Πως να τοποθετήσετε τις πατήθρες στο κλουβί

1. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Πως να τοποθετήσετε τις πατήθρες στο κλουβί.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Πως να τοποθετήσετε τις πατήθρες στο κλουβί

2. niktaoys

niktaoys PB New Member

Μάκη πολύ καλά τα σχέδια, έγραψες πάλι! Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι μόνο για το σχέδιο 3 φίλε. Προσωπικά αποφεύγω να τις βάλω σε τέτοια διάταξη γιατί μου έχει τύχει αν τα πουλιά είναι στην ίδια πλευρά και το ένα πάνω το άλλο κάτω να "λερώνονται" τα ίδια και όχι οι πατήθρες.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μην είσαι τόσο σίγουρος φίλε Μάκη

Η συγκεκριμένη μέριμνα πρέπει να λαμβάνεται ακόμη και όταν έχουμε μόνο ένα πουλί σε μεγάλο κλουβί και αυτό γιατί η πτήση από τη μια πατήθρα στην άλλη απαιτεί ελλειπτική τροχιά.

Πραγματικά πολύ χρήσιμο Topic Μάκη!

4. epo

epo PB New Member

πολυ απλα,
    τελειο post!
    ειναι ολα μελετημενα με προσοχη!
    προσωπικα εφαρμοζω το 4 (κ το 3 λιγο διαφορετικα):)
    mgerom συγχαρητηρια!

5. stylianos

stylianos Banned

Ευχαριστουμε κε Μακη αλλα για το θεμα κουτσουλια ασε εχω κανει τα παντα δεν γινεται τιποτα.Τις αμολανε και οποιον παρει ο χαρος και παντα βρισκουν στοχο.

6. efi

efi PB New Member

Κ.Μακη ευχαριστουμε που ξανα-ασχοληθηκατε!Αλλα οσο για κουτσουλιες συμφωνω με το Στελιο :D το ιδιο προβλημα εχουμε!

7. mgerom

Επειδή κάποια απο τα παιδιά με ρώτησαν τι είναι όλες αυτές οι γραμμές
    διευκρινίζω.
    Οι γραμμές που ενώνουν τις τελείες( τις πατήθρες) είναι οι πιθανές πτήσεις των πουλιών.
    Αν οι πατήθρες είναι τοποθετημένες η μία κατω απο την άλλη, ακριβώς , κάπως δυσκολότερα λερώνονται.

8. efi

efi PB New Member

Χμμμμ...Εγω ως τωρα τις ειχα στην ιδια ευθεια...Μεγα λαθος μαλλον...

9. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ναι διοτι θελουν και λιγο να πετανε να αλλαζουν θεσεις ναχουν λιγο πως να το πω ενδιαφερον πιο ποικιλια που θα πανε,ψηλα η χαμηλα.αν ειναι διπλα διπλα ολο στην ιδια θεση θαναι

10. efi

efi PB New Member

Ναι Δημητρη δεν το ειχα σκεφτει επειδη εχω μικρα κλουβακια..Μονο στο κλουβι της καναρας τα ειχα ασυμμετρα επειδη ειναι πιο μεγαλο...Θα τα αλλαξω και στη ζευγαρωστρα και στα δικα τους κλουβακια μολις επιστρεψουν! :)

11. possidi

possidi PB New Member

Καλημερα συνονοματε,

Θα ηθελα να σε ρωτησω αν το δικο μου κλουβι ανηκει στην κατηγορια "μεσαια κλουβια" αφου εχει διαστασεις 43 x 26 x 37 cm ;;

Σ'ευχαριστω πολυ,

Μακης

12. mgerom

Εγώ θα έλεγα μικρομεσαίο :p
    Να κάνεις καμιά δοκιμή ανάμεσα στην διάταξη νο 1 και νο 2.
    Πάντα αφήνουμε ελάχιστον, 8 πόντους απο τις άκρες και 10 πόντους απο την οροφή.
    Ετσι το πουλάκι δεν αισθάνεται αφ' ενός μεν πληκτικά ,αλλά και δεν χαλάει την ουρά του κάθε φορά που κάνει μεταβολή.

13. possidi

possidi PB New Member

Καλημερα σε ολους!

