Πως ξεχωριζουμε το φυλο της παπιας;

Συζήτηση με θέμα Πως ξεχωριζουμε το φυλο της παπιας;, που ξεκίνησε από thanasis2000, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 1 Ιουλ 2015.

1. thanasis2000

thanasis2000 PB New Member

αυτή είναι η παπια μου ο καλύτερος μου φίλος δυστυχώς δεν έχει όνομα αν και θα μου άρεσε να την ονόμαζα παπίδα όμως το θέμα είναι ότι δεν ξέρω το φύλο της:( "γιαυτο" θα ανεβάσω μια φωτό οποιος ξέρει σας παρακαλώ βοηθήστε με plizzzzzzzzzz:thumbsup:;) έτσι για να έχει και αυτή η αυτός όνομα εσείς πως θα νιώθατε αν δεν είχατε όνομα. να έτσι νιώθει και αυτός η αυτή τέλος πάντων επίσης ίσως σας φανεί παράξενο όμως τρώγαμε μαζί κοιμόμασταν μαζί μέχρι που μεγάλωσε και τώρα μάλλον παίζει με τα γατάκια δεν ξέρω πάντως αν μπορείτε pliz help my

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θαναση καλημερα και καλωσορισες. Την παπια απο που την πηρες και δεν ξερεις το φυλο της?Ελπιζω να μπορουν καποιοι να προσδιορισουν το φυλο της.

Ακολουθησε τις οδηγιες για το πως να επισυναψεις ενα αρχειο στο μηνυμα σου.

Τελος θα σε παρακαλεσω να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες.

3. thanasis2000

ευχαριστω myra αα και οκ με τους χαρακτηρες παρεπιπτοντος την παπια την πηρα απο την τουρκεια

4. Myra

Διαβασε το θεμα που σου παρεθεσα ωστε να ανεβασεις επιτυχως τις φωτογραφιες που θελεις. Ηταν πολυ μικρη και δεν ηξεραν αν ειναι αγορι η κοριτσι? Ποσο καιρο την εχεις?

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Βάλε φωτογραφία για να δούμε το είδος της και πες μας και τι ηλικία έχει. Και μια φωτογραφία που να φαίνεται καθαρά η ουρά της.

6. thanasis2000

να η φοτο δειτε φοιβο τη λεσ αρσενικο ? μπορω να το ονομασω παπιδα?

παιδια φενεται καλα η ουρα της ???

7. Φοίβος

Hλικία? Αλλάζει φτερά τώρα?

8. thanasis2000

2-3 μηνον και ναι τωρα βγαζει φτερα (αλαζει την τριχα και βγαζει φτερα)

φοιβο ποια ειναι η εντυποση σου απο την φωτογραφια??? αρσεν. η θηληκ.?

9. Φοίβος

Περίμενε λίγο και θα σου δείξει αφού ολοκληρώσει την πτερόρροια του. Αν βγάλει ένα-δύο γυριστά φτερά πάνω στην ουρά του θα είναι σίγουρα αρσενικό. Διαφορετικά θα είναι θηλυκό. Επίσης τα θηλυκά φωνάζουν πιο δυνατά ενω τα αρσενικά έχουν πιο βραχνή-σιγανή φωνή.

Προς το παρόν δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.

10. thanasis2000

οκ φιβο σε ποσω καιρο πιστεβεις οτι θα μπρεις

11. Myra

Λογικα μολις ολοκληρωθει η πτερορροια και επανελθουν ολα τα φτερα. Η διαρκεια της πτερορροιας μπορει να ποικιλλει.

12. Φοίβος

Δες τι βρήκα. ;) Έψαχνα για να βρω να σου βάλω να ακούσεις τη διαφορά στη φωνή τους. http://www.majesticwaterfowl.org/artquacks.htm Πάτα παύση στο ένα κι άκου το καθένα ξεχωριστά. Αν έχει καθαρίσει η φωνή του κι έχει χάσει το μωρουδίστικο πι-πι-πι που κάνουν όλα, θα καταλάβεις κι απο αυτό.

Συνήθως μέχρι 4 μηνών έχουν ολοκληρωθεί. Αν σκεφτεί κανείς ότι από 6 μηνών μπορεί να είναι αναπαραγωγικά ώριμες και ξεκινούν να γεννούν.

13. thanasis2000

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ μακαρι να ειναι παπιδας δεν ξερω αλλα πρωτειμω αρσενικο ομωσ και θηληκ. δεν θα με πειραζε

14. Stfns

Stfns PB Member

Πολύ ωραίο άρθρο Ανέστη. Φοβερός!

15. thanasis2000

φοιβο και μυρα μηπως γινετε να σας κανω add για να μην χαθουμε

16. Myra

Αμα συνεχισεις να μας κανεις παρεουλα εδω, και εσυ θα ωφεληθεις, και εμεις, και δεν θα χαθουμε :)

17. thanasis2000

φιβο σε ευχαριστω ααα και μην χαθουμε για να σου τον δειξω μολις γινει 4 μηνον και να μου πεις

οκ μυρα εσεις καθε ποση ωρα μπενεται?

1000 ευχαριστω φιβο και μυρα νομιζο θηληκο ομωσ δεν το σιγουρεβω θα δουμε σε 1 μηνα ο φιβοσ ειπαι οτι 4 μηνον θα μπορει να το καταλαβει το φυλο τελωσ παντον φιβο θα σου στειλο φοτο μολισ γεινη 4 μηνον ΟΚ?

18. Myra

Θα περιμενουμε να μας το δειξεις ξανα οταν παει 4+ μηνων, μεχρι τοτε να το φροντιζεις οπως κανεις και τωρα!

ΥΓ: Δεν χτυπαμε και καρτα, αλλα εδω γυρω γυρω ειμαστε :)

19. thanasis2000

παιδια ειστε εδω?? φιβο? μυρα?

20. Myra

Τι εννοεις? Εδω ειμαστε :eek:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...