Πως να τοποθετησω τις πατηθρες σε κλουβι Ρινκ Νεκ

Συζήτηση με θέμα Πως να τοποθετησω τις πατηθρες σε κλουβι Ρινκ Νεκ, που ξεκίνησε από xaris!!, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Νοε 2015.

1. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Καλησπερα σας..εχω ενα ρινκ νεκ κ θελω να ειναι υγιης κ χαρουμενο οταν ειναι στο κλουβι του!!μπορειτε να μου πειτε τις γνωμες σας πως να τοποθετησω της πατηθρες κ ποσες??(καθετα,οριζοντια,)σκαλες, κουνια το κλουβι ειναι ανοιγομενο κ διαστασεις 65→90↑ 50βαθος.
    Ευχαριστω!

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλημερα! Αν μπορεις βαλε και φωτογραφιες απο το κλουβι και τα αξεσουαρ του... θα ειναι πιο ευκολο να σε συμβουλευαει καποιος βλεποντας τα!

3. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Ok θα τα φωτογραφισω κ τα βαζω να μου πειτε καμια γνωμη
    ...

Αυτες τις φωτο. Εχω αν θελετε αλλες να βγαλω αλλες..

Συνημμένα Αρχεία:

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οι φωτογραφίες είναι αρκετά μακρινές και δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα. Να προσέξεις μόνο να μπορεί να κάνει πλήρη περιστροφή πάνω στις πατήθρες χωρίς να χτυπάει την ουρά του στα κάγκελα διότι αργά ή γρήγορα θα τη σπάσει. ;)

5. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Να τις βαλω στη μεση δηλαδη η μια πανω απο την αλλη...οι κουνια χριαζετε??

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η πάνω πατήθρα σου είναι μισή;
    Την μεγάλη κούνια που είναι σαν σκάλα με σχοινιά, καλύτερα να την βάλεις κάπου εκτός κλουβιού αφού τον αφήνεις ελεύθερο. Δεσμεύει πολύ χώρο.
    Οι πατήθρες πάντως όχι η μία πάνω από την άλλη γιατί η κάτω θα γεμίζει κουτσουλιές.

7. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Εβγαλα καινουργιες φωτο πως εχω το κλουβι τωρα αν δεν ειναι καλο πειτε μου πως να το διαμορφοσω.....

New foto

Συνημμένα Αρχεία:

8. maria p

Μόνο δύο πατήθρες άφησε. Την κάτω την ολόκληρη και την πάνω που συνηθίζει να κάθεται. Άφησε απόσταση από τα κάγκελα να μην χτυπάει η ουρά του.

9. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Ωραια..θα βαλω την κατω στην στην μεση οριζοντια κ την πανω στην μεση καθετα!! Τη σκαλα με τα σκοινια την εβγαλα απο εξω τα παιχνιδια του σε σημιο να μπορει να παιζει..την κουνια φαντσζομαι να την βγαλω τελειος??

10. maria p

Ναι τα παιχνίδια σε σημείο προσβάσιμο από την πατήθρα και την κούνια αν δεν ενοχλεί τον χώρο και την χρησιμοποιεί άφησέ την.

11. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!ελπιζω ο Ριο να περναει καλυτερα κ πιο ανετα οσο ειναι στο κλουβι του!!!!!

12. maria p

Κι εγώ το ελπίζω :)
    Παιχνίδια και πατήθρες που θα βγάλεις από μέσα, μπορείς να τα βάλεις εξωτερικά για ν' ασχολείται όταν τον έχεις ελεύθερο.

13. melagio80

melagio80 PB Member

Το ίδιο ακριβώς κλουβί αγόρασα και εγώ για το νέο μωρό ringneck που περιμένουμε! Του έχω μόνο δύο πατηθρες και το έχω στήσει κάπως ετσι
    Η κάτω πατηθρα είναι μπροστά στα μπολάκια και η πάνω πιο πίσω.

Συνημμένα Αρχεία:

14. xaris!!

xaris!! PB New Member

red
    Κ εγω ετσι το ειχα απλα κατεργησα τα αξεσουαρ που ειχε κ εβαλα ανοξειδωτα μπολ κ φυσικες πατηθρες κουνιες,σκοινια,κτλ.

15. melagio80

melagio80 PB Member

Και εγώ θέλω να του αλλάξω τα μπολάκια. Άλλα παιχνίδια για την ώρα δε θα πάρω γιατί θέλω πρώτα να δω κατά πόσο θα ασχοληθεί μαζί τους ή όχι.

16. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

17. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

καλο παιχνιδι ειναι και τα κουκουναρια για τα ρινκ νεκ... ο δικος μου τα ρημαζει και πιανουν και ελαχιστο χωρο σχετικα με τα "χοντροκομμενα" παιχνιδια του εμποριου.. Επισης μπορεις να βρεις και ωραια χειροποιητα παιχνιδια... Αν θες στειλε μου ινμποξ να σε ενημερωσω δεν θελω να θεωρηθει διαφημιση..

18. maria p

Εφόσον δεν είσαι ο έμπορος δεν θεωρείται διαφήμιση. Πες ανοιχτά να μάθουμε και οι υπόλοιποι.

19. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

20. maria p

Α ναι πολύ γνωστός με καταπληκτικές κατασκευές, ο Στρατής Κουκέλης είναι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...