Πως προσέχουμε τα ρεύματα αέρος;

Συζήτηση με θέμα Πως προσέχουμε τα ρεύματα αέρος;, που ξεκίνησε από vasilis1987, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Ιουλ 2014.

1. vasilis1987

vasilis1987 PB New Member

συγνωμη! μια ερωτηση σε αυτο! τι να προσεχει με τα ρευματα αερος? εμενα το cockatiels μου που τα εχω εξω υπαρχει καποιο προβλημα που φησαει τα απογευματακια?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το ρεύμα αέρος, είτε είναι καλοκαίρι είτε χειμώνας, είναι πολύ πιθανόν να προκαλέσει κρύωμα ή ψύξη ακόμα και σ' εμάς πόσο μάλλον σε τόσο μικρά πλάσματα.
    Ρεύμα αέρος αποκαλούμε την δίοδο που περνάει ο αέρας , την διαδρομή του.
    Ποτέ δεν βάζουμε κλουβιά σε τέτοια σημεία. Γι' αυτό λέμε ότι το κλουβί πρέπει κανονικά να καλύπτεται από τοίχο σε δύο τουλάχιστον κάθετες πλευρές του.

3. vasilis1987

στην περιπτωση μου δεν προκειται για ρευμα. τα εχω εξω στο μπαλκονι. η μονη λυση μετα ειναι να τα βαλω μεσα στο σπιτι!

4. maria p

Αν δεν έχει ρεύμα, μπορείς να τα έχεις έξω. Ρεύμα μπορεί να το πιάνει και μέσα στο σπίτι σε κάποια σημεία. Δεν είναι αυτό το κριτήριο αλλά το σωστό σημείο.
    Τον χειμώνα πρέπει να τα βάλεις μέσα εννοείται. Επίσης έξω πρέπει να υπάρχει προστασία και από αρπακτικά κτλ.

5. vasilis1987

ειναι σε ανοιχτο χωρο που απλα φυσαει. συγνωμη που επιμενω αλλα δεν θελω να παθουν κατι!

6. YannisK

YannisK PB Known Member

άλλο ρεύμα αέρα, άλλο αέρας που φυσάει έξω. Αν δεν έχει πολλά μποφορ κρύου αέρα δεν έχουν πρόβλημα!

7. maria p

Δεν πειράζει που επιμένεις, μάλλον καλά κάνεις, αλλά πρέπει να κατανοήσεις εσύ τι είναι το ρεύμα αέρος.
    Χωρίς να γνωρίζω τον χώρο δεν μπορώ να σου πω αν υπάρχει προστασία ή όχι.

8. vasilis1987

ευχαριστω πολυ ολους!

9. vasilis1987

κατι αλλο ακομη! οταν κανουν μπανιο μπορει να κρυωσουν απο τον αερα? και αν κρυωσουν πως θα το καταλαβω?

10. maria p

Όταν έχει αέρα μην βάζεις μπάνιο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...