Πως να πιάσω τη rozela μου, αν την αφησω να πετάξει;

Συζήτηση με θέμα Πως να πιάσω τη rozela μου, αν την αφησω να πετάξει;, που ξεκίνησε από argiromer, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Απρ 2009.

1. argiromer

argiromer PB New Member

Έχω έναν παπαγάλο ροζέλα. Τον έχω εδώ και ένα χρόνο και ακόμα φοβάται πολύ τα πάντα. Φοβάμαι να την αφήσω ελεύθερη γιατί δεν ξέρω πως θα την ξαναπιάσω.

2. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

Τοτε (αφου φοβαται τα παντα ) μην την βγαλεις ... κερδισε πρωτα την εμπιστοσυνη της !

3. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Θα συμφωνήσω με το Λεωνίδα ένας παπαγάλος πρέπει να βγει έξω από το κλουβί αφού εξημερωθεί. Πάντως καλό θα ήταν πριν τον βγάλεις έξω να του κόψεις τα φτερά πτήσης.

4. argiromer

argiromer PB New Member

ειμαι κατα του κοψιμου φτερων δεν μου αρεσει ασχολουμαι πολλεσ ωρεσ μαζι της της μιλαω αλλα τιποτα μονο μια φωρα με αφησε να την χαιδεψω

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι επικινδυνο για ενα αγριο πουλι να πεταει ελευθερο μεσα σε ενα σπιτι. Μπορει απο το φοβο του να τραυματιστει. Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους.

6. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Θα διαφωνήσω μαζί σου με το κόψιμο των φτερών πτήσης είναι απαραιτητο.Αν δεν της τα κόψεις μπορεί να πέσει πάνω σε κάποιο τζαμι ή να τραυματιστεί με κάποιο άλλο τρόπο.Δεν θέλεις το πουλάκι να υποφέρει έτσι;Επίσης αν της κόψεις τα φτερά πτήσης η Ροζέλα σου θα νοιώσει μια αδυναμία και θα εξημερώθει πιο εύκολα;)):D

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Άγγελε δεν σημαίνει ότι το πουλί δεν μπορεί να πετάξει καθόλου όταν έχει κομμένα τα φτερά πτήσης, απλά δεν παίρνει ύψος! ;) Το πουλάκι κάλλιστα μπορεί να τραυματιστεί και με κομμένα τα φτερά... γι' αυτό πρέπει να κάνουμε πρώτα ασφαλή τον χώρο και μετά να το βγάλουμε απ' το κλουβί του. :)

Ρίξτε μια ματιά και σ' αυτή τη συζήτηση: https://petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/

8. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Αναστασία το ξέρω και ευχαριστώ που με διόρθωσες

9. argiromer

argiromer PB New Member

εχω ενα δωματιο στο σπιτι το οποιο εχει μεσα μονο δυο κρεβατια τιποτα αλο και δεν το χρησιμοποιο ποτε δεν μου χρειαζεται πιστευω οτι ειναι ασφαλες αλλα δεν ξερω βρε παιδια

10. argiromer

argiromer PB New Member

την εχω ολη μερα σχεδων μαζι μου εδω και ενα χρονο και τιποτα ακομα οταν φευγω ηχογραφω την φωνη μου για να με ακουει η βαζω καποιον αλον να τησ μιλαει την βγαζω και εξω στο μπαλκονι και την εχω σε ενα πολυ μεγαλο κλουβι τησ βαζω και φρουτα και παστελια για πουλια και πετρα για την μυτη τησ και παιχνιδι για παπαγαλουσ τησ εχω και γενικα τα παντα μεχρι και τα φαρμακα τησ και χυμο πινει τα παντα την προσεχω πολυ και ασχολουμαι τι αλο να κανω?

11. Mpikis

Mpikis PB New Member

Τι άλλο?Υπομονή!Την ροζέλλα την θεωρώ απο τα πίο δύσκολα πουλία!Θα σε συμβούλευα να μην την αφήσεις ελεύθερη ακόμα..Τώρα άν θέλεις να την βγάλεις περιόρισε τους κινδύνους...χαμηλό φωτισμό και κλειστα παράθυρα...Ασε ανοιχτό το κλουβί και αστην να μπει όταν θελήσει αυτή..Θα πεινάσει και θα μπεί...Αν την κυνηγήσεις για να την βάλεις άστο...black list...

12. argiromer

argiromer PB New Member

παιδια χθες τελικα αφησα την ροζελα μου ελευθερη σε αυτο το δωματιο ποθ σας ελεγα και τα πηγε μια χαρα πεταγε πολυ καλα αλλα δεν μπορουσε να κατεβει οταν την ειδα να ζοριζεται για να προσγειοθει ο αρρεβωνιαστικος μου εβγαλε το ξυλο οπου καθετε μεσα στο κλουβι και πηγε κατευθειαν σε αυτο και εκατσε και την ξανα εβαλα με το ξυλο μεσα στο κλουβι οταν εβαλα το χερι μου μεσα στο κλουβι ηρθε και εκατσε να την χαιδεψω αλλα για λιγο μονο τωρα παλι φοβαται σκεφτομαι να την βγαζω ποιο συχνα για να μαθει και να τησ φτιαξω ενα σταντ πιστευω οτι θα καθεται

13. medfun

medfun PB New Member

Με το κοψιμο των κυριων φτερων πτησεως το πουλι παλι πεταει αλλα οχι μακρια ετσι δεν εχει φοβιες και ουτε τραυματιζεται ετσι τουλαχιστον λενε οι ειδικοι οι επιλογη ειναι του καθενος μας μιας και ο καθενασ απο εμας εχει διαφορετικη σχεση με το μικροτερο μελος της οικογενειας του δες το αυτοhttp://birdmart.com/images/wingtrim2.gif

Birdmart.Com - PARROT CARE: GROOMING YOUR PARROT - WINGS. Clipping your parrot's wings is vital to your bird's safety. Learn why it is important and how to do it right.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...