Πως πρέπει να προετοιμάσω την κανάρα για να γεννήσει πάλι;

Συζήτηση με θέμα Πως πρέπει να προετοιμάσω την κανάρα για να γεννήσει πάλι;, που ξεκίνησε από tasosts, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Μαϊ 2009.

1. tasosts

tasosts PB New Member

Φίλες και φίλοι τα φώτα σας παρακαλώ...
    η κανάρα μου γέννησε 4 αυγά. Έπρεπε να τα είχε βγάλει σε 14 μέρες όπως διαβάζω από εδώ. Δεν τα έχει βγάλει, γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι άσπορα. Παρόλα αυτά, κάθεται συνέχεια στη φωλιά. Πως πρέπει να την προετοιμάσω για να γεννήσει πάλι (και ελπίζω με σπόρο...)???
    Για ρίξτε καμιά ιδέα παρακαλώ...

2. dracip

dracip Banned

Βγαλε τα αυγα πεταξε τα και δινε καθε μερα αυγοτροφη

τιποτα αλλο δε μπορεις να κανεις αλλα επειδη ετυχε να σπασω τα αυγα στην πρωτη γεννα απο χαζομαρα δικη μου(ηταν και σποριασμενα) μου κανε 3 αυγα μετα απο 17 μερες.

υπολογισε 7-15 μερες για τη νεα γεννα,συνηθως μετα απο μια βδομαδα το λιγοτερο ξανακανει αυγα αρκει ο αρσενικος να βατευει,θα το καταλαβεις αυτο γιατι θα την ταιζει συνεχεια οποτε καποια στιγμη οταν θα ειναι ετοιμη θα του στηθει για βατεμα.

Επειδη μπαινουμε ιουνιο λιγοστευουν οι πιθανοτητες νεας γεννας,προσοχη για προωρη πτερωρια,ετσι και ριξουν τα φτερα τους ξεχνα το για φετος,δωστα φρουτα κανα μηλο,βαζε πολυβιταμινες και αυγοτροφη καθημερινα,το μεσημερι εαν κανει πολυ ζεστη βαλε μπανιερα με νερο για να δροσιστουν η ψεκασε τα με νερο χρησιμοποιωντας απλο ψευκαστηρα που χρησιμοποιουν οι κομμωτριες.

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...