Πως ξεκινά ένα κόκκινο λευκόπτερο

Συζήτηση με θέμα Πως ξεκινά ένα κόκκινο λευκόπτερο, που ξεκίνησε από mgerom, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 5 Αυγ 2016.

1. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Να λοιπόν ένα μικρό ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ που άρχισε να παίρνει χρωστικές μετά τους δυό μήνες. Βρίσκεται περίπου στην μέση. Οταν ολοκληρώσει την αλλαγή στο στήθος και το κεφάλι θα έχουμε μια πλήρη μεταμόρφωσή του.

047_n.jpg 7521_n.jpg

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τώρα πόσων μηνών είναι και πως θα μοιάζει όταν τελειώσει το βάψιμό του? Πες τα μας όλα να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι. :D

Κι έτσι παρδαλό να μείνει πάντως εμένα μ'αρέσει! :D

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ποτε περιπου θα ειναι ετοιμο;

4. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

εντυπωσιακο οντως, εγω θα ηθελα αν γινεται να βλεπαμαι και τη οικονα απο τους γενιτορες

5. mgerom

Είναι μεταφορά φωτογραφιών απο το ΦΑΣΕΜΠΟΥΚΙΟΝ :D:p

Σε 15 μέρες .

Αντε να είναι 2,5 - 3 - 3,5 μηνών ; Ανάλογα πόσο "βιαστικό" ήταν σ' αυτή την πρώτη αλλαγή πτερώματος.
    Θα γίνει ένα κατακόκκινο χιονέ με λευκά φτερά και ουρά.

Αν θέλει κανείς μπορεί να δημιουργήσει ένα νέο πουλάκι με διάφορες αποχρώσεις του κόκκινου έως και ροζ, διαφοροποιόντας την ποσότητα χρωστικής , αλλά και διακόπτοντάς την κάποιες μέρες μέσα στην διάρκεια της αλλαγής πτερώματος.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Αυγ 2016
  6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μας έχει "απειλήσει" η Αλίκη πως θα γίνει εκτροφέας ροζ αλλά δεν βλέπω προκοπή :)

7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Κυριε Μακη... εχω καποια καναρινακια που αργησα να τους βαλω χρωστικες. Τωρα ειναι καπως ετσι. Δεν γνωριζω ομως αν πρεπει να ειναι ετσι πριν χρωματιστουν τελειως (αν χρωματισουν) επειδη τοσα χρονια δεν "εβαφα". Αν βγαλω φωτογραφιες ισως βγει καποιο συμπερασμα;

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σαν καβουροπόδαρο είναι.

9. maria p

Εποχικές γαστριμαργικές επιλογές αποκαλύπτεις :)

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Χαχαχαχα δεν μου έχει φύγει από το μυαλό Μαρακι!!! Αλλά θυμάμαι πως ροζ πουλάκια βγαίνουν από ζευγάρι κόκκινο μωσαικο με κίτρινο ή πορτοκαλί λιποχρωμικο.... αν τα καταφέρω το πρώτο ροζ καναρινακι μου θα γίνει δικός σου!!! ;)

Περιμένω και εγω με αγωνία το αποτέλεσμα και τις φώτο του μικρού καβουροποδαριου σε 15-20 μέρες!! :rolleyes:

11. Φοίβος

Εσύ και η καλαισθησία είστε μαλωμένοι χρόνια τώρα, είναι γνωστό αυτό. :rolleyes:

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μεγάλο σχολείο. αυτές οι λεπτομέρειες.
    Αν είχαμε όλη την "ιστορία της ζωής του" θα γινόταν ένα τέλειο άρθρο και "μπούσουλας" οδηγιών για όσους μελλοντικά θα έδειχναν ενδιαφέρον.
    Πολύ δύσκολα να βρεθούν διαφρετικά "οδηγίες" για τέτοια θέματα.

Τελευταία επεξεργασία: 6 Αυγ 2016
  13. Φοίβος

Ροζ καναρίνι δεν έχω δει. Υπάρχει φωτογραφία? :D

14. maria p

Να μία που βρήκα προχείρως, παλαιότερα είχα βρει και κάποιες άλλες αλλά δεν τις εντόπισα τώρα :)
    Ο κ. Μάκης θα μας πει επί της ουσίας.

