Πως να χορηγησω eggfood της cede σε Ζακο

Συζήτηση με θέμα Πως να χορηγησω eggfood της cede σε Ζακο, που ξεκίνησε από stefchios, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Σεπ 2009.

1. stefchios

stefchios PB New Member

Καλησπέρα παιδιά,
    σήμερα για πρώτη φορα αγόρασα eggfood της εταρείας cede,
    αλλά ο τύπος στο pet shop δεν ξέρει να μου πει πώσ και τι.

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πόσεσ φορές το δίνω και πως το δίνω.
    πάνω στην συσκευασία γράφει οτι το μουλιάζω.
    Ο zakoudakos μου ειναι 4 χρονών και δεν του έχω ξαναδώσει.

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Γενικά την αυγοτροφή δεν τη δίνουμε σε μεγάλη ποσότητα κι όχι πολύ συχνά γιατί είναι παχυντική τροφή. Μπορείς να του δίνεις 1-2 κουταλάκια δυο φορές τη βδομάδα, για παράδειγμα. Μπορείς να την βάλεις σε μία ταϊστρα και να προσθέσεις λίγο χυμό ή νερό για να γίνει πιο αφράτη. :)

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Στέφανε εγώ του δίνω (φρέσκο), καλά βρασμένο αυγό σε δύο κομμάτια, με το έξω -σπασμένο. Κρατάει το μισό στο χέρι του, δεν αφήνει τπτ, λίγα τρίματα πέφτουν κάτω. Μετά του δίνω και το άλλο κομμάτι, αν το θέλει. Κάθε 15 μέρες. Μπορείς να το ανακατέψεις με τα λαχανικά του, να δεις αν το προτιμά έτσι. Ο δικός μας θέλει όχι μόνο το αυγό αλλά τα περισσότερα φρούτα και λαχανικά ολόκληρα (μεγάλα κομμάτια). Δοκίμασε!

4. christos 78

christos 78 PB New Member

καλησπερα σε ολους κ καλο σαβατοκυριακο να χουμε..ας ερθουμε τωρα στην τρελα μας...αυγο δεν του εχω δωσει ποτε του δικου μου ουτε φρεσκο ουτε συσκευασμενο αλλα απο οτι το εφερε η συζητηση ειναι απαραιτητο γιατι εχει μεγαλη διατροφικη αξια - με μετρο βεβαια-θα του δωσω αυριο να δω αντιδρασεις

Μοιραστείτε

Φόρτωση...