Πως να προστατέψουμε τα καναρίνα απο τα αρπαχτικά πουλιά;

Συζήτηση με θέμα Πως να προστατέψουμε τα καναρίνα απο τα αρπαχτικά πουλιά;, που ξεκίνησε από frantzeska, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 29 Μαρ 2009.

1. frantzeska

frantzeska PB New Member

Καλησπέρα σε όλους και όλες!
    Εχώ κι εγώ αρκετά καναρινάκια.Πριν από δύο χρόνια μου πέθανε ένα από κάποιο πουλί. Δεν ήξερα τότε.Πριν από δυο εβδομάδες μας "φαγώθηκε" και μια κανάρα η οποία κλώσαγε κιόλας. Ο αρσενικός που ήταν μαζί της έχασε μόνο λίγο φτέρωμα από την ουρά του.
    Ξεκίνησα να μαθαίνω τι συμβαίνει. Έμαθα για το σαϊνι. Πήγα σε ένα pet shop στην Καισαριανή και μου είπε την τακτική που χρησιμοποιεί. Ανόιγει τα φτερά του και "αγκαλιάζει" το κλουβί. Το ράμφος του είναι κοντό και μυτερό σαν γερακιού. Το καναρίνι αρχίζει και πετάει από εδώ κι από εκεί και ταυτόχρονα το σαίνι με τα πόδια του,τα οποία είναι μακριά, και το ράμφος του προσπαθεί να πιάσει το καναρίνι από τα φτερά του. Κάποια στιγμή το καναρίνι κουράζεται και κάθεται κάτω στο έδαφος. Και μετά γίνεται ότι γίνεται...Πήγα και αγόρασα αυτά τα πλαστικά που έχουν πάνω μακριά σιδεράκια. Τα βάζουν συνήθως στις εκκλησίες για τα περιστέρια και σε παλιά κτίρια. Γύρω γύρω από το κλουβί αυτά τα σίδερα και στην οροφή ψιλή σίτα. Είναι λίγο ακαλαίσθητο αλλά με σκοπό την προστασία των καναρινιών δεν το συζητάω. Έχουμε φοβία ακόμα και δεν τα βγάζουμε στο μπαλκόνι. Μένω Βύρωνα, πολύ κοντά στον Υμηττό, οπότε τα κρούσματα στις κοντινές γειτονιές έχω ακούσει ότι είναι πολλά. Τί άλλο μπορούμε να κάνουμε προκειμένου να μην πλησιάζουν. Και τα δύο κρούσματά μου έγιναν μεταξύ 16:00-18:00.

2. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

μπορεις να ντυσεις τα κλουβια με συρματινη σιτα,αυτη για τα κουνουπια.και αυτο ειναι ακαλαισθητο αλλα κανει δουλεια!

3. thanasis

thanasis PB New Member

Εμένα πριν χρόνια που έμενα Αλεξανδρούπολη και τέτοιο γεράκι μου έκανε ζημιά, το αντιμετώπισα σκεπάζοντας τα κλουβιά με δίχτυ που το έκοβα όπως ήταν τα κλουβιά μου ,κρεμασμένα.
    Βέβαια φαινόταν λίγο άσχημα αλλά έκανε δουλειά.

Το δίχτυ ήταν κόκκινο και λίγο χοντρό για να μην μπλεκόταν πολύ εύκολα με τα κλουβιά .
    (δεν ξέρω εάν υπάρχει σε λευκό για να μην φαίνεται τόσο πολύ)

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Στο παρακάτω θέμα https://petbirds.gr/threads/Ιπτάμενοι-κίνδυνοι.63/ εκτός απο την κατάθεση των εμπειριών μας απο το χάσιμο των πουλιών μας απο τα αρπακτικά, δίνονται και καποιες ιδέες και λύσεις για μέτρα προφύλαξης. Αν εχεις χρόνο μελέτησέ το

5. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Φέτος μου φαγώθηκε ένα πολύ καλό και αγαπημένο αρσενικό. https://petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-φαγώθηκε-από-γεράκι.9084/ Αγώρασα άλλο αρσενικό και ένα δύχτι. Το δύχτι το δένω στο κλουβί. Παρ' όλα αυτά ξαναήρθε δίχς απόλιες βέβαια. Πιάστηκε στο δύχτι και τρόμαξε και δεν ξανα ήρθε. Ε ρε και το πιάσω αν μπλεχτεί στο δύχτι... Αλίμονό του.

6. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Θα μπορούσες Φρατζέσκα να βγάλεις μια φωτο και να την ανεβάσεις να δω ακριβώς πως εκανες το κλουβι???Μ ενδιαφέρει πολύ γιατι σε λίγο θα βγάλω και το δικο μου εξω και φοβαμαι επειδη μένουμε στην ιδια γειτονια και έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Το καλοκαίρι το κατέβασμα της τέντας και η ύπαρξη πλαινών τέντας δεν αποτρέπει αυτην την επίθεση???Οντως ο Υμηττός είναι μεγάλο πρόβλημα..το έχουμε ξανασυζητήσει...Ολες οι γύρω περιοχές υποφέρουν από τέτοιου είδους επιθέσεις.Εύχομαι να μην σου ξανασυμβεί!