15. mgerom

Μα δεν πρόκειται για κάτι περίπλοκο ή σπάνιο. Οσον αφορά τα λευκόπτερα , το θέμα περιορίζεται στην διατροφή (Παροχή χρωστικής όπως στα μωσαϊκού τύπου).
    Οσον αφορά τα Ρόζ, πρόκειται για την μετάλλαξη ΙΒΟΥΑΡ που διαφοροποιεί τον τρόπο εναπόθεσης της χρωστικής στο πτέρωμα με αποτέλεσμα να μειώνεται το βάθος χρώματος κατά το ήμισυ.

16. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Μπορεί να μην έχω καναρινι αλλά πάντα μαρεσει να διαβάζω τέτοια ενημερωτικά θέματα.
    Είναι πολύ ενδιαφέρον και ανυπομονώ για το αποτέλεσμα.
    Πιστεύω αν έπαιρνα καναρινι θα ήθελα να είναι κόκκινο ή πορτοκαλί έντονο αλλά να το διατηρώ με φυσικές χρωστικες (καρότο, παντζαρι κλπ).

Βέβαια κάπου διάβασα ότι αν το "βαψεις" στην πτεροροια μετά θα παραμείνει έτσι χωρίς να χρειάζεται τίποτα μέχρι την επόμενη???

Αχ έχω πολλά να μάθω, τα έχω κάνει αχταρμα :p

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι ισχύει αυτό!! Και οι χρωστικες χρειάζονται για να έχουν αυτό το ζωντανό και έντονο κόκκινο. Αν τηρούνται οι σωστές δοσολογίες τότε δεν υπάρχει κάποιος φόβος να επιβαρυνουν οι χρωστικες την υγεία (συγκεκριμένα το συκώτι) των καναρινιων μας. Από την άλλη μεριά φυσικά και δεν είναι απαραίτητες ή υποχρεωτικό να τις δώσεις σε ένα καναρίνι που δε θα πάει σε έκθεση και δε θα ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα βαμμένα καναρινια. :)

Πέρα από το κόκκινο λιποχρωμικο καναρίνι (το πορτοκαλί δεν ανήκει σε κάποια κατηγορια) υπάρχουν και πολλά ακόμα καναρίνια χρώματος όπως το κόκκινο ή κίτρινο μωσαικο, το κίτρινο λιποχρωμικο, το λευκό και άλλα πολλά! Αν ψάξεις στα άρθρα του φορουμ θα πάρεις μια ιδέα!! Ίσως πέρα από παπαγαλομαμα γίνεις και καναρινομαμα ποιος ξέρει?! ;)

18. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Αυτές οι κίτρινες ανταύγειες στο πρόσωπο μπορεί να γίνει μια υπόθεση κύριε Μάκη γιατί υπάρχουν;
    Τα βλέπει κανείς άλλος ή μόνο εγώ τα κάνω λαμπυρίζοντα;Θηλυκό είναι και φεγγοβολά;
    Αλίκη..θέλεις ιδιαίτερα:p.Αν τα καταφέρω θα σου χαρίσω του χρόνου ένα ροζουλί,πιθανότατα και λευκόπτερο.
    Εδώ και μια φωλιά off topic κόκκινων ιβουάρ http://i78.servimg.com/u/f78/17/81/51/10/dscn4211.jpg (μάλλον)

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Θέλω θέλω θέλω θέλω!! :D :D :D :D αλλά θα πρέπει να βρω και ένα ακόμα να τα κάνω ζευγαρακι...... πως θα γίνω εκτροφεας ροζ καναρινιων??? :p

20. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Είπες την απαγορευμένη λέξη νυχτιάτικα.Δεν ξέρω αν πρέπει να σου μιλάω πλέον.
    Νιώσε τυχερή,ξέρω έναν τρόπο που θα έχεις σε τέσσερα χρόνια απο τώρα το πρώτο σου ζευγάρι.
    Αν και σαν ιππότης που είμαι θα το φροντίσω νωρίτερα.
    Άρχισες να δίνεις χρωστικές στα μωσαικά σου;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...