Πως να σταματήσω πιθανή τρίτη γέννα των καναρινιών μου;

Συζήτηση με θέμα Πως να σταματήσω πιθανή τρίτη γέννα των καναρινιών μου;, που ξεκίνησε από Τουιτυ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Αυγ 2014.

1. Τουιτυ

Τουιτυ PB New Member

Γεια σας εάν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε εύστοχα στην εξής ερώτησεις .. από την πρώτη μας γεννά έχουμε έναν νεοσσό 30 ημερών ... η καναρα έχει προβεί σε δεύτερη γεννά με 4 αβγουλάκια εκ των οποίων το 1 το βρήκαμε σπασμένο στο πάτο , ο πατέρας και η μάνα (Ρωμαίος και Ιουλιέτα) ταΐζουν ακόμα τον νεοσσό ο οποίος πίνει νερό από μόνος του και τρώει αβγό ... ερώτηση 1. .. γιατί βρήκα το αβγό σπασμένο στον πάτο ??? 2. πότε θα απογαλακτίστει ο νεοσσός για να μεταφερθεί σε άλλο κλουβί ... 3. τι μπορώ να κάνω για να σταματήσω την τρίτη γέννα??? .... 4.πως μπορεί να επιτύχει η δεύτερη γέννα???.... 5. γιατί ο νεοσσός ενώ έχει βγει στο κλαρί πηγαίνει στην φωλιά???
    Ευχαριστώ...
    (Κώστας)

2. paulpaul

paulpaul PB New Member

1 δεν ειμαι σηγουρος πορει να εσπασε επειδη το καναρινι εκατσε λαθος
    2 δεν πρεπει να τον βγαλεις απο το κλουβι μολις απογαλακτιστη στα 8 μινον βγαλτων
    3στηροσετο σε κτηνιατρο
    4Την νιχτα μιν ανειγεις το φως και μην κανεις φασαρια ασε το κλουβι 2 με 3 ωρες σκεπασμενο με πανι τιν ημερα δοσε στο καναρινι μαμα καλη τρωφη
    5ειναι χαλαρη και του αρεσει να πηγενει να κηματε εκει

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Άφησε τον νεοσσό με την μητέρα του να απογαλακτιστεί (αν και είναι ήδη μεγάλο αλλά αφού δεν τρώει μόνο του) και χώρισε τον αρσενικό άμεσα. Ούτε την δεύτερη γέννα να προχωρήσεις.

4. 6chris

6chris PB New Member

1.Η κανάρα μπορεί να ήξερε ότι είναι κλούβιο (προσωπικα μου εχει συμβει πολλες φορες με κλουβια αβγα)
    2.βαλε ενα πιατακι με σπορο και αβγοτροφη στον πατο του κλουβιου για να αρχισει να τσιμπαει τροφη ο νεοσσος συνηθως εγω τον βγαζω απο το κλουβι με τους γονεις οταν τον βλεπω να τσιμπολογαει μονος του παντα ομως εχω σε ενα διπλανο κλουβι τους γονεις μηπως χρειαστει να επεμβουν.
    3.απομακρινε τον αρσενικο απο το κλουβι και βαλε και στα 2 πουλακια μπανιερες για να ξε-πυρωσουν
    4.αν τα πουλακια γεννησαν τωρα θα ειναι λιγο δυσκολο να επιτυχει μιας και δεν ειναι η καταλληλη πια εποχη και θα εχουν και προβλημα (γονεις και νεοσσοι ) με την πτεροροια.
    5.το συνηθίζουν οι νεοσσού εγώ συνήθως μετα απο 34 μέρες αφαιρώ την φωλιά για να επιτύχω τον απογαλακτισμο.

(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν με βάση την προσωπική μου εμπειρία )

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπράβο Κώστα..... ποταμός ερωτήσεων.
    Έχουμε λοιπόν.
    1. Για το αυγό δεν ξέρω τις αιτίες της πτώσης του .... ίσως όλα αυτά που λένε τα παιδιά. Κυρίως όμως "ευθύνεται" η κανάρα, αλλά είναι μείζονος σημασίας πλέον... έσπασε.
    2. Στις 28-30 ημέρες ο νεοσσός μπορεί να φάει μόνος του. Τον τοποθετείς σε ένα κλουβί είτε μόνο του είτε με συνομήλικα πουλιά να ολοκληρωθεί η ανάπτυξή του, παρέχοντας πλούσια μείγματα και αυγο-τροφές. Αν δεν έχεις 1/4 του αυγού ... πολύ καλά βρασμένο κάθε μέρα. Με δυο τρία αυγά... θα τρώει και "σίδερα".
    3. Η τρίτη γέννα σταματά χωρίζοντας το αρσενικό από το θηλυκό, αν αυτό είναι δύσκολο λόγω μικρών τα αφήνεις να τα μεγαλώσουν καταστρέφοντας τη φωλιά που δημιούργησε. Συνήθως το πρόβλημα δεν είναι πως θα σταματήσεις τις γέννες στα πουλιά (εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα), αλλά πως θα πείσεις τον εκτροφέα ότι πρέπει να τις σταματήσει. Έχω μιλήσει και άλλες φορές για τον ετήσιο κύκλο των καναρινιών, και είναι "εγκληματικό" να έχουμε ζευγάρια Ιούλιο και Αύγουστο, όταν τα πουλιά είναι σε πτερόρροια. Αυτά θεωρώ ότι τα κάνουν μόνο όσοι έχουν στο μυαλό τους το εμπόριο και τους είναι αδιάφορο το πως θα βγει από καλοκαιρινή γέννα το ζευγάρι. Αν θες τη γνώμη μου κακώς έχεις αυτό το διάστημα αυγά (δεύτερη γέννα). Πιστεύω όμως πως αν όσο διαρκεί φροντίζεις να μην είναι σε πολύ ζεστά ρεύματα αέρα τότε θα είσαι κοντά στην επίλυση και της 4ης ερώτησή σου. 5. Ο χώρος που γεννήθηκε το κάθε ον είναι κι αυτός που αισθάνεται απόλυτα ασφαλής. Θα απομακρύνεις τη φωλιά και θα λυθούν τα προβλήματα ανασφάλειας του νεοσσού. Η φωλιά αυτή την εποχή και με ηλικία κοντά στο "μήνα" αποτελεί πηγή μικροβίων και παρασίτων.. καλύτερα να την απομακρύνεις.
    Τώρα τα μπανάκια με νερό 2-3 φορές την εβδομάδα, κυρίως τις πρωινές ώρες, είναι απολύτως απαραίτητα. Και να μην "ξε-πυρώσουν" τη μαμά, σίγουρα θα την βοηθήσουν να απαλλαγεί τα πούπουλα της πτερόρροιας.
    Μη ξεχάσεις να μας βάλεις φωτογραφίες να δούμε τον νεοσσό... είναι η νέα δημιουργία, το θαύμα της φύσης. Βοήθησες κι εσύ γι' αυτό κι εμείς θέλουμε να σας καμαρώσουμε!

6. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Τόσο καίρια η Μαρία όσο αναλυτικά ο Γιάννης απαντώντας θα πρέπει να σου έλυσαν όλες τις απορίες . Εντάξει στο πρώτο δεν μπήκαν στον κόπο επειδή είναι τόσες οι απαντήσεις που δεν θα βοηθηθείς . Το κυριότερο το έμαθες στην πράξη και αυτό είναι να μην προχωράς σε γένα μετά τα τέλη Μαΐου . Σε κάθε περίπτωση βγάζεις τον αρσενικό ... Τα υπόλοιπα είναι απλά διαδικαστικά ... είτε αφήσεις τον μικρό με την μάνα ή όχι , δεν έχει καμία σημασία ( σε εξοικονόμηση χώρου)... μάλλον κακό του κάνεις δεν θα ανεξαρτοποιηθεί σωστά και γρήγορα ...

7. Τουιτυ

Τουιτυ PB New Member

Καλήμερα... ζήτω συγγνώμη από τους φίλους του blog που δεν απάντησα στις απαντήσεις τους,καθότι έλειπα σε διακοπές τώρα που γύρισα θα ήθελα να κατανοήσω καλύτερα τι πρέπει να κάνω ... Λοιπόν έχουμε και λέμε 1. μπαμπάς-μαμά και νεοσσός 45 ημερών ο οποίος τρέφεται μόνος του πια(άλλα λίγο νωχελικά)συν 3 αβγά στην φωλιά .... τι κάνω???? Γιατί έχω ανχωθει ποιον βγάζω,ποιον αφήνω,τι κάνω με τα αβγά. Δεν θέλω να γίνει τρίτη γέννα....Φιλαράκια μου οποίος έχει τις γνώσεις, την καλοσύνη και την υπομονή ας μου απαντήσει.... Κώστας

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

1) To μικρό μόνο του σε χωριστό κλουβάκι, ή μαζί με τα συνομήλικά του για να κοινωνικοποιηθεί. 2) Το αρσενικό μόνο του σε ατομικό κλουβάκι. 3) Τα αυγά αποσύρονται και στην θέση τους μπαίνει ΕΝΑ ομοίωμα πλαστικό, για μερικές μέρες ακόμα. Σε λίγο το θηλυκό θα αρχίσει να μη κάθεται οπότε αποσύρεις την φωλιά και την επόμενη μέρα στέλνεις την θηλυκιά στην κλούβα μαζί με τα υπόλοιπα θηλυκά για να κάνει την πτερόρροιά της.

9. Τουιτυ

Τουιτυ PB New Member

Καλημερα Μακη...το μικρο δεν εχει αλλα συνομηλικα ειναι μονο του. Μετα αβγα μπορω να εχω επιτυχημενη γεννα γιατι τα κλωσαει ακομα...για την καναρα δεν εχω αλλες θυληκες... οπως εγραψα πριν τα μονα πουλακια που εχω ειναι αυτα....(μπαμπας μαμα νεοσσος συν τρια αβγα) σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι αργά πλέον, πλησιάζει Σεπτέμβρης.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Βάλε το μικρό μόνο του σε ένα κλουβάκι, τον μπαμπά σε ατομικό και αυτόν μόνο του και πέτα τα αυγά, βάλε ένα ψεύτικο όπως είπε ο κύριος Μάκης και άστη να το κλωσήσει για 3-4 μέρες. Μετά βγάλτης και φωλιά και άστην ήσυχη να περάσει πτερόροια! :)

Τώρα αν δεν έχεις τρία κλουβιά βάλε το μικρό με τον ένα από τους δύο γονείς, καλύτερα με την μαμά και τον μπαμπά σε ένα ατομικό κλουβάκι.

Έχεις δει καθόλου φτερά στο πάτωμα??

12. Τουιτυ

Τουιτυ PB New Member

Ναι, φτερα εχω δει 1-2...

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα έχει αρχίσει η πτερόροια σε έναν από τους δύο γονείς.. Το μικρό στους 3 μήνες θα αρχίσει να αλλάζει φτεράκια.. Οπότε τώρα δίνεις καθημερινά αυγό, λαχανικά και φρούτα, βλαστωμένους σπόρους, αποξηραμένα ή χλωρά βότανα. Φυσικά μπάνιο καθημερινά αν το επιτρέπει ο καιρός! :)

Διάβασε και αυτό: H πτερόρροια των πουλιών και η διαχείρισή της

Μοιραστείτε

Φόρτωση...