Πως τα πάτε μέχρι τώρα;

Συζήτηση με θέμα Πως τα πάτε μέχρι τώρα;, που ξεκίνησε από pyroferus, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Μαρ 2015.

1. pyroferus

pyroferus PB New Member

Θα ηθελα να σας ρωτησω πως τα πατε με τα ζευγαρια σας μεχρι τωρα.
    Εχετε δει μικρα;
    Εγω μεχρι τωρα εχω 2 γεννες απο τεσσερα αυγα,ασπορα.
    Ιδιο θυληκο με 2 διαφορετικα αρσενικα.
    Δεν ξερω φετος τι γινεται αλλα νομιζω οτι ο καιρος τα εχει τρελανει λιγο.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αντίθετα με σένα εγώ πιστεύω πως ο καιρός έχει τρελάνει εμάς...
    Εμείς βιαζόμαστε να κάνουμε κάτι που κανονικά λόγω καιρικών συνθηκών δεν θα έπρεπε...
    Τα πουλιά που "διαβάζουν" καλύτερα αυτά τα σημάδια κρατούν "πίσω" τις διαθέσεις τους για να τις εκφράσουν όταν καιρικά επιτρέπεται...

3. pyroferus

pyroferus PB New Member

Συμφωνώ αλλά αυτό ισχύει και σε εσωτερικές εκτροφές;

4. misalouris

Όχι σε τέτοιο βαθμό... αλλά ναι υπάρχουν εσωτερικές εκτροφές που επηρεάζονται...
    Κυρίως όσες δεν έχουν απόλυτη αυτονομία σε όλα.

5. xaxo4

xaxo4 PB New Member

καλησπέρα, έχω ένα ζευγαράκι έξω, το έχω προετοιμάσει πολύ καιρό διατροφικά, είναι ερωτευμένα τα έχω ενώσει ήδη όταν είδα πως ταίζονται, έχω βάλει φωλιά και νήμα..η κανάρα παίζει λίγο με το νήμα αλλά δεν χτίζει ακόμα,πιστεύω φταίει το κρύο που κάνει ακόμα..τι λέτε? να τα ξαναχωρίσω μήπως ή να τα αφήσω μαζί? τι λέτε? ευχαριστω.

6. misalouris

Αν έχεις ειδικές απορίες να δημιουργήσεις κάποιο σχετικό θέμα.
    Εδώ μιλάμε για την αναπαραγωγική πορεία γενικά.... και ο καιρός σίγουρα έχει συμμετοχή... στις καλές ή τις κακές αναπαραγωγικές διαθέσεις και τα αποτελέσματα των πουλιών.

7. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Καλησπέρα, σε εσωτερικό χώρο ,ενα ζευγαρι μοζαικ και ενα ζευγαρι αχατης με ιζαμπελα,έκαναν απο 5 αυγά το κάθε ζευγαρι,βγήκε 16-3 μονο ένας αχατης

8. misalouris

Στο τέλος θα κάνουμε ταμείο....
    Να δούμε τα "χαΐρια" μας που έλεγε και ο παππούς μου.

9. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Έτσι το λεμε και εμείς στην Ναξο..

10. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

εγω εβαλα το ζευγαρι μου το περσινο,εκανε ενα αυγο η καναρα μου κ εκατσε πανω αλλα μετα απο μια βδομαδα το πεταξε απο την φωλια.της την χαλασα,την αφησα μερικες μερες χωριστα απο τον αρσενικο,τρελαθηκαν να χτυπανε το χωρισμα οποτε τα ξαναενωσα κ τωρα ξαναφτιαξε φωλια. θα δειξει...
    ειχα 2 περσινα καναρινακια που ανταλλαξα με τον σακη απο εδω που δεν ηξερα αν ειναι αρσενικα ή θυληκα.καποια στιγμη καταλαβα το ενα που κελαηδησε κ το αλλο που δεν ηξερα τι ειναι το εβαλα σε ζευγαρωστρα με ενα αρσενικο μου του 14 (γιο του πρωτου ζευγαριου).δειχναν οτι παιζουν απο τα καγκελα,εβαλα φωλια κ νημα αλλα το καναρινι δεν εστρωνε φωλια.πανω που ειπα να την μαζεψω του βαζω εξωτερικη φωλια κ τσοχα (δεν ειχε το πετ σοπ κ αργησε να φερει) κ τσουπ αποδειχτηκε οτι ειχαμε κοπελια κ εξαιρετικα καλη αρχιτεκτονισσα μαλιστα.να μην πολυλογω εχει 4 αυγα -13,14,15,16 μαρτιου- κ κλωσσαει ανελλιπως!τολμησα να κανω μια ωοσκοπηση σημερα κ εχουν ολα πουλακια,ή τελοσπαντων δειχνουν να μην εχουν σκετο κροκο σε νερο.πιστευω παει καλα αυτη η πουλινα μου!