7. Alina

Alina PB New Member

Ένας φίλος μου, που είχε χάσει 5 κανάρια πέρσυ από τα γεράκια, κρέμασε στα κλουβιά καπατσέδες. Όταν ξαναπήγε το γεράκι, με τη φασαρία που έκανε, έκλεισε ο καπατσές και αυτό τρόμαξε και έφυγε. Για την ώρα λειτουργεί καλά. Πιάνεται βέβαια κανένα σπουργίτι που και που, αλλά το μεσημέρι που γυρίζει από τη δουλειά του το ελευθερώνει.

8. panikos7

panikos7 Πρώην NPANOPOULOS

Με λύπη αναγνωρίζω ότι δεν είμαι μοναδικός που χάνει πουλιά μέρα μασημέρι απο ξεφτέρια και καρακάξες,αλλά έτσι είναι ο νόμος της φυσης...δεν φταίνε τα αρπαχτικά,εμείς φταίμε που δεν προστατεύουμε τα κλουβιά μας!Αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο δεν πειράζουν τα πουλιά των γειτόνων παρά μόνο τα δικά μου,προφανώς θα είναι ο ιδιος ΄πελάτης΄...

9. panstavr

panstavr PB New Member

Δυστηχως δεν εισαι ο μονος.Το δικο μου δεν το βρηκα νεκρο,του εβγαλε το ματι,τι ηταν αυτο δεν ξερω...

10. scorp

scorp Banned

Βασικά να έχετε υπ όψιν πως στο σημείο που ήταν κρεμασμένο το κλουβί, ότι πουλι και να βάλεις από δώ και πέρα είναι υποψήφιος μεζές.Τα αρπακτικά δε ξεχνάνε.Αφού βρήκαν φαί εκεί, θα ξανάρθουνε...Και αυτό είναι παρατήρηση μετά από πολλάααα χαμένα πουλιά.

11. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

εμενα γερακι μουχει φαει πουλι στο κεντρο της Αθήνας..

12. Frania

Frania PB Member

Ποσα πουλια πρεπει να χασω για να καταλαβω οτι γινομαι γελ..α,οταν τα κλαιω κατοπιν εορτης?Τι θα πει το λυπαμαι και το βγαζω εξω αφηνοντας το απροστατευτο?Γιατι εξακολουθω να παιρνω πουλια αφου αδυνατω να τους προσφερω τα βασικα?Ποτε εχω ξανα σειρα ?

13. scorp

scorp Banned

Ποιός είμαι;Που πάω;Είναι όντως απέραντο το σύμπαν;

14. MARY

MARY PB New Member

Αποστόλη "έγραψες"! :D
    Παιδιά, μου έχει τύχει με καναρίνα που δάνεισα σε θείο μου για ζευγάρωμα, στην περιοχή Κορυδαλλού-Νίκαιας. Τον άνθρωπο τον έχουν "καταστρέψει" τα αρπακτικά. Πονάει να βρίσκεις μισοφαγωμένο στον πάτο του κλουβιού του το φιλαράκι σου! Ο συγκεκριμένος θείος λοιπόν, από τα 10 πουλιά που είχε -κάποτε- έμεινε με 2, τα οποία τα "φυλάει" ως "κόρες οφθαλμών".
    Τα κλουβιά τα κρεμάει σε σημείο που είναι δύσκολο να προσεγγύσει πετούμενο (καλοκαίρι), ή τα έχει σε κλειστό χώρο (χειμώνα) και τα βγάζει 1-2 ώρες το πρωί ή το μεσημέρι, κάθεται μαζί τους πίνοντας καφέ και διαβάζοντας εφημερίδα, και μετά τα μαζεύει πάλι στο κλειστό χώρο (δωματιάκι-αποθήκη με παράθυρα). Εγώ μένω κέντρο Αθήνα, ευτυχώς δεν μου έχει τύχει, αλλά το καλοκαίρι που τα κλουβιά τα αφήνω έξω τη νύχτα (αλλά και την ημέρα), βρίσκονται σε μπαλκόνι με κατεβασμένη τέντα και σιδερένια πλέγματα στα πλαϊνά, ύψους περίπου 2 μέτρων (αυτά κυρίως μπήκαν για προστασία από διαρρήκτες). Επίσης, επειδή τα "κακομαθαίνω", αρκετό χρονικό διάστημα κάθε σεζόν, το περνάνε εντός σπιτιού, λόγω καύσωνα το καλοκαίρι και λόγω κρύου ή αέρα ή έντονης υγρασίας τον χειμώνα. Πάντως το πλέγμα γύρω από τα κλουβιά είναι μία καλή λύση εφόσον υπάρχουν τόσες απώλειες και δεν βρίσκεται αλλη λύση...:)

15. xxx

xxx PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  16. herodotos

herodotos PB New Member

παιδια εγώ δεν εχω προβλημα γιατι οταν λοίπω εχω τους δύο φύλακες μου έξω

17. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τους φυλακες αγγελους?:p
    Γινε πιο κατατοπιστικος για να βοηθησεις στο θεμα;))

18. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ε γατες θα ενοει

19. MARY

MARY PB New Member

Ή Bodygards! Η καλύτερη λύση!:D

20. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

Bodyguards για καναρινια χαχα καλο που τους βρισκουμε??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...