Πως να πείσω το budgie μου να φάει καινούργιες τροφές;

Συζήτηση με θέμα Πως να πείσω το budgie μου να φάει καινούργιες τροφές;, που ξεκίνησε από mxpf20, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Νοε 2014.

1. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Ο Φίφης εκτός από αρχιτεμπέλαρος, συμφωνα με τον πτηνιάτρο που τον είδε σήμερα και κατέληξε στο ότι δεν έχει μάθει να πετάει αν και ήταν σε κλούβα με άλλα, είναι και λιγάκι ξινίλας να το πω ευγενικά;

Έχω προσπαθήσει να του βάλω μπανάνα, μπρόκολο, σύκο αποξηραμένο, αυγό, νιφάδες βρώμης αλλά δεν τα καταδέχεται. Και μάλιστα τα πετάει και στο πάτωμα. Αφού να φανταστείτε ο γιατρός νόμιζε ότι του πετάω εγώ το φαγητό κάτω επειδή έχει χτυπημένο το πόδι του. Αλλά και εγώ το έπεξα Αρτέμης Μάτσας:όχι εγώ γιατρέεεεε, ΑΥΤΟΣ το έκανε:p

Προσπάθησα να του βάλω κάτι που θα το φάνε και τα καναρίνια μου. Να δει ότι ΤΡΩΓΕΤΑΙ αυτό και δεν είναι για να το πετάμε. Αλλά το ίδιο αποτέλεσμα.....

Έχω σκεφτεί να πάω να πάρω το κεχρί τσαμπί, αυγοτροφή και κανένα στικάκι(ή να το φτιάξω μόνη μου). Αλλά άντε να τον πείσεις:eek:

Καμιά συμβουλή; Πώς να του τα παρουσιάσω για να τα φάει; Να κάθομαι να τα τρώω και εγώ μπροστά του;;;; :p Ούτε με παιχνίδια παίζει ούτε καινούργια πράγματα δοκιμάζει. Πολύ βαρύ πεπόνι μου βγήκε....

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μαράκι από αυτήν την φάση περάσαμε όλοι και όλα τα πουλάκια μας. Οπότε το σίγουρο δεν πρέπει να τα παρατάς με αποτέλεσμα την ελλειπή διατροφή του μικρού σου.
    Κεχρί μίλλετ να πάρεις, θα του αρέσει σίγουρα. Τίποτα, απλά θα το κρεμάσεις στο κλουβί με μανταλάκι.
    Ως προσωπική παρατήρηση για όλους του παπαγάλους και παπαγαλάκια που έζησα, όλα μα όλα, δοκιμάζουν αβίαστα κατ' αρχήν τα μικρόφυλλα χορταρικά. Ξεκίνα με αρωματικά, άνηθο, φρέσκια ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, δυόσμο κτλ. Χλωρά αυτά. Μετά φύλλα μπρόκολου, παντζαρόχορτο, φύλλα κουνουπιδιού, σπανάκι. Αφού δουν ότι κάτι ωραίο βάζεις στο κλουβί, σιγά σιγά ξανοίγονται και δοκιμάζουν τα πάντα. Οπότε συνεχίζεις και με τα πιο συμπαγή λαχανικά και φρούτα.

3. YannisK

YannisK PB Known Member

Υπάρχει μια παλιά συνταγή για τους δύσκολους στο φαί τύπους. Πείνα!
    Είναι χοντρό πουλί;

4. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Θα το δοκιμάσω και θα πω εντυπώσεις. Το μπροκολάκι που του είχα βάλει δεν το τίμησε πάντως.

Όχι ευτυχώς ο γιατρός τον βρήκε εντάξει σε αυτά. Μιας και πήγαμε για το πόδι μας κοίταξε κιόλας. Και τον βρήκε οκ. Μόνο τεμπελάκο στο θέμα του πετάγματος.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι θα γίνει χοντρό έτσι όπως πάει. Από εχθές που χτύπησε το πόδι του όλο τρώει. Έχει αδειάσει μια ταιστρα φαι.....

5. maria p

Άστο τώρα έχει τα ψυχολογικά του :) Με τα φύλλα από το μπρόκολο ξεκίνα, αργότερα τον ανθό.

6. JohnP

JohnP PB New Member

Έχω παρατηρήσει ότι ο δικός μου παπαγάλος έχει μια να το χαρακτηρίσω "φοβία" με κάποια χρώματα και αυτό έχεις ως αποτέλεσμα να μην πλησιάζει καν πολλές θρεπτικές τροφές. Λύση σε αυτό δεν έχω βρει, μόνο δειλά αρχίζω να πλησιάζω αντικείμενα κοντά στο κλουβί με τα χρώματα που αντιπαθεί μπας και βελτιωθεί η κατάσταση. Στην αρχή όμως, είχα πρόβλημα και με την τροφή του, την οποία δεν έτρωγε και μάντεψε την λύση.....αυτή που σου είπε ο Γιάννης, σχετικά με το αίσθημα της πίνας. Μείωσα την ποσότητα της τροφής για 1 εβδομάδα περίπου και στην συνέχεια αγόρασα συσκευασμένη που έχει τα πάντα μέσα (καρπούς και φρούτα αποξηραμένα) και πλέον είμαι καλά. Αλλά όπως σου έγραψα και πιο πάνω υπάρχει ακόμη το πρόβλημα με τα χρώματα και κατα συνέπεια με κάποια φρούτα και λαχανικά.

7. Αυτο με τα χρωματα το εχω παρατηρησει και στο κοκατιλ μου. Δε θα το λεγα και φοβια αλλα για παραδειγμα οταν βλεπει κατι μαυρο τρεχει...Ειτε αυτο ειναι ηλιοσπορος ειτε καλωδιο. Ενω με ασπρα-κιτρινα πραγματα ειναι πιο επιφυλακτικος

8. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Να αναφέρω ότι κάναμε πρόοδο, έφαγε μαϊντανό. Μετά κεχρί τσαμπί και καρότο τριμμένο. Μέχρι εκεί φτάσαμε, αλλά που θα πάει θα πειστεί να φάει και άλλα....

9. maria p

Μπράβο, με υπομονή και επανάληψη θα τρώει τα πάντα.

10. christos1948

christos1948 PB New Member

εμενα οταν του περνω καινουργια παιχνιδια η φαγητο και δεν το θελει κανω οτι τρωγεται και τρεχει να δοκιμασει.:)

11. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Αυτή την δουλειά την κάνουνε για έμενα τα καναρίνια. Ότι βάζω στα καναρίνια, βάζω και σε εκείνον και μπάινει στην περιέργεια να το δοκιμάσει. Αλλά μάλλον δεν πιάνει πάντα.

12. christos1948

christos1948 PB New Member

ουτε εμενα πιανει παντα αλλα τουλαχιστον δοκιμαζει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...