11. misalouris

Οπότε κι εσύ στην πορεία για αναπαραγωγή... καλή συνέχεια.

12. Theofilos-Xanthi

Theofilos-Xanthi PB New Member

Συνημμένα Αρχεία:

13. Γιώργος 2014

Γιώργος 2014 PB New Member

Καλησπέρα στην παρέα!Εμένα η κανάρα μου έκανε δύο μόνο αυγά..το πρώτο το έκανε κάτω και έσπασε και το δεύτερο μέσα στη φωλιά..Της το πήρα και έκανα αντικατάσταση με ψεύτικο αλλά είδα ότι την επόμενη μέρα δεν ξαναγέννησε οπότε το επέστρεψα στη φωλιά.Τώρα το κλωσσάει αρκετά αλλά από ότι έχω διαβάσει στο forum δεν είναι και τόσο καλό σημάδι ότι έκανε μόνο δύο αυγά οπότε ελπίζω πλέον σε δεύτερη γέννα εν καιρώ..Ωοσκόπηση στο αυγό δεν έκανα και ούτε θα κάνω γιατί σαν αρχάριος το φοβάμαι..

14. misalouris

Εύχομαι όλα να πάνε όπως τα σχεδιάζεις.

15. Canary A

Canary A PB New Member

Καλησπέρα και από εμένα, σε μένα μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε αρκετά καλά, έχω 14 μικρά (2 μηνών περίπου) από 2 ζευγαράκια που μου πυρώσανε νωρίς (τώρα ετοιμάζονται για την τρίτη γέννα) , άλλα 7 μικρά τα οποία είναι μέσα σε φωλίτσες και επίσης καμία 20αρια αυγουλάκια. Θεωρώ ότι φέτος τους έχω κάνει πολύ καλή προετοιμασία και πάμε πολύ καλά.

16. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

γεια.
    ζευγαρι καρδ και καν. 3 αυγά μεθαύριο θα γίνει έλεγχος γονιμότητας
    δεύτερο ζευγάρι καναρίνια. τώρα αρχίζουν τα πιτσι πιτσι
    δεύτερο ζευγάρι καρδ και καναρα. τα πιτσι πιτσι τελειώσαν και άρχισε να φτιάχνει φωλιά
    πρώτο ζευγάρι καν. τσακώνονται συνέχεια και μπήκε το χώρισμα.
    μέχρι στιγμής, πολύ προσπάθεια και μικρο το όφελος.

17. misalouris

Είσαι στο σωστό δρόμο....
    Μπες κι εσύ στη σειρά ...
    Υπομονή είπαμε... χαχαχα

18. pyroferus

pyroferus PB New Member

Τελικά άρχισα και εγώ να έχω μικρά.
    6 στο σύνολο.Τιμπράντος.
    Το ένα ζευγάρι 5 στα 5 και το άλλο 4 αυγά με ένα νεοσσό.
    Σε λίγες μέρες θα μπω στην δεύτερη γέννα.

19. misalouris

Καλή συνέχεια....

20. agriniotis6

agriniotis6 PB New Member

Ένα ζευγάρι για φέτος,πρώτη γέννα το προηγούμενο Σάββατο και 3 γόνιμα αυγά στη φωλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...