Πως παίρνουμε τα φτερα για τεστ dna;

Συζήτηση με θέμα Πως παίρνουμε τα φτερα για τεστ dna;, που ξεκίνησε από Fotis_K, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 17 Δεκ 2008.

1. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οπως σας ειχα πει θα κανω τεστ dna στο cockatiel μου!με τις οδηγεις του μελους μας Alexandros καταλαβα ποιο φτερο χρειαζεται!πρεπει να ναι απο τα πρωτα φτερα πτησης!πως θα του βγαλω ομως ενα ολοκληρο φτερο?το λυπαμαι!δεν θα πονεσει?υπαρχει καποιος τροπος να του το βγαλω ευκολα χωρις πολλα πολλα για να μην το στρεσαρω?φανταζομαι αυτα τα φτερα δεν βγαινουν ευκολα!Οσοι εχετε κανει τεστ dna στο πουλι σας πως του βγαλατε το φτερο?:(

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φωτη εγω θα το τυλιγα σε μια πετσετα ωστε να μη βλεπει τη διαδικασια και στρεσαρεται περισσοτερο, θα εβγαζα μονο τη φτερουγα εξω απο την πετσετα και θα το τραβουσα αστραπιαια. Δεν θα διαρκεσει πολυ και μολις το βγαλεις απο την πετσετα πιστευω θα το εχει ηδη ξεχασει, μετα αμεσως να το βαλεις πισω στο κλουβι του η στο σταντ του και να του δωσεις την αγαπημενη του λιχουδια.
    Δεν το εχω κανει ακομη αλλα ετσι θα το εκανα πιστευω αν καποτε το αποφασισω.:)

3. lazaros

lazaros PB New Member

Φώτη πριν το βγάλεις φύσα λίγο τα μικρά φτερά που είναι γύρω-γύρω από το φτερό που θέλεις να βγάλεις, για να δείς την βάση του φτερού αν είναι ''ματωμένο'' το φτερό, δηλαδή αν μεγαλώνει ακόμα από την πτερρόρεια
    γιατί τότε πονάει πραγματικά.
    Κράτα το φτερό με το ένα χέρι,λίγο πιο κάτω από τι βάση του φτερού που θα βγάλεις και τράβα το φτερό με μια απότομη κίνηση,με το άλλο χέρι.

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Παιδια προσπαθησα και βγηκε ενα σχετικα ευκολα αλλα δεν ειχε αιμα!αρα ειναι αχρηστο!Δεν θελω να το ξανακανω...αν μπορουσατε να δειτε πως χτυπαει η καρδουλα του.Αυτα τα φτερα δεν βγαινουν οπως λετε με μια αποτομη κινηση!θα του παρω ενα θηλυκο μιας και νομιζω οτι ειναι αρσενικο κι οτι γινει!το βρισκω απανθρωπο να του τραβαω τα φτερα για το δικο μου καπριτσιο!Κι οτι γινει...

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το φτερό που αφαίρεσες δεν είναι άχρηστο μιας και έχει γεννετικό υλικό στο θύλακα του. Δεν χρειάζεται να έχει αίμα για να βγεί σωστό αποτέλεσμα. Μπορείς να βγάζεις φτερά και απο το στήθος (και τα 3 πουλιά μου που τα έχω κάνει dna απο το στήθος αφαίρεσα φτερά και όχι απο φτερούγες )

6. constadinos

constadinos PB New Member

Συμφωνω με εσενα Φωτη!Ποτε δεν θα μπορουσα να τραβιξω τα φτερα του παπαγαλου μου!Το θερω απανθρωπο και ασεβεια προς τη φυση να τα ταλαιπωρω τοσο!Γι αυτο και δεν εκανα τεστ DNA ston coco για να δω αν ειναι αρσενικος.Απλα του πηρα μια θυληκια και τωρα καταλαβα οτι ειναι!

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Σιγουρα γιατι συμφωνα με το λινκ που μου δωσε ο Αλεξανδρος(και τον ευχαριστω παρα πολυ για την εξυπηρετιση και για την προθυμια του) λεει οτι πρεπει πανω να χει αιμα να μην αγγιξεις την ριζα και οτι τα φτερα πρεπει να ναι απο τις φτερουγες!

KIKLOS.info - O fterotos Kosmos

8. inca1099

Το γεννετικό υλικό υπάρχει στον θύλακα απο το φτερό απλά πρέπει να είναι φρέσκο το φτερό. Bird DNA Testing Νομίζω εδώ το λέει οτι γίνεται και απο το στήθος. Προσωπικά το ξαναλέω όλα τα φτερά (απο δικά μου πουλιά αλλά και για λογαρισμό άλλων) που έχω βγάλει για τεστς είναι απο το στήθος.

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Σ ευχαριστω πολυ Γρηγορη!Να δω αν βγει καποιο ευκολα απο το στηθος και να το βαλω μαζι με το αλλο?η θα πρεπει μεσα στο σακουλακι να ναι μονο 1 φτερο?

10. inca1099

Πιο εύκολα σίγουρα βγαίνει, (3-4 πρέπει να έχει το σακουλάκι, όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο). Αν έχεις βγάλει φτερό απο την φτερούγα (λόγο μεγέθους ) δεν νομίζω να χρειαστείς δεύτερο.

11. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Foti min pistebeis tha blepeis to aima na trexei. Mia mikri mikri telitsa einai, kai afto ftanei. Den einai axristo afto pou trabikses. To deftero einai gia asfalia, an to proto den exei arketa genitiki ilika. An den boris na trabas defteri ftera parto 2-3 apo to stithos, ala afou afta einai poli mikra poles fores to genitiki ilika den ftanei.

Kai min pistebete to pouli ponai poli, idea sas einai. An kratas to pouli me dio xeria, ena xeri sto soma kai me to alo tin ura, kai finis eleftheros to xeri pou kratai to soma, to pouli apo mono tou petai oli tin ura gia na einai eleftheros. MIN KANETE PROBA, pistebete etsi einai. Sigura merika edo meza idi idane afto.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...