 meros skpni kai 7 meri nero gia to taisma tis protes 4 meres. To nero prepei na exei tin thermogarsia tou somatos peripou 35-37 bathmous. An einai gia boithia taiseis proi - mizimeri - apogefma. An i gonis den taisoune selei apo meta peripou 12 ores kathe 2 ores.
    Otan exoune perasei tis 4 meres gia tis epomenes 3 meres to migma einai 1 : 6 ( skoni : nero ) kai meta tin 7 mera peripou 1: 4. Ego den taiso me siriga, taiso me tzipito ( san afto pou exoune i ginekes gia ta fridia ) afto ta mikra miniasei me to ramfos tis manas.

4. vasileia

vasileia PB New Member

στο δικό μου κουτάκι έγραφε 1 προς 3 μέρη νερό...

5. sainer

sainer PB New Member

εγω σχεδον σε ολα τα μικρα μου ανεξαρτητα αν ταιζει η΄ οχι η καναρα ταιζω με συριγγα 2 φορες τη μερα(πρωι και βραδυ)γιατι πιστευω οτι τα βοηθαει στην καλη και γρηγορη αναπτυξη τους.το νερο πρεπει να ειναι χλιαρο καισε ενα φλυτζανακι ανακατευω με 1 μερος σκονη και 4 μερη νερο μεχρι να γινουν οι νεοσσοι 7 ημερων.μετα το μειγμα το φτιαχνω με 1 μερος σκονη και 3 μερη νερο!

6. Alexandros

Vasileia 1:3 mou fenete einai gia neosous poli pixti. Tha exei problima na katapini kai pistebo den pernei arketa ygrasia.

7. vasileia

vasileia PB New Member

δηλαδεί δεν είναι ανάλογα με την σκόνη(πόσο παχιά είναι?)
    μπορεί να είναι ψιλή κ να λιώνει ευκολότερα

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Βασιλεία ο Αλέξανδρος δεν αναφέρθηκε στο μέγεθος των κόκκων που αποτελούν την τροφή των νεοσσών κι αν λιώνει πιο εύκολα ή πιο δύσκολα, αλλά στο πόσο πηχτή γίνεται.

Απλά ανάλογα την ηλικία του νεοσσού η τροφή θα είναι περισσότερο ή λιγότερο "νερουλή".

9. vasileia

vasileia PB New Member

ναι αλλά ανάλογα με το πόσο παχιά είναι τόσο περισσότερο νερό χρειάζεται,η δική μου που χρειάζεται ένα προς τρεία θα είναι λεπτότερη κ θα γείνεται περισσσότερο νερουλή:rolleyes:αυτή που θα χρειάζεται ένα προς εφτά θα είναι χοντρότερη κ θα χρειάζεται περρισότερο νερό για να λιώσει...;)

10. Alexandros

Vasileia ego exo tis CEDE, pio marka exeis esei ??

11. vasileia

vasileia PB New Member

γράφει πάνω Energette PROFESSIONAL RAVASI,κ απο κάτω γράφει 250 g netto 83/4 oz. net wt.

12. sainer

sainer PB New Member

δεν την ξερω αυτη την τροφη εγω τις αναλογιες που σου εγραψα ειναι της orlux.

13. Alexandros

Telos agnosto. Ksero tis trofes gia taisma me to xeri apo

CEDE
    Orlux
    Nutri-Bird ( 3 diafores )
    Quiko
    Kaytee

Kai gia aftes milisa gia tis analogies.

14. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Είναι αυτή εδώ και μπορώ να πω ότι η αναλογία που προτείνει η εταιρεία μας φτιάχνει ένα μείγμα για νεοσσούς από 10 ημερών και πάνω.

Συνημμένα Αρχεία:

15. vasileia

vasileia PB New Member

ναι αυτή ακριβώς είναι;),
    δεν το ήξερα αυτό:confused:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...