Σας στελνω 2 φωτο απο το μικρο μου φιλο και το κλουβι του. Σας φαινεται σωστη η τοποθετηση των εξαρτηματων εντος του κλουβιου; Οπως θα εχετε διαπιστωσει το εχω και γω "μπαλκονατο" κατω απο τεντα και σε κοντα σε "γωνια"ωστε να μην το πιανουν τα ρευματα. Τι λετε;
    Mak!s

Συνημμένα Αρχεία:

• cage1.jpg
      cage1.jpg
      File size:
      54,3 KB
      Προβολές:
      36
    • cage2.jpg
      cage2.jpg
      File size:
      47,4 KB
      Προβολές:
      37
  14. mgerom

Oι δυό πατήθρες είναι αρκετές. Πρέπει να απομακρυνθούν όμως απο τις άκρες
    του κλουβιού(ιδιαίτερα η κάτω).Πρέπει η τοποθέτηση τους να γίνεται απο εμπρός.
    Η ποτήστρα επείσης να τοποθετηθεί στην κάτω πατήθρα μεν, αλλά στην μπροστινή πλευρά.
    Το κλουβάκι είναι σχετικά μικρό, η κίνηση του πουλιού περιορισμένη
    έτσι το στικ νομίζω δεν χρειάζεται.Να αδειάσεις το καναβούρι απο την ταίστρα και να
    βάλεις και σ' αυτήν μείγμα σπόρων ή να την αφήσεις κενή και να την χρησιμοποιείς
    για να βάζεις αυγοτροφή, αυγό, κομάτια μήλο, ανθούς απο μπρόκολο κ.λ.π ότι τελος πάντων θέλεις να προσφέρεις περιοδικά, στο πουλάκι. Μ' αυτά θα είναι καλύτερα

15. possidi

possidi PB New Member

Συνονόματε καλή σου μέρα κ ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Θα βγάλω τη μια πατήθρα και το stick όπως μου είπες ώστε να μεγαλώσει ο χώρος. Τις 2 πατήθρες που θα μείνουν να τις βάλω στο ίδιο επίπεδο ή όχι; Θα ακολουθήσω επίσης τη συμβουλή σου για το καναβούρι από την ταίστρα.

Σ'ευχαριστώ,

Mak!s

16. mgerom

Τις δυό πατήθρες θα τις αφήσεις όπως είναι σε άλλο επίπεδο,απλά θα τις φέρεις
    σε τέτοια απόσταση απο την άκρη ώστε να μη κτυπά η ουρά του όταν γυρίζει.
    φυσικά να τις περάσεις απο το εμπρός μέρος ,απο την φάτσα όχι απο το πίσω μέρος που τις έχεις τώρα. Το καναβούρι σε ταίστρα μόνο του είναι "έγκλημα", μη το ξαναβάλεις.
    Βάλε αν θέλεις και μια αυγοθήκη με γκρίτ ή σπασμένα όστρακα.

17. lefterisk

lefterisk PB New Member

Κ. Μάκη για την κλασική ζευγαρώστρα με το χώρισμα στην μέση και τισ 4 ταίστρες στην σειρά πια διάταξη προτείνετε?

18. mgerom

Θα έλεγα την τελευταία, Νο 4.
    Εγώ χρησιμοποιώ αυτή την διάταξη(εικόνα) και με έχει βολέψει
    ακόμα και όταν βάζω το χώρισμα.

Συνημμένα Αρχεία:

19. Με δεδομένο ότι προτιμούν να κοιμούνται ψηλά, αν βάζαμε τις μεσαίες ψηλά δε θα βοηθούσε στο να γνωριστεί ένα ζευγάρι; ('Οταν έχουμε το χώρισμα,επειδή έτσι θα κοιμούνται δίπλα-δίπλα)

20. mgerom

Την ημέρα, που είναι σε δραστηριότητα έχει σημασία να έχουν μια
    επαφή. Ταίσματα, "φιλιά" απο το κάγκελο, κ.λ.π Σε διαβεβαιώ οτι ολη την ώρα αυτό γίνεται
    βέβαια στις χαμηλές πατήθρες.
    Το βράδυ που κουρνιάζουν δεν βλέπω κάποια χρησιμότητα, να είναι κοντά.
    Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει όπως νομίζει οτι μπορεί να έχει καλύτερα
    αποτελέσματα, αλλά όταν βγεί το χώρισμα, νομίζω οτι είναι η σωστή διάταξη, για
    εκμετάλλευση όλου του χώρου και για μεγάλο ελεύθερο πεδίο χωρίς εμπόδια για άσκηση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...