Πως ξεχωριζεις τη θηλυκη φανετα;

Συζήτηση με θέμα Πως ξεχωριζεις τη θηλυκη φανετα;, που ξεκίνησε από Κατσίχτης Γιάννης, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 3 Μαρ 2009.

1. Την θηλυκη φανετα πως την ξεχωριζεις,εχω ενα αρσενικο σιγουρα γιατι το εχω ενα χρονο και μου εδωσαν ενα φετος χωρις κοκκινο μπροστα να τα βαλω μαζι τι να κανω.

2. mortal1

mortal1 PB New Member

Φανέτα

Αρσενικός αριστερά,θυληκιά δεξιά

Συνημμένα Αρχεία:

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα πριν κάνα δίμηνο (με το φύλο στις φανέτες), όταν δεν είναι εποχή αναπαραγωγής τα αρσενικά δεν παρουσιάζουν το κόκκινο σε στήθος και κεφάλι και είναι σχεδόν ίδια με τα θηλυκά. Θα πρέπει να σηκώσεις τα πούπουλα του στήθους για να καταλάβεις το φύλο. Η βάση στα πούπουλα στα αρσενικά κρύβει το κόκκινο ενώ στα θηλυκά είναι απλά σκούρη (μπορεί να καφετίζει ελάχιστα). Επίσης οι γραμμές στο σχέδιο του στήθους είναι πιο φαρδιές στα θηλυκά αλλά αυτό δεν είναι πάντα ευδιάκριτο. Την εποχή της αναπαραγωγής τα φύλα ξεχωρίζουν όπως φαίνεται από τις φωτό στο θέμα που παρέθεσε η Τζωρτζίνα.

5. Παιδια οκ ταιριαξανε την εβαλα εχθες στο μεγαλο κλουβι και σημερα ηταν παρεα με το αρσενικο δεν ξερω αν ζευγαρωσουν αλλα μια φωτογραφια αν μπορεσω να την ανεβασω θα την στειλω για την υποστηριξη σας...

6. mortal1

mortal1 PB New Member

ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΦΥΛΛΟΥ ΦΑΝΕΤΩΝ

Σε μη αναπαραγωγική περίοδο είναι επίσης το ίδιο εύκολο να το ξεχωρίσεις το αρσενικό απο το θυληκό!
    Ο αρσενικός έχει έντονες καφέ πλάτες και μια ελάχιστη πινελιά κόκκινου χρώματος στο κεφάλι και στο στήθος ,ενώ η θυληκιά είναι τελείως γκρίζα και το καφέ ξεβαμμένο.

Συνημμένα Αρχεία:

7. FOTO KAI OXI MONO

sas stelno 3foto h mia einai gia na katalavete to megewos toy kloyvioy kai ta poylia poy exei

Συνημμένα Αρχεία:

8. xxx

xxx PB New Member

ρίξε μιά ματιά και εδώ

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...