Πως πυρώνουν τα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Πως πυρώνουν τα καναρίνια;, που ξεκίνησε από nasos55, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Ιουν 2009.

1. nasos55

nasos55 PB New Member

Παιδια επιδι τορα αρχισα και εγω και ασκολουμε με τα καναινια εχο μια απορια ακουο πος πριν ζευγαροσουν τα καναρινια τα πιρονις αυτο πος γινετε?

2. Πύρωμα=αύξηση της επιθυμίας για ζευγάρωμα. (λεξικό Πετμπερντιώτη)
    Εδώ τα περιγράφει αναλυτικά: Ζευγάρωμα καναρινιών

3. nasos55

nasos55 PB New Member

Και πος ξερο εγω ποτε ειναι πιρομενα? αυτο δεν το λεει..

4. Από την αλλαγή συμπεριφοράς των πουλιών. Συνήθως θα ταΐζονται, θα κελαηδά ο αρσενικός πιο πολύ στη θηλυκή, θα την κυνηγάει, θα ψάχνουν υλικό για να κάνουν φωλιά, σκίζοντας πολλές φορές χαρτί, και άλλα που θα τα παρατηρήσεις και από μόνος σου, όταν περάσει με το καλό ο καιρός και έρθει η εποχή της αναπαραγωγής.

5. PRO

PRO PB New Member

Νασσο καταρχας καλησπερα.
    Να ξερεις οτι δεν υπαρχουν ματζουνια πυρωματος αυτα τα περι παπαρουνας,περι ειδικων σπορων που πυρωνουν και χιλια δυο ματζουνια ειναι κουραφεξαλλα και ζημιωνουν την τσεπη μας και την υγεια των καναρινιων μας.
    Το πυρωμα ερχεται φυσικα στα πουλια με την αυξηση του ημερησιου φωτος(απο Μαρτιο και μετα).
    Εμεις το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι μια καλη προετοιμασια
    ενα με δυο μηνες πριν στο ζευγαρι με αυγουλακι,πολυβιταμινες κτλ.
    Υπαρχουν πολλοι τροποι να καταλαβεις αν τα καναρινια ειναι πυρωμενα οπως πρησμενα γεννητικα οργανα,το θυληκο χτιζει φωλια επιμονο κελαιδησμα αρσενικου.

6. jk21

jk21 PB Member Article Writer

οπως σου ειπανε τα παιδια η επιθυμια στα πουλακι ερχεται κυριως με την αυξηση του φωτος.βοηθεια σε στοιχεα διατροφικα για την προετοιμασια για του χρονου θα βρεις εδω
    https://petbirds.gr/threads/Ποιες-τροφες-πυρωνουν-τα-πουλια.13761/

απο τα συμπληρωματα που ανφερονται αυτα που επιδρουν ορμονικα
    στο πουλι ειναι η γυρη που περιεχει γοναδοτροπες ορμονες και η βιταμινη ε που και οι δυο βοηθουν στη σωστη λειτουργια του ορμονικου συστηματος του πουλιου που αφορα την αναπαραγωγη.οχι στην υπερδιεγερση. στον πιο πανω συνδεσμο προς το τελος αναφερω την γνωμη μου περι πυρωματος
    << κλεινοντας θα ηθελα να πω ξανα οτι αν με τον ορο πυρωμα εννοουμε να φερουμε διατροφικα το πουλι ετοιμο να γονιμοποιησει εχει καλως
    αν εννοουμε να το διεγειρουμε τοτε ειναι κατι μου με βρισκει καθετα σε διαφωνια αφου οταν αγαπας κατι και το εχεις σαν παρεα διπλα σου δεν το εξαναγκαζεις να κανει κατι για το οποιο δεν ειναι ετοιμο.αν απο τη ζωη μας εχουμε χασει τη μαγεια του φλερτ ,της αναμονης για αποδοχη απο το ατομο που ειμαστε ερωτευμενοι,του τρυφερου ερωτικου παιχνιδιου και του αμεσου περασματος στην ολοκληρωμενη σχεση ,δεν ειναι απαραιτητο αυτο να το μεταδωσουμε και στους φτερωτους μας φιλους;)) >>

αν θελεις <<φυσικα>> να πυρωνεις τα πουλακια σου τοτε προσπαθησε να τους προσφερεις ενα περιβαλλον σαν αυτο της φωτο;))
    [x]

7. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

απο οσο ξερω το αυγο ειναι αυτο που τα πυθρωνει ιδιεταιρα... προσοχη οταν γεννησει η θυλικια το πρωτο αυγο πρεπει νξα σταματησεις να τα ταιζεις αυγο γιατι το αρσενικο πυρωνεται και πυθανον να χαλασει τη φωλια για να ζευγαρωσει... ( ετσι διαβασα τουλαχιστον και ετσι ειχαι γινει και στα δικα μου).. μπορεις να βαλεις αυγο τροφη μετα τη γεννηση ολων τοων αυγο γιατι η θυλικια ειναι συνεχεια πανω στη φωλια, κ δεν υπαρχει πολυ μεγαλος κυνδινος

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να μην βάζουμε αυγό ή αυγοτροφή μετά την γέννηση του πρώτου αυγού, ενώ άλλοι υποστηρίζουν πως δεν πρέπει να δίνουμε αυγό ή αυγοτροφή μετά την ολοκλήρωση της γέννας.

Θέμη όταν η κανάρα κάτσει να κλωσσήσει δίνουμε μόνο σπόρια και νερό έως ότου σκάσουν μύτη τα μικρά. Αυγό κι αυγοτροφή δεν δίνουμε γιατί η κανάρα δεν κινείται κι έτσι δεν καίει θερμίδες και παχαίνει κι επίσης το αυγό και η αυγοτροφή πυρώνει τα πουλιά και θα θέλουν να ξαναζευγαρώσουν.

Υπάρχει. Γιατί αν ο αρσενικός θέλει να ζευγαρώσει μπορεί να χαλάει την φωλιά και μπορεί να συμβούν κι άλλα πράγματα. ;)

9. jk21

jk21 PB Member Article Writer

θεμη το αυγο σταματαει γιανα μην παχυνει το πουλι που καθεται και κλωσσαει συνεχως.η βιταμινη ε που λενε να σταματαμε σαν συμπληρωμα το λενε γιαυτο το λογο που λες αλλα ειναι αλλος ο λογος.Η βιταμινη ε ειναι και στα πουλια και στον ανθρωπο ολο το ετος χρησιμη και αναγκαια.αν ομως στην προετοιμασια με τα συμπληρωματα δινεται προσκαιρα (το γραφουν ρητα οι οδηγιες ) σε ποσοτητες πολλαπλασιες κατα πολυ της απαραιτητης ημερησιας αναγκης και λιγο πιο κατω απο τα μεγιστα μη τοξικα ορια ,καποτε πρεπει να σταματησει για να μην υπαρξει συσσωρευση πλεονασματος και προβληματα υγειας.αυτο το σταματημα γινεται μολις <<εχει κανει τη δουλεια της >> -> τα αυγα ετοιμα για κλωσσημα.

αν διαβασεις εδω https://petbirds.gr/threads/Ποιες-τροφες-πυρωνουν-τα-πουλια.13761/ καλα θα καταλαβεις

10. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

εγω αυτο ειχα διαβασει στο ιντερνετ δεν ειπα πως ισχυει ελεγε και αυτα που μου λετε αλλα μονο αυτο κτρατησα. ακουστε τα ευχαριστα σημερα βγηκε το πρωτο μου καναρινακι απο το αυγο και ειμαι πολυ χαρουμενος! αλλα τι να ταιζω στη θυλικια αυγο η αυγοτροφη? πολυ παλια που ειχα γεννες ταιζα αυγο αλλα μηπως η αυγοτροφη ειναι καλυτερη? θελω συμβουλες.

11. sophias

sophias PB New Member

Αφροδισιακά τρόφιμα : Γιά τους μαθητές του Λυκείου και όχι μόνο

προσοχή,υπάρχουν απαγορευμένα τρόφιμα μέσα στον κατάλογο!
    (αβοκάντο,σοκολάτα,κλπ)
    Αν τα πουλάκια,με την ελπίδα του πυρώματος,φάνε κάτι τέτοιο,...μάλλον τα αποτελέσματα θα είναι αντίθετα,απο τα προσδοκώμενα...
    ρίξε μια ματιά εδώ...
    Ζευγάρωμα καναρινιών
    Το θαυμα του αυγού
    Πολυβιταμινες κατα την αναπαραγωγη

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  12. ShadyLady

Θέμη μπορείς να βάζεις αυγό και αυγοτροφή εναλλάξ. Πάντως, αν έχεις λίγα πουλάκια μπορείς να βάζεις μόνο αυγό. Την αυγοτροφή την χρησιμοποιούν επί το πλείστον αυτοί που έχουν πολλά πουλιά και δεν μπορούν να κάθονται να βράζουν αυγά για όλα αυτά, είναι χρονοβόρο. ;)

13. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια shady lady! μαλον θα ειναι μεγαλη οικογενεια γιατι ειναι 5 τα αυγουλακια... αλλα δεν εχω προβλημα να τα ταιζω αυγο... φρουτα και λαχανικα κανει να ταιζω τη θυλικια?
    και επειδη ιεναι πολλα τα αυγα κ διαφορετικης ημερας μαλον θα χρειαστει να ταιζω καποια εγω και εκει θελω μερικες συμβουλες. ας πουμε ποσες φορες την ημερα ταισμα και τετεια και τι να τα ταιζω.

μπορει να σας ζαλιζω αλλα τα εχω χαμενα... ευχαριστω για την κατανοηση!

14. ShadyLady

-Φρούτα και λαχανικά δεν δίνουμε όταν βγουν οι νεοσσοί για να αποφύγουμε την διάρροια. Δίνουμε αυγό ή αυγοτροφή και λίγο μηλαράκι μετά από λίγες μέρες.
    -Το τάισμα με το χέρι θα το επιχειρήσεις μόνο αν δεις ότι οι γονείς δεν ταϊζουν κάποιο απ' τα μικρά ή αν κάποιο δεν τρέφεται ικανοποιητικά κι έτσι θα συμπληρώνεις λιγάκι κι εσύ 1-2 φορές την μέρα. Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά αν ταϊζουν και οι δύο γονείς. Καλή επιτυχία.

15. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

απο ο,τι βλεπω και οι 2 γονεις ταιζουν τα μικρο... ο αρσενικος κα8εται στο κλαδακι που ειναι η φωλια ολη μερα. αυτο το εκα νε απο τη στιγμη που γεννησε τα αυγα η θυλικια